Notowania

Przejdź na
polska
23.05.2013 21:51

Grupa Wyszechradzka, a krem z raków

Polski prezydent przypomniał, że w przyszłym roku Polska i Czechy będą razem świętować rocznice, które są symbolami naszego wspólnego sukcesu ostatnich dwóch dekad naszego dobrego sąsiedztwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest szansą dla Polski i Czech na powodzenie zarówno w UE, jak i NATO - przekonywał prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego obiadu, który wydał na cześć odwiedzającego Polskę prezydenta Czech Milosza Zemana.

Polski prezydent przypomniał, że w przyszłym roku Polska i Czechy będą razem świętować rocznice, które _ są symbolami naszego wspólnego sukcesu ostatnich dwóch dekad naszego dobrego sąsiedztwa _.

_ Będzie to 25. rocznica Jesieni Narodów, która przyniosła Polakom, Czechom i całej Europie Środkowej wolność i demokrację. Będzie to też 15-lecie wspólnego uzyskania członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz 10-lecie naszego wspólnego przystąpienia do UE _ - powiedział Komorowski.

Podkreślił, że powodzenie naszych krajów w UE i NATO zależy między innymi od umiejętności kooperacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w której niezmiennie ważna pozostaje współpraca polsko-czeska.

Według prezydenta potwierdzeniem tego jest wspólny sukces Polski i Czech podczas negocjacji dotyczących nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. _ Ten sukces to dowód na naszą skuteczną współpracę na poziomie KE, ale także współpracę w ramach Przyjaciół Polityki Spójności _ - powiedział Komorowski.

Jak mówił, zarówno Polacy jak i Czesi rozumieją, że w interesie UE jest to, by zachowała ona otwartość na inne kraje. _ Cieszymy się więc razem z akcesji Chorwacji do UE w lipcu br. Oczekujemy na wileński szczyt Partnerstwa Wschodniego (...). Mamy nadzieję na ważny krok sąsiedniej Ukrainy na drodze integracji europejskiej _ - powiedział polski prezydent.

Komorowski zaznaczył, że Czechy należą do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski - zajmują piąte miejsce pod względem obrotów handlowych. Z kolei - mówił prezydent - Polska jest trzecim w kolejności partnerem Czech, a obroty handlowe w 2012 r. wyniosły około 14,5 mld euro.

_ Dlatego jest w pełni zrozumiałe, że wspólnie myślmy o tym, aby nasz cały region jeszcze bardziej się gospodarczo zrósł, co da nam dodatkowy impuls rozwojowy w zakresie energetyki, nowych dróg i linii kolejowych _ - dodał Komorowski.

Zeman zgodził się z polskim prezydentem co do tego, że współpraca gospodarcza naszych krajów może przynieść obu stronom liczne korzyści. Chwalił Polskę za sukcesy warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, na której - zaznaczył - notowało się już siedem ważnych czeskich spółek. Według czeskiego prezydenta byłoby dobrym pomysłem stworzenie jednej środkowoeuropejskiej giełdy, w której główną rolę powinna odgrywać Polska.

_ Niezmiernie doceniam także nasze partnerstwo w Grupie Wyszehradzkiej, doceniam również znacznie Partnerstwa Wschodniego _ - zadeklarował Zeman. Podczas obiadu podano szparagi z sosem holenderskim, następnie krem z raków z dodatkiem szyjek rakowych i świeżej kolendry. Daniem głównym była pieczona perliczka z ziołowym puree ziemniaczanym i brokułami. Na deser podano mus poziomkowy na biszkopcie orzechowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Czech z wizytą w Polsce Po oficjalnym powitaniu prezydenci Polski i Czech rozpoczną rozmowy. Po południu czeski prezydent złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Ta wizyta pozwoli wykorzystać potencjał Polski Czeski prezydent odwiedzi Warszawę na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Zacieśniamy współpracę z Czechami. W czym? Kalemba zapowiedział, że 13 maja w Polsce odbędzie się spotkanie premierów Polski i Czech.
Tagi: polska, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz