Notowania

opzz
28.03.2013 23:08

Guz chce, by obrady Komisji Trójstronnej były upublicznione

- Nie wstydźmy się otwarcie konfrontować naszych racji przed opinią publiczną - przekonuje przewodniczący OPZZ, który chce ujawnienia obrad Komisji Trójstronnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*OPZZ chce upublicznienia obrad Komisji Trójstronnej. W liście do premiera Donalda Tuska przewodniczący OPZZ Jan Guz przekonuje, że społeczeństwo powinno mieć prawo do oceny argumentów wszystkich stron dialogu społecznego. *

_ - Trójstronna Komisja w obecnym kształcie nie może spełniać swojej roli, ponieważ jej obrady są tajne dla polskiego społeczeństwa. W ostatnich tygodniach Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych już dwukrotnie zwracało się z wnioskiem o upublicznienie obrad Komisji. Niestety, spotkaliśmy się z odmową ze strony rządowej i organizacji pracodawców _ - napisał Guz.

Przewodniczący OPZZ wyraził zadowolenie ze słów premiera dotyczących roli Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w dialogu między rządem, związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. _ - Kilka dni temu powiedział Pan, że Komisja Trójstronna wydaje się miejscem dobrze pomyślanym po to, żeby związki zawodowe, pracodawcy i władza wykonawcza mogły ze sobą rozmawiać _ - przypomniał Guz.

Jego zdaniem jednak - jeżeli komisja ma być kluczowym miejscem negocjacji między rządem i partnerami społecznymi - to społeczeństwo powinno mieć prawo do oceny argumentów i przekonań wszystkich stron dialogu. Podkreślił, że społeczeństwo powinno mieć _ niczym nieskrępowany dostęp do argumentów związkowców, pracodawców i rządu, także w kontekście ich wspólnych dyskusji _. W jego ocenie ujawnienie obrad Komisji Trójstronnej przyczyniłoby się też do wzrostu jej prestiżu i znaczenia.

_ - Dlatego też apelujemy do Pana, aby obrady Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, jak też posiedzenia plenarne Trójstronnej Komisji były upubliczniane przez ogólnodostępne media. Naszym zdaniem, obrady mogłyby być w całości transmitowane, archiwizowane oraz powszechnie i bezpłatnie dostępne na internetowych stronach rządowych (np. www.dialog.gov.pl), docelowo także w paśmie TVP Parlament _ - napisał Guz.

_ - Nie wstydźmy się otwarcie konfrontować naszych racji przed opinią publiczną. Więcej transparentowości i otwartości będzie służyło dialogowi społecznemu _ - przekonuje przewodniczący OPZZ.

Przewodniczącym komisji jest obecnie minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Członkami Komisji Trójstronnej są: przedstawiciele rządu, imiennie wskazani przez premiera, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych oraz przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców.

W chwili obecnej ze strony związkowej członkami TK są: NSZZ _ Solidarność _, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. Ze strony pracodawców: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Business Centre Club.

Czytaj więcej w Money.pl
Kosiniak-Kamysz uważa, że strajk to... _ - Nie można temu rządowi odmówić chęci porozumienia się na Śląsku _ - przekonywał szef resortu pracy.
Polityczny pat. Czy prezydent pomoże? Włochy wciąż bez rządu. Liderowi centrolewicy nie udało się przekonać centroprawicy oraz populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd do udzielenia poparcia gabinetowi.
Bułgaria walczy z kryzysem. 25 mln euro dla... Tę decyzję gabinet podjął na dzisiejszym posiedzeniu.
Tagi: opzz, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz