Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hall: Blisko 80 proc. szkół ma kąciki zabaw dla sześciolatków

0
Podziel się:

Katarzyna Hall zaznaczyła, że rząd stara się pomóc szkołom w przygotowaniach na przyjęcie sześciolatków.

Hall: Blisko 80 proc. szkół ma kąciki zabaw dla sześciolatków
(kprm.gov.pl)

Większość szkół zakupiła odpowiednie wyposażenie w ramach rządowego programu _ Radosna Szkoła _ - poinformowała minister edukacji Katarzyna Hall. Zaznaczyła, że rząd stara się pomóc w wyposażeniu szkół, m.in. w zabawki dydaktyczne.

Blisko 80 proc. szkół ma wyposażenie szkolnych kącików zabaw kupione w ramach rządowego programu _ Radosna Szkoła _ - poinformowała minister edukacji Katarzyna Hall. Zaznaczyła, że rząd stara się pomóc samorządom w wyposażeniu szkół, m.in. w zabawki dydaktyczne.

_ - Zastanawiam się, co zrobić, by po środki sięgnęły też te samorządy, które tego jeszcze nie zrobiły. Tu nie trzeba wkładu własnego, jak w przypadku boisk szkolnych i placów zabaw _ - powiedziała Hall w rozmowie w audycji radiowej w TOK FM.

Odnosząc się do zarzutu, że szkoły podstawowe nie są przygotowane na przyjęcie dzieci 6-letnich, zaznaczyła, że w wielu szkołach sześciolatki są i były od lat w szkolnych oddziałach przedszkolnych.

Przypomniała, że obniżanie wieku obowiązku szkolnego jest monitorowane. - _ Będziemy bardzo wnikliwie we wrześniu analizować, ilu sześciolatków poszło do szkoły, jakie warunki oferują im szkoły _ - poinformowała.

_ - Niepokoję się każdym sygnałem, że jakaś szkoła jest nieprzyjazna, nieprzygotowana na przyjęcie małych dzieci. W mojej ocenie, jeśli nie jest dobra dla dzieci sześcioletnich, to nie jest też dobra dla siedmio- i ośmioletnich _ - zaznaczyła Hall.

Rok szkolny 2011/2012 jest ostatnim, kiedy rodzice decydują o tym, czy sześciolatek pójdzie do szkoły, czy nie. Od 1 września 2012 wszystkie dzieci 6-letnie będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w szkole podstawowej.

Minister odniosła się też do projektu rozporządzenia w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników. Zakłada on wprowadzenie obowiązku opracowywania przez wydawców podręcznika w formie elektronicznej; jest w konsultacjach społecznych.

_ - Rozmawiamy na ten temat. Jest propozycja, aby nie tylko była możliwość - bo dziś już jest możliwość powstawania takich podręczników w wersji elektronicznej, i mamy trochę takich przykładów - lecz, by większości podręczników w wersji papierowej towarzyszył podręcznik w wersji elektronicznej. Taki jest projekt, ale o szczegółach rozmawiamy, bo jest wiele spraw, zwłaszcza technologicznych, do przedyskutowania _ - powiedziała Hall.

Jak zaznaczyła, _ podręczniki elektroniczne już są rzeczywistością, tak samo jak rzeczywistością jest możliwość kupowania książek w wersji elektronicznej, tyle, że nie jest to powszechne _. Według minister, _ chodzi tylko o możliwość, a nie o konieczność. Myślę, że z czasem będziemy z takiej możliwości chętniej i częściej korzystać. Za parę lat nie będzie to nikogo dziwić _.

Hall poinformowała, że w ramach konsultacji były spotkania z wydawcami i ekspertami od nowych technologii. - _ Trzeba rozmawiać na ten temat w szerszym gronie, z wszystkimi trzeba rozmawiać _ - powiedziała.

Czytaj więcej o sześciolatkach w szkołach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t73837.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szesciolatki;w;szkolach;to;dobra;zmiana,156,0,859292.html) "Sześciolatki w szkołach to dobra zmiana" Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall twierdzi, że poparcie rodziców dla pomysłu wysłania sześciolatków do szkoły stale wzrasta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t46902.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hall;wie;jak;ratowac;szkoly;przed;likwidacja,51,0,806451.html) Hall wie jak ratować szkóły przed likwidacją Minister edukacji zapewniła tak w specjalnym liście do rodziców i nauczycieli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t132555.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szesciolatki;do;szkoly;ostatni;taki;rok,12,0,898828.html) Ostatni taki rok. Rodzice stracą wybór W przyszłym roku szkolnym dzieci urodzone w 2006 roku obowiązkowo będą musiały zasiąść 1 września w szkolnej ławce.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)