Notowania

euro 2012
18.06.2012 12:43

Euro 2012 w Polsce. Bawią się miliony

Od początku Euro na stadionach i w Strefach Kibica w Polsce bawiło się i oglądało mecze ponad 2,3 mln osób. Nie brakowało też incydentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SLAWOMIR BERNAS/East News)

Od początku Euro na stadionach i w Strefach Kibica w Polsce bawiło się i oglądało mecze ponad 2,3 mln osób. W sobotę przez Strefy Kibica przewinęło się 400 tys. osób, co stanowi rekord tych mistrzostw.

Prezes PL.2012 poinformował, że w sobotę z Warszawy do Wrocławia, gdzie polska drużyna grała z Czechami, przyjechało 29 pociągów, z Poznania 25, a w wielu polskich miastach podjęto decyzje o powiększeniu Stref Kibica.

_ - Łącznie, na 400 tysięcy osób w Strefach Kibica, odnotowano 574 interwencje medyczne, co stanowi zaledwie 0,07 procent _ - powiedział prezes spółki PL.2012 Marcin Herra na konferencji prasowej w Krajowym Centrum Medialnym.

Poniedziałek i wtorek to dwa ostatnie dni fazy grupowej Euro. Dziś wieczorem zostanie rozegrany w Gdańsku mecz Chorwacja-Hiszpania, a w Poznaniu Irlandia-Włochy. Oba mecze rozpoczną się o godzinie 20.45.

Jak poinformował Herra, w Gdańsku organizatorzy spodziewają się około 15 tys. Chorwatów i około 6-7 tys. Hiszpanów. W Poznaniu oczekiwanych jest około 15 tys. Irlandczyków i około 5-6 tys. kibiców z Włoch.

_ - Turniej tak naprawdę, jeśli chodzi o przekazy światowe i medialne, zaczyna się od ćwierćfinałów i będziemy dalej bardzo obserwowani, relacje z Polski będą szły na cały świat. W związku z tym to bycie gospodarzem jest bardzo istotne i obowiązuje dalej pełna mobilizacja organizacyjna do 1 lipca _ - powiedział Herra.

Minister sportu Joanna Mucha podkreśliła, że Polska jako organizator Euro 2012 oceniana jest nadal bardzo wysoko. Zaznaczyła, że powoli zaczynamy przygotowywać się do drugiej fazy - pucharowej. _ - Mam nadzieję, że i pod względem organizacyjnym, i pod względem atmosfery, jaką Polska stworzyła, to nadal będzie święto futbolu i nadal będziemy tę wspaniałą atmosferę proponować _ - powiedziała minister.

Zaapelowała do polskich kibiców, aby wspierali dopingiem reprezentacje, które nadal grają w Polsce. _ - To wydarzenie jest dobrze oceniane i piłka nadal jest w grze w Polsce _ - powiedziała Mucha.

Nie wszyscy kibice wiedzą jednak, jak się bawić. Do polskich sądów wpłynęło dotąd 125 spraw związanych z różnego rodzaju incydentami, do których doszło podczas Euro. Do wczoraj zapadło 67 wyroków skazujących - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak poinformował dziś szef zespołu ds. Euro w resorcie sprawiedliwości Sławomir Siwierski, część spraw, które rozpatrywały sądy, dotyczyło większej liczby osób. _ - W większości chodziło o obywateli Polski - w sumie o 149; sądy rozpatrywały też sprawy dotyczące 14 Rosjan, sześciu Chorwatów, dwóch Irlandczyków i jednego Hiszpana _ - powiedział sędzia.

Do sądów trafiło też 13 spraw dotyczących wykroczeń - w dwóch przypadkach chodziło o obywateli Rosji, w jednym o obywatela Hiszpanii.

_ - W sumie do niedzielnego popołudnia zapadło 67 wyroków skazujących, 20 spraw przekazanych zostało prokuraturze do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego, 30 spraw zostało przerwanych lub odroczonych. Zapadły też 3 wyroki uniewinniające _ - poinformował sędzia.

Do największych burd doszło 12 czerwca w Warszawie, gdzie rozgrywany był mecz Polska-Rosja. Grupy polskich i rosyjskich chuliganów próbowały doprowadzić do _ ustawek _. Policja jednak do tego nie dopuściła.

Po tych incydentach zatrzymano w sumie ponad 200 osób, ale zatrzymania trwają nadal. Jak powiedział PAP Siwierski, z danych, które wpłynęły do ministerstwa wynika, że w tych sprawach zapadło dotąd 49 wyroków skazujących. 14 z nich to kary bezwzględnego pozbawienia wolności - od 2 miesięcy do roku i sześciu miesięcy więzienia, 30 - to kary w zawieszeniu plus kary grzywny. W pięciu przypadkach sąd zastosowały kary grzywny od 800 zł do 4 tys. zł.

_ - Musimy jednak pamiętać o tym, że to jeszcze nie koniec. Nie wszystkie osoby zostały zatrzymane, nie wszystkie sprawy rozpatrywane są w trybie przyspieszonym _ - powiedział Siwierski.

Jak zaznaczył, większość już skazanych pseudokibiców odpowiadała za udział w nielegalnym zbiegowisku; część za udział w bójkach, znieważenie lub naruszenie nietykalności funkcjonariusza.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś ostatnie mecze fazy grupowej. Kto zagra? W Gdańsku Hiszpania zmierzy się z Chorwacją, a Włochy zagrają w Poznaniu z Irlandią. Oba spotkania rozpoczną się o godz. 20.45.
Burze i grad. Pogoda znowu pogoni kibiców? Burza z intensywnym deszczem już raz przerwała na godzinę jeden z meczów Euro 2012: spotkanie Ukraina-Francja w piątek w Doniecku.
Szkoda było pieniędzy na stadiony? Premier niepewny _ Często się zastanawiam, czy te publiczne środki nie powinny były być zainwestowanie w co innego _ - powiedział Donald Tusk w przeddzień Euro 2012.
Tagi: euro 2012, euro, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz