Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci sceptyczni wobec pomysłu PSL

0
Podziel się:

Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje, by samorządowcy mogli zasiadać w Senacie.

Eksperci sceptyczni wobec pomysłu PSL
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Eksperci widzą argumenty za i przeciw łączeniu mandatów senatorskich i samorządowych. Prof. Piotr Winczorek obawia się, że skuteczne sprawowanie obu funkcji jest trudne. Natomiast doradca prezydencki Jerzy Regulski uważa, że Senat mógłby reprezentować władzę samorządową.

Wczoraj prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak zapowiedział, że PSL złoży w Sejmie projekt zmian w prawie wyborczym,który umożliwi łączenie mandatów w samorządach z mandatami senatorskimi.

Zdaniem Pawlaka po podjęciu w minionym tygodniu przez parlament decyzji o wprowadzeniu jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu _ warto odpuścić taki mechanizm niepozwalający samorządom uczestniczyć w życiu całego kraju _. Wicepremier nie wykluczył, że w projekcie ludowców znajdzie się zapis umożliwiający samorządowcom ubieganie się także o mandat poselski.

Winczorek przeciw, Regulski: _ Należy się temu przyjrzeć _

W ocenie konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotra Winczorka, należy zachować rozdzielność mandatów samorządowych i parlamentarnych. _ _

_ - Nie podoba mi się ten pomysł. To poważna sprawa - jeśli ktoś chce dobrze wykonywać swoje obowiązki parlamentarzysty, może mu zabraknąć czasu na to, aby pracować równie intensywnie w samorządzie, i odwrotnie _ - powiedział Winczorek.

Wskazał, że władza samorządowa i parlamentarna należą do różnych _ gatunków _. Ta pierwsza jest raczej bliżej pionu władzy wykonawczej, a druga to władza ustawodawcza. - _ Skoro mamy zasadę rozdziału władz, to funkcje te powinny być rozdzielone _ - dodał. Zaznaczył, że jedynym wyjątkiem od tej zasady jest możliwość powoływania ministrów spośród posłów.

Według profesora trudno się dopatrzyć związku między projektem PSL, a wprowadzonymi jednomandatowymi okręgami wyborczymi do Senatu.

Także według doradcy prezydenta ds. samorządów Jerzego Regulskiego argumentem przeciw łączeniu mandatów jest konieczność zaangażowania w pracę zarówno w Senacie, jak i samorządzie. Regulski uważa, że nad projektem PSL należy się jednak pochylić.

_ - Pojawiają się argumenty, że trudno jest na przykład łączyć np. rolę prezydenta dużego miasta z efektywnym uczestniczeniem w pracach Senatu. Ja myślę, że jednak te role można połączyć _ - powiedział Regulski.

Dodał, że projekt PSL jest zgodny z sugestiami organizacji samorządowych i Związku Miast Polskich. Wskazał, że także Senat wielokrotnie podkreślał, że chce być izbą samorządową, reprezentować samorządność i samorządy w Polsce.

_ - W tej chwili na szczeblu władz centralnych nie ma instytucji reprezentującej interesy samorządów, co jest zdecydowanym błędem ustrojowym. Rozwój kraju następuje tylko dzięki rozwojowi samorządności _ - powiedział. _ Uważam, że nad tą propozycją trzeba bardzo poważnie dyskutować _ - podkreślił.

Zdaniem Regulskiego jest związek między propozycjami PSL, a wprowadzonymi jednomandatowymi okręgami w wyborach do Senatu. Według niego, jeżeli nie będzie list partyjnych, senator będzie bardzo silnie związany ze swoimi wyborcami.

_ To ewolucja systemu wyborczego idąca w dobrym kierunku. Liczę, że zostaną wprowadzone okręgi jednomandatowe we władzach lokalnych wszystkich szczebli. Mam nadzieję, że prezydent podejmie w tym zakresie inicjatywę ustawodawczą _ - powiedział.

Zasada niełączenia mandatu samorządowca z mandatem posła i senatora została wprowadzona w 2001 roku przez nowelizację ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

W III kadencji Sejmu, ostatniej, kiedy obowiązywały jeszcze stare przepisy, było ponad 100 posłów, którzy byli samorządowcami. Znaczną, bo ponad 60-osobową grupę takich posłów wprowadziła do Sejmu AWS. SLD miał 24 posłów pełniących też funkcje w samorządach. Samorządowcem był co trzeci z 60 posłów UW; najmniej - bo trzech działaczy samorządowych - wprowadziło wtedy do parlamentu PSL.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/psl;chce;samorzadowcow;w;senacie,36,0,750116.html) PSL chce samorządowców w Senacie Polskie Stronnictwo Ludowe ma nowe propozycje dotyczące prawa wyborczego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t86740.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zwyciezcy;wezma;cala;wladze,191,0,748735.html) Zwycięzcy wezmą całą władzę Posłowie byli za, senatorów i radnych wybierzemy w jednomandatowych okręgach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wraca;do;okregow;jednomandatowych,111,0,747119.html) PO wraca do okręgów jednomandatowych Partia chce zmienić ordynację wyborczą do Senatu. Sejm będzie głosować to jutro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)