Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo wyborcze
09.01.2011 09:03

Eksperci sceptyczni wobec pomysłu PSL

Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje, by samorządowcy mogli zasiadać w Senacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Eksperci widzą argumenty za i przeciw łączeniu mandatów senatorskich i samorządowych. Prof. Piotr Winczorek obawia się, że skuteczne sprawowanie obu funkcji jest trudne. Natomiast doradca prezydencki Jerzy Regulski uważa, że Senat mógłby reprezentować władzę samorządową. *

Wczoraj prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak zapowiedział, że PSL złoży w Sejmie projekt zmian w prawie wyborczym,który umożliwi łączenie mandatów w samorządach z mandatami senatorskimi.

Zdaniem Pawlaka po podjęciu w minionym tygodniu przez parlament decyzji o wprowadzeniu jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu _ warto odpuścić taki mechanizm niepozwalający samorządom uczestniczyć w życiu całego kraju _. Wicepremier nie wykluczył, że w projekcie ludowców znajdzie się zapis umożliwiający samorządowcom ubieganie się także o mandat poselski.

Winczorek przeciw, Regulski: _ Należy się temu przyjrzeć _

W ocenie konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotra Winczorka, należy zachować rozdzielność mandatów samorządowych i parlamentarnych. _ _

_ - Nie podoba mi się ten pomysł. To poważna sprawa - jeśli ktoś chce dobrze wykonywać swoje obowiązki parlamentarzysty, może mu zabraknąć czasu na to, aby pracować równie intensywnie w samorządzie, i odwrotnie _ - powiedział Winczorek.

Wskazał, że władza samorządowa i parlamentarna należą do różnych _ gatunków _. Ta pierwsza jest raczej bliżej pionu władzy wykonawczej, a druga to władza ustawodawcza. - _ Skoro mamy zasadę rozdziału władz, to funkcje te powinny być rozdzielone _ - dodał. Zaznaczył, że jedynym wyjątkiem od tej zasady jest możliwość powoływania ministrów spośród posłów.

Według profesora trudno się dopatrzyć związku między projektem PSL, a wprowadzonymi jednomandatowymi okręgami wyborczymi do Senatu.

Także według doradcy prezydenta ds. samorządów Jerzego Regulskiego argumentem przeciw łączeniu mandatów jest konieczność zaangażowania w pracę zarówno w Senacie, jak i samorządzie. Regulski uważa, że nad projektem PSL należy się jednak pochylić.

_ - Pojawiają się argumenty, że trudno jest na przykład łączyć np. rolę prezydenta dużego miasta z efektywnym uczestniczeniem w pracach Senatu. Ja myślę, że jednak te role można połączyć _ - powiedział Regulski.

Dodał, że projekt PSL jest zgodny z sugestiami organizacji samorządowych i Związku Miast Polskich. Wskazał, że także Senat wielokrotnie podkreślał, że chce być izbą samorządową, reprezentować samorządność i samorządy w Polsce.

_ - W tej chwili na szczeblu władz centralnych nie ma instytucji reprezentującej interesy samorządów, co jest zdecydowanym błędem ustrojowym. Rozwój kraju następuje tylko dzięki rozwojowi samorządności _ - powiedział. _ Uważam, że nad tą propozycją trzeba bardzo poważnie dyskutować _ - podkreślił.

Zdaniem Regulskiego jest związek między propozycjami PSL, a wprowadzonymi jednomandatowymi okręgami w wyborach do Senatu. Według niego, jeżeli nie będzie list partyjnych, senator będzie bardzo silnie związany ze swoimi wyborcami.

_ To ewolucja systemu wyborczego idąca w dobrym kierunku. Liczę, że zostaną wprowadzone okręgi jednomandatowe we władzach lokalnych wszystkich szczebli. Mam nadzieję, że prezydent podejmie w tym zakresie inicjatywę ustawodawczą _ - powiedział.

Zasada niełączenia mandatu samorządowca z mandatem posła i senatora została wprowadzona w 2001 roku przez nowelizację ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

W III kadencji Sejmu, ostatniej, kiedy obowiązywały jeszcze stare przepisy, było ponad 100 posłów, którzy byli samorządowcami. Znaczną, bo ponad 60-osobową grupę takich posłów wprowadziła do Sejmu AWS. SLD miał 24 posłów pełniących też funkcje w samorządach. Samorządowcem był co trzeci z 60 posłów UW; najmniej - bo trzech działaczy samorządowych - wprowadziło wtedy do parlamentu PSL.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/psl;chce;samorzadowcow;w;senacie,36,0,750116.html) PSL chce samorządowców w Senacie Polskie Stronnictwo Ludowe ma nowe propozycje dotyczące prawa wyborczego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t86740.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zwyciezcy;wezma;cala;wladze,191,0,748735.html) Zwycięzcy wezmą całą władzę Posłowie byli za, senatorów i radnych wybierzemy w jednomandatowych okręgach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wraca;do;okregow;jednomandatowych,111,0,747119.html) PO wraca do okręgów jednomandatowych Partia chce zmienić ordynację wyborczą do Senatu. Sejm będzie głosować to jutro.
Tagi: prawo wyborcze, senat, samorząd, eksperci, krytyka, wybory, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz