Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ferie w górach. Zakopane ma mocną konkurencję

0
Podziel się:

Mimo doskonałych warunków pogodowych i narciarskich podczas ferii, turystów w Zakopanem nie było dużo.

Ferie w górach. Zakopane ma mocną konkurencję
(DigitalZombie/iStockphoto)

W tym roku mniej turystów odwiedziło Zakopane i turystyczne miejscowości w Bieszczadach. * *Rośnie z kolei zainteresowanie zimowym wypoczynkiem w miejscowościach na Podhalu i Beskidzie Śląskim. Tak wynika z tegorocznej oceny hotelarzy.

Choć dokładne dane o liczbie turystów, którzy odwiedzili zimowe kurorty będą znane dopiero w maju, kiedy do urzędów gmin wpłyną opłaty miejscowe pobierane od gości, hotelarze i gestorzy wyciągów już szacują wpływy z kończących się ferii.

Jak powiedziała prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz, mimo doskonałych warunków pogodowych i narciarskich podczas ferii, turystów w Zakopanem nie było dużo w przeciwieństwie do innych miejscowości narciarskich na Podhalu, między innymi Białki Tatrzańskiej, gdzie powstały nowe stacje narciarskie. W samym Zakopanem obłożenie w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych wynosiło od 30 do 80 procent.

Rosnącym zainteresowaniem wśród narciarzy cieszy się największa stacja narciarska na Podhalu w Białce Tatrzańskiej. Jak ocenił Tomasz Paturej z ośrodka narciarskiego Kotelnia Białczańska, podczas minionych ferii ten ośrodek odwiedziło do 10 procent więcej turystów niż w roku ubiegłym. Na brak turystów nie narzekały również inne miejscowości gminy Bukowina Tatrzańska, gdzie powstały nowe wyciągi narciarskie. Tam obłożenie w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych wynosiło 100 procent niemal przez cały okres ferii.

Najmniejszy ruch turystyczny hotelarze z Zakopanego zaobserwowali podczas pierwszego turnusu ferii, kiedy wypoczywali między innymi mieszkańcy województwa mazowieckiego. W poprzednich sezonach zimowych największy ruch turystyczny pod Giewontem odnotowano, gdy wypoczywali uczniowie z Warszawy.

_ - Mimo doskonałych warunków narciarskich na Kasprowym Wierchu, po raz pierwszy zaobserwowano brak kolejki do kolejki linowej _ - zauważa Wojtowicz. Bywały sezony, kiedy na wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch trzeba było odczekać nawet trzy godziny. Hotelarze z górskich miejscowości zauważają, że turyści zaczęli wybierać wysoki standard usług.

- _ Coraz więcej klientów wybiera całe pakiety pobytowe, zawierające nie tylko nocleg i wyżywienie, ale i wiele dodatkowych imprez _ - mówi Wojtowicz. Sabina Bugaj z ośrodka promocji Szczyrku również potwierdziła, że rosną wymagania turystów, którzy coraz rzadziej są zainteresowani kwaterami prywatnymi.

_ - Wolą dopłacić, ale korzystać z ewentualnych atrakcji. Rezerwując pokój pytają, czy pensjonat dysponuje basenem lub salą zabaw dla dzieci, by po nartach spędzić tam czas _ - mówi.

Bugaj dodała, że podczas ferii Beskid Śląski odwiedziło nieco więcej turystów, niż w poprzednich latach, ale nie podała liczb. Powiedziała natomiast, że przyczyniły się do tego świetne warunki na stokach, a także śnieżna i mroźna zima. Najbardziej popularnymi miejscowościami Beskidu Śląskiego są Szczyrk, Wisła i Brenna.

Z danych informacji turystycznej w Krynicy - Zdroju wynika, że ferie w tym uzdrowisku spędziła podobna ilość turystów, co w roku ubiegłym. Szczególnym zainteresowaniem w tym regionie cieszył się wypoczynek zorganizowany.

Michał Regiel z Bieszczadzkiego Centrum Informacji i Promocji w Ustrzykach Dolnych szacuje, że zainteresowanie pobytem w Bieszczadach było o około 20 procent niższe, niż przed rokiem. Jak ocenił naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Grzegorz Chudzik, jedną z przyczyn mniejszego zainteresowania wypoczynkiem w tym rejonie były wielodniowe mrozy w styczniu i lutym. W okresie ferii w niektórych miejscowościach na Podkarpaciu, np. w Stuposianach czy Ustrzykach Górnych, przez kilka dni z rzędu mróz sięgał 30-34 stopni.

Tegoroczne ferie zimowe trwały od 16 stycznia. Zimową przerwę w nauce rozpoczęli uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jako ostatni wypoczywały dzieci i młodzież z kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Czytaj więcej o polskich górach
Już wiedzą kim jest mężczyzna z Tatr Policja weryfikuje sygnał dotyczący mężczyzny uratowanego w górach.
Chcą budować kolej napowietrzną nad zakopianką Koncepcję budowy nowoczesnej szybkiej kolei napowietrznej, łączącej Kraków z Zakopanem, przedstawiła...
Ostatni skok Małysza. Mimo pogody Śnieżyca, która nadciągnęła nad Zakopane, nie pozwoliła na rozegranie zawodów na Wielkiej Krokwi.
Małysz honorowym obywatelem Zakopanego Władze miasta podarowały skoczkowi działkę, na której zamierza kiedyś postawić dom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)