Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Holokaust na terenie Polski. Mija 70 lat od tej tragedii

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu mężczyzn wywieziono do obozu pracy w Płaszowie. Resztę, do obozu zagłady. Z Holokaustu ocalało tylko kilka osób.

Holokaust na terenie Polski. Mija 70 lat od tej tragedii
(PD/wikimedia)

Myślenice (woj. małopolskie) przygotowują uroczystości wspomnieniowe z okazji 70. rocznicy deportacji z miasta jego żydowskich mieszkańców. 22 sierpnia 1942 roku na rozkaz niemieckich okupantów Myślenice na zawsze opuściło ponad tysiąc Żydów._ _

_ - Wkrótce mija siedemdziesiąta rocznica tragedii, w której miasto utraciło jedną trzecią swoich mieszkańców _ - poinformowała Agnieszka Cahn, wiceprezes Stowarzyszenia _ Wspólnota Myślenice _.

Uroczystości wspomnieniowe odbędą się w środę 22 sierpnia na myślenickim Rynku. Rozpoczną się od spaceru wokół rynku szlakiem wspomnień o żydowskich sąsiadach. Później nastąpi odsłonięcie fotografii z 22 sierpnia 1942 oraz ekumeniczna modlitwa pod Tablicą Pamięci (Rynek 10).

Organizatorzy zapraszają też do Muzeum Regionalnego _ Dom Grecki _ na wernisaż wystawy poświęconej myślenickim Żydom oraz spotkanie ze szkockim artystą zajmującym się tematyką Shoah, Ianem Hughesem. Wieczór zakończy koncert norweskiej śpiewaczki Bente Kahan.

W sobotę, 22 sierpnia 1942 roku myślenicki Rynek zapełniły wozy i furmanki. Na rozkaz niemieckich okupantów z miasta deportowano jego żydowskich mieszkańców. Ponad tysiąc myśleniczan: dzieci i dorosłych wyjechało z Myślenic po raz ostatni. Najpierw do Skawiny a stamtąd, po trwającej kilka dni selekcji, dalej: kilkudziesięciu mężczyzn do obozu pracy w Płaszowie i jego podobozów a reszta, do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Z Holokaustu ocalało tylko kilka osób.

Organizatorami obchodów są obok Stowarzyszenia _ Wspólnota Myślenice _ i Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, także Muzeum Regionalne _ Dom Grecki _, Myślenickie Towarzystwo Kulturalne i Myślenickie Towarzystwo Historyczne. Patronat honorowy nad uroczystością objął burmistrz miasta Maciej Ostrowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Ortodoksyjni Żydzi też będą służyć w armii? Ulicami Tel Awiwu przeszły wielotysięczne demonstracje, których uczestnicy domagali się większej sprawiedliwości społeczne.
IPN umorzył śledztwo w sprawie rozstrzelania Żydów Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie umorzył śledztwo dotyczące rozstrzelania w latach 1943 - 1944 ośmiu osób.
Oto szokujące fakty o zamachu w Niemczech O tych faktach ani niemiecka, ani światowa opinia publiczna nigdy wcześniej się nie dowiedziały.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)