Notowania

Graś: Zwolnimy część urzędników

Rząd użyje wszystkich metod, by do tego doprowadzić - powiedział Paweł Graś.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rząd użyje wszystkich metod, by doprowadzić do redukcji zatrudnienia w administracji - powiedział rzecznik rady ministrów Paweł Graś. Po decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego o skierowaniu ustawy o racjonalizacji zatrudnienie do TK _ będzie to trudniejsze, ale i tak to zrobimy _ - mówił.

_ - Niezależnie od tego, co stanie się z tą ustawą i co Trybunał Konstytucyjny w tej sprawie powie, rząd użyje wszystkich innych metod, żeby efekt tej ustawy osiągnąć, czyli redukcję przeprowadzić _ - powiedział Graś, który był dziś gościem Radia ZET.

_ - Będziemy szukać innych możliwości po to, żeby cel, który sobie założyliśmy czyli redukcję zatrudnienia w administracji, która ma przynieść około 1 mld oszczędności, osiągnąć innymi drogami. Będzie to trudniejsze, ale i tak to zrobimy _ - powiedział później dziennikarzom.

Jak mówił na antenie radia, _ w polskiej administracji, a zwłaszcza w służbie cywilnej przyjąć człowieka to żaden problem natomiast zwolnić go, jest praktycznie niemożliwe. Trzeba człowieka złapać na gorącym uczynku, na przestępstwie _. Graś zaznaczył, że służba cywilna została stworzona po to, by dobrze służyła państwu a nie, by były bezpieczne synekury do końca życia czy do emerytury.

_ - Zatrudnienie w administracji rośnie, ponieważ dziedziczymy po poprzednikach urzędników, funkcjonariuszy, z którymi nie chcemy pracować, którzy się nie sprawdzają, ale których nie można zwolnić _ - ocenił rzecznik rządu. Jak powiedział, _ można udawać, można robić restrukturyzację, można ich przesuwać, ale nie można tych ludzi zwalniać _.

Zaznaczył, że skierowana przez prezydenta do TK ustawa o racjonalizacji zatrudnienia miała służyć temu, by _ rozwiązać ręce administracji, zwłaszcza centralnej, zwłaszcza ministerstwom, bo tam jest największy problem _. Jak mówił, jej celem było, aby _ po prostu tych, którzy źle pracują zwalniać _.

Jak powiedział rzecznik rządu, w ustawie świadomie nie zostały podane kryteria, według których te zwolnienia powinny następować, _ tylko złożone zostało to na dyrektorów generalnych instytucji _. Jak mówił, każda instytucja ma bowiem inną formułę funkcjonowania.

Graś zapewnił ponadto, że _ pan premier absolutnie nie jest zły na pana prezydenta _ za decyzję o skierowaniu ustawy do TK. _ Premier rozumie, że skoro pan prezydent po naradach i konsultacjach z doradcami nabrał wątpliwości konstytucyjnych, to oczywiście jest to jego prawo, żeby taki ruch wykonać _ - zaznaczył.

_ To jest decyzja, która świadczy o tym, że w przeciwieństwie do poprzedników pan prezydent nie jest zakładnikiem jednej formacji, nie jest prezydentem jednego ugrupowania parlamentarnego, ale jest prezydentem wszystkich Polaków _ - ocenił Graś w rozmowie z dziennikarzami.

W piątek prezydent Bronisław Komorowski skierował do TK przygotowaną przez rząd ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych. Jest to pierwsza przygotowana przez rząd Donalda Tuska ustawa, która nie została podpisana przez Komorowskiego.

W uzasadnieniu wniosku do TK Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że ustawa dopuszczała do zmniejszania zatrudnienia przez _ arbitralne rozwiązywanie stosunków pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie mianowania _, co mogło naruszać zasadę państwa prawnego, a szczególnie zasadę bezpieczeństwa prawnego i zasadę ochrony praw nabytych.

Ustawa dotyczy zwolnienia w latach 2011-2013 w ramach oszczędności budżetowych 10 proc. pracowników administracji. Utrzymanie zatrudnienia na zmniejszonym poziomie miałoby obowiązywać do końca grudnia 2013 r. Przepisy miałyby wejść w życie 1 lutego 2011 r. Cięcia etatów nie dotyczyłyby m.in. policji, straży pożarnej i granicznej oraz jednostek organizacyjnych prokuratur.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/urzednicy;moga;zaczac;pozywac;rzad,79,0,729423.html) Urzędnicy mogą zacząć pozywać rząd Czy planowana przez ministrów redukcja zatrudnienia w urzędach jest legalna?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t97545.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;nie;musi;zgadzac;sie;z;rzadem,89,0,749913.html) "Prezydent nie musi zgadzać się z rządem" Tak decyzję o braku zgody na zwolnienie 10 proc. urzędników skomentował Stefan Niesiołowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ciecia;w;administracji;do;trybunalu;,178,0,749746.html) Cięcia w administracji do Trybunału. Nie ma zgody Bronisława Komorowskiego na zwolnienie 10 proc. urzędników. Według PiS to próba pokazania samodzielności prezydenta.
Tagi: zwolnienia w administracji, administracja, redukcja, zwolnienia, graś, rząd, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz