Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grabarczyk przeprasza za PKP. Tusk chce wiedzieć kto "poleci"

0
Podziel się:

Minister infrastruktury zapowiada konsekwencje personalne za chaos na kolei.

Grabarczyk przeprasza za PKP. Tusk chce wiedzieć kto "poleci"
(PAP/Paweł Kula)

[aktualizacja: 11:54]

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk wyraził ubolewanie i przeprosił klientów kolei za wszystkie kłopoty, jakie ostatnio spotkały pasażerów.

Minister przedstawia w Sejmie informację dotyczącąproblemów, które miał transport kolejowy w ostatnich dniach.

Od niedzieli, kiedy zaczął obowiązywać nowy roczny rozkład jazdy pociągów, na kolei panuje bałagan - pasażerowie mają problemy z uzyskaniem informacji o przyjazdach i odjazdach pociągów, rozkłady umieszczone na dworcach i w internecie różnią się od siebie, podróżni są odsyłani na nieistniejące perony itp. Ponadto, z powodu mrozów i śnieżyc, pociągi w ostatnich dniach opóźniały się nawet o kilka godzin.

Jego zdaniem taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i wypada jedynie przeprosić pasażerów za utrudnienia.

POSŁUCHAJ MINISTRA INFRASTRUKTURY:


Grabarczyk zaznaczył, że jeszcze w grudniu przewoźnicy wprowadzali korekty do wcześniej złożonych planów, między innymi likwidując część połączeń. Minister powiedział, że w związku z tym nie było już możliwości na dostarczenie klientom kolei wiarygodnej informacji.

Grabarczyk powiedział, że w związku z chaosem na kolei zostaną wyciągnięte wnioski personalne. Minister dodał, że będzie rozmawiał dziś z szefem rządu na ten temat.

POSŁUCHAJ MINISTRA INFRASTRUKTURY:


Minister przyznał, że nie był informowany o możliwych utrudnieniach, jakie mogą czekać pasażerów.

POSŁUCHAJ MINISTRA INFRASTRUKTURY:


Grabarczyk mówił, że rozkład jazdy musi być wiarygodny dla pasażerów. Podkreślił, że spółki kolejowe operujące na polskich torach już na początku roku rozpoczęły rozmowy na temat nowego rozkładu. Jednak negocjacje przedłużały się.

Minister podkreślał, że część winy za zamieszanie na torach ponoszą awarie związane z zimą - pęknięte szyny, zepsute lokomotywy, autobusy szynowe, rozjazdy. 13 grudnia odnotowano ponad 100 awarii lokomotyw i składów elektrycznych. Z dnia na dzień te liczby się zwiększały. Wczoraj nie uruchomiono 99 pociągów pasażerskich. Minister zastrzegł, że zima nie może być wytłumaczeniem wobec pasażerów.

Minister Grabarczyk powiedział, że prezesi dwóch spółek kolejowych PKP S.A. i PKP PLK nie otrzymają nagród rocznych.Dodał, że w obu przypadkach taka nagroda najpewniej by się należała w związku z coraz lepszą sytuacją finansową spółek.

Premier Donald Tusk powiedział, że nie chce nikogo pokazowo karać za sytuację na kolei, ale jednak musi być w związku z nią wyciągnięta odpowiedzialność personalna. Jak dodał, minister infrastruktury będzie musiał mu powiedzieć, kto za to _ poleci. _

Premier Tusk powiedział, że nie wie, czy Grabarczykowi _ łatwiej to będzie wytłumaczyć Sejmowi , czy jemu po powrocie do Warszawy, bo _ na pewno nie będzie to łatwa rozmowa _. - Wykluczam taką sytuację, że nie będzie odpowiedzialności personalnej za ten bałagan _ - powiedział premier.

Dodał, że _ stan kolei wynika oczywiście i z braku środków, i z zaszłości inwestycyjnych _ i on nie chce _ nikogo pokazowo karać i dokładać do tego taki kompletny bałagan i brak wyobraźni, jak to, co się stało przy zmianie rozkładu jazdy _.

_ Ja od nikogo nie oczekuję doskonałości, ale rzetelności w traktowaniu ludzi - tak. Dlatego niezależnie od tego, co minister Grabarczyk powie Sejmowi, to mi będzie musiał powiedzieć, kto za to poleci _ - oświadczył Tusk.

Na pytanie, czy nie będzie to sam minister infrastruktury, Tusk odpowiedział: _ w jakimś sensie zależy to od tego, co powie Sejmowi i mnie, ale nie sądzę _.

_ Jestem w sprawie dość dobrze zorientowany, więc myślę, że dobrze rozpoznaję, kto za te sprawy odpowiada. Nie widzę bezpośredniej odpowiedzialności ministra Grabarczyka. Ale oczekuję od niego, żeby to on wyszedł z taką męską inicjatywą, jak zrobić tam porządek _ - powiedział premier.

KOMENTARZE
(0)