Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro 2012. Służby będą ze sobą współpracować

0
Podziel się:

Dzisiaj ministrowie rozmawiali o organizacji Euro 2012, usprawnieniu komunikacji i dalszej współpracy między służbami.

Euro 2012. Służby będą ze sobą współpracować
(Artur Barbarowski/East News)

Szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec zapowiedzieli, że jesienią dojdzie do spotkania służb policyjnych, podczas którego zostaną omówione kwestie dotyczące bezpieczeństwa obywateli oraz m.in. przestępczości transgranicznej.

Dzisiaj ministrowie Jacek Cichocki i Hans Peter Friedrich rozmawiali we Frankfurcie nad Odrą, m.in. o organizacji Euro 2012, usprawnieniu komunikacji i dalszej współpracy między służbami.

Minister Friedrich zapowiedział, że jesienią tego roku na specjalne spotkanie zostaną zaproszeni przedstawiciele policji, urzędów celnych, służby granicznej oraz prokuratur z Polski i Niemiec. Zostaną wówczas omówione kwestie dotyczące bezpieczeństwa obywateli, przestępczości zorganizowanej i pospolitej. Rozmowy mają także dotyczyć polepszenia komunikacji między służbami oraz stworzenia wspólnych grup operacyjno-śledczych. Takie spotkania mają odbywać się cyklicznie.

Według polskiego ministra na terenie Niemiec kradzieży dokonują często członkowie międzynarodowych grup przestępczych, a pochodzące z przestępstwa samochody wjeżdżają do Polski lub jadą na Wschód z bardzo dobrze przygotowanymi dokumentami. To utrudnia wykrycie przestępstw. Zdaniem Cichockiego przy rozpracowywaniu potrzebna jest współpraca policji z obu krajów.

_ - Tutaj zawsze problemy tkwią w szczegółach ustalenia takiej współpracy, m.in. dlatego, że mamy różne struktury naszych służb policyjnych - po stronie polskiej ona jest scentralizowana, po stronie niemieckiej składająca się z kilku poziomów. Myślę, że to jesienne spotkanie pozwoli nam także bardziej szczegółowo o różnych tego typu kwestiach porozmawiać i znaleźć dobre mechanizmy już konkretnej, bardzo szczegółowej współpracy _ - powiedział minister Jacek Cichocki.

Jednym z elementów mających poprawić efekty walki z przestępczością, w tym transgraniczną, są wspólne polsko-niemieckie placówki graniczne. Do tego pilotażowego projektu wytypowano dwie placówki Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, ich partnerem jest niemiecka Policja Federalna (Bundespolizei).

Dziś ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec uroczyście zainaugurowali funkcjonowanie placówek. Rozpoczęły one działalność 1 marca br. Zlokalizowane są w Świecku (po 10 funkcjonariuszy z obu krajów) i w niemieckim Ludwigsdorfie (po 15 funkcjonariuszy z Polski i Niemiec). Projekt pilotażowy ma trwać rok.

Od początku funkcjonowania wspólnych placówek ich funkcjonariusze zatrzymali 66 osób, w tym 38 obywateli Ukrainy, czterech - Pakistanu, dwóch - Egiptu, dwóch - Białorusi, i jednego obywatela Polski. Głównym powodem zatrzymań było fałszerstwo dokumentów, nielegalny pobyt w Niemczech oraz przekroczenia granicy wbrew przepisom. Efektem wspólnej pracy było także odzyskanie w ubiegłym tygodniu luksusowego samochodu skradzionego w Niemczech.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowe inwestycje Polski w Niemczech W 2011 roku polskie firmy zainwestowały w Niemczech 398 milionów euro.
Poparli akcję Polskę w sprawie strefy euro _ Sueddeutsche Zeitung _ poparł pomysł Polski na wspólny list 17. państw w tej sprawie.
Polnische Wirtschaft - tak nas postrzegali Polnische Wirtschaft - to określenie niegospodarności, bałaganu i braku planowania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)