Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro 2012
06.06.2012 15:15

Euro 2012. Przed tym przestrzegają specjaliści

Specjaliści przestrzegają przed zbyt dużym hałasem na stadionach piłkarskich podczas meczów Euro 2012. Według nich poziom hałasu zwykłej kibicowskiej trąbki można porównać ze startem samolotu. Zalecają stosowanie ochronników słuchu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wonker/CC/Flickr)

*Specjaliści przestrzegają przed zbyt dużym hałasem na stadionach piłkarskich podczas meczów Euro 2012. Według nich poziom hałasu zwykłej kibicowskiej trąbki można porównać ze startem samolotu. Zalecają stosowanie ochronników słuchu. *

Według nich zwykła, dostępna w sprzedaży trąbka kibica, generuje dźwięk na poziomie 125 dB.

_ - Tyle hałasu wydaje startujący odrzutowiec. Długotrwałe przebywanie w takim hałasie nie tylko wpłynie na nasz słuch od razu, bo po takim meczu w uszach może szumieć przez trzy dni, ale także odbije się negatywnie na naszym słuchu w przyszłości _ - powiedział przedstawiciel organizatorów, protetyk słuchu Piotr Miler.

Jak podkreślił, Euro to wspaniała impreza, podczas której należy jednak uważać na hałas. _ - Siedząc na trybunach trzeba uważać, czy ktoś za nami nie używa tego przyrządu. Należy używać ochronników słuchu, które sprawiają, że rozumiemy mowę, słyszymy, ale blokują one głośne hałasy _ - dodał.

Na rozpoczęcie akcji do Łodzi przyjechał specjalny pojazd, tzw. słuchobus, w którym każdy mógł bezpłatnie przejść testy słuchu wykonywane przez specjalistów audiologów. Zainteresowani mogli otrzymać informację, jak można poprawić swój słuch i jak o niego dbać.

Tegoroczna edycja akcji rozpoczęła się w Łodzi, ponieważ łodzianie w ubiegłorocznych testach zajęli trzecią pozycję na liście najgorzej słyszących mieszkańców miast w Polsce. W tym roku organizatorzy planują zbadać w okresie letnim ok. 20 tys. osób - dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Według organizatorów ubiegłoroczna edycja testu pokazała, że Polacy źle słyszą. _ Ubiegłoroczne wyniki wypadły fatalnie. Co trzecia osoba przychodząca na test słuchu powinna nosić aparat słuchowy _ - mówił Miler. Najgorzej wypadli mieszkańcy miast woj. śląskiego i łódzkiego. Okazało się, że niedosłyszą coraz młodsi; blisko połowa przebadanych osób poniżej 40. roku życia miała niedosłuch. Najgorzej jest wśród osób powyżej 60 lat, z których kłopoty ze słuchem ma 90 proc. badanych.

Specjaliści są zdania, że na coraz gorszy słuch Polaków największy wpływ ma hałas. Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80-90 decybeli. Audiolodzy przestrzegają, że długotrwałe narażenie na taki hałas może powodować czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia. Wielu Polaków pracuje także w miejscach, w których narażeni są na negatywne działanie hałasu, a 17 proc. chorób zawodowych w Polsce to przypadki trwałego ubytku słuchu.

Specjaliści podkreślają, że duża część uszkodzeń słuchu powstaje _ na własne życzenie _ i wiąże się ze zbyt głośnym słuchaniem muzyki przez słuchawki.

_ Słuchobus _ przemierzy 15 tys. km, odwiedzi ponad 70 miast i miasteczek, oprócz Łodzi będą to m.in. Warszawa, Poznań, Gdynia, Szczecin, Wronki, Suwałki, Ełk, Malbork.

Według danych z ub. roku w Polsce żyje ok. 50 tys. osób z ciężkim uszkodzeniem słuchu, a ok. 20 proc. cierpi na jego zaburzenia. Chorobami słuchu może być zagrożone nawet cztery miliony Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Otwarcie Euro to szansa dla prezydenta na... Bronisław Komorowski ma rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem 8 czerwca oraz 1 lipca.
Ponad pół mld euro. Tyle warci są Hiszpanie Portugalczyk Cristiano Ronaldo, Andreas Iniesta z Hiszpanii czy Franck Ribery z Francji sami kosztują więcej, niż niejedna drużyna narodowa.
Były reprezentant Polski o piciu w kadrze i... Twardziel z gór, który lubi zagrać na fortepianie Toccatę Bacha. Mógł zostać tenisistą stołowym. Może dlatego szybko odbija piłeczkę.
Tagi: euro 2012, piłka nożna, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz