Notowania

Jarosław Gowin
09.01.2013 08:13

Gowin: Tuleya nie naruszył prawa

Sprawę powinien, jego zdaniem, rozstrzygnąć samorząd sędziowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Charchula/Reporter)
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

M inister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie widzi jednak podstaw do postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego. Sprawę powinien, jego zdaniem, rozstrzygnąć samorząd sędziowski.Sędzia Igor Tuleya nie naruszył prawa - uważa. * *Powiedział jednak, że sędzia przesadził, porównując działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego z praktykami stalinowskich służb bezpieczeństwa.

Jarosław Gowin przypomniał, że kodeks etyczny, uchwalony przez Krajową Radę Sądownictwa, nie pozwala sędziom na komentowanie wyroków. Wielu sędziów uważa jednak za swój obowiązek podjęcie dialogu z opinią publiczną. Gość Polskiego Radia podkreślił, że jeśli sędzia komentuje wyroki, to musi się liczyć z oceną swoich działań przez opinię publiczną, a także przez polityków.

Minister oświadczył, że nie ma zastrzeżeń co do wydanego przez sędziego Tuleyę wyroku w sprawie Mirosława G. Dodał, że wyrok jasno określa granicę korupcji w relacjach pacjent-lekarz. Szef resortu powiedział, że jeśli CBA prowadziło wielogodzinne przesłuchania w sprawie doktora G., to naruszono w ten sposób prawo i powinna się tym zająć prokuratura i sąd.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/169/243369.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gowin;dementuje;informacje;o;koniecznosci;powtarzania;spraw,216,0,1199832.html) *Będzie trzeba powtarzać sprawy sądowe? * Przygotowana przez resort sprawiedliwości reforma sądownictwa nie będzie skutkować ponownym rozpoczynaniem prowadzonych spraw - zapewnił Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin oświadczył, że jego ministerstwo nie ma sygnałów o problemach, spowodowanych reformą sądów, która weszła w życie od początku roku. Podkreślił, że każdy obywatel może załatwić swą sprawę w tym samym sądzie, co przedtem, a namacalnym efektem reformy jest likwidacja kilkudziesięciu etatów prezesów sądów. Sędziowie mogą z kolei prowadzić sprawy w dwóch, a nawet trzech sądach.

Minister sprawiedliwości oświadczył, że nie może tolerować sytuacji, w której Polacy latami czekają na wyrok sądu, a sędziowie z Warszawy mają nawet siedem razy więcej obowiązków, niż ich koledzy z małych sądów na prowincji. Gowin dodał, że czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reformy sądów. Wyraził przekonanie, że będzie ono po myśli obywateli. Jeśli jednak Trybunał uzna, że reforma sądów jest niezgodna z konstytucją, to zdaniem ministra wskaże kierunek zmian.

Komentując zapowiedzi rozpoczęcia w Krakowie procesu w sprawie działań kościelnej Komisji majątkowej, Jarosław Gowin powiedział, że zwrot majątku Kościołowi katolickiemu był słuszny. Naprawiał bowiem krzywdy okresu komunistycznego. Zdaniem ministra, w pracach komisji doszło jednak do wielu nieprawidłowości. Gość Polskiego Radia podkreślił, że jeśli złamano prawo, to winni muszą ponieść konsekwencje, niezależnie od tego, czy są urzędnikami, czy duchownymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie kolejny proces ws. Mirosława G.? To jest decyzja sądu - podkreślił Tuleya, pytany w TVN24 o to, kto zdecydował o złożeniu zawiadomienia.
CBA podejrzewa przestępstwo w resorcie... CBA podejrzewa, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków Ministerstwa Sprawiedliwości.
Leszek Miller atakuje Kaczyńskiego i Ziobrę - _ Mamy kolejny dowód na to, jaką koncepcją miała być IV RP. To miało być państwo opresyjne i represyjne _ - podkreślił.
Tagi: Jarosław Gowin, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz