Notowania

ustawa o in vitro
27.04.2012 15:38

In vitro w Polsce. Premiera nie interesują spory ideologiczne

- Spór ideologiczny o ilość zamrożonych zarodków mniej mnie jakoś ekscytuje - powiedział Donald Tusk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

_ - Jeśli PO będzie składała projekt dotyczący in vitro, będzie to na pewno jeden projekt klubu Platformy _ - oświadczył premier Donald Tusk. Jak ocenił, dzisiaj kluczową sprawą jest pytanie o finansowanie tej procedury._ _

_ - Spór ideologiczny o ilość zamrożonych zarodków mniej mnie jakoś ekscytuje, powiem szczerze, nie przywiązywałbym do niego aż tak kluczowej wagi _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej. _ - Nie sądzę, aby to stało się osią konfrontacji wewnątrz Platformy _ - dodał.

Projekt ustawy o in vitro przygotowała posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska; zakłada on utworzenie rejestru dawców komórek rozrodczych i zarodków, zakazuje macierzyństwa surogacyjnego. Projekt dopuszcza mrożenie zarodków jako metody ich przechowywania; zakazuje natomiast handlu komórkami rozrodczymi lub zarodkami. Politycy PO są jednak podzieleni w kwestii in vitro.

W połowie kwietnia minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiedział, że jeśli do Sejmu trafi projekt Kidawy-Błońskiej, to złożony zostanie także drugi projekt - jego autorstwa. W poprzedniej kadencji Sejmu Gowin zgłosił projekt, według którego in vitro byłoby dostępne tylko dla małżeństw. Projekt nie przewidywał też mrożenia zarodków.

_ - Mam równy dystans do obu projektów, ponieważ rozumiem argumenty i jednej, i drugiej strony. Tak naprawdę dzisiaj kluczową sprawą jest pytanie o finansowanie tej procedury _ - powiedział Tusk.

Jak mówił, w tej chwili gdy _ jest tak wielka konkurencja na różne procedury lecznicze, gdzie coraz więcej leków i procedur wchodzi na rynek, ludzie domagają się, by każdy z tych leków - często one ratują życie - był dostępny _. Tusk ocenił, że _ ostatnie zamieszanie z lekami onkologicznymi wyraźnie pokazuje, jak wielkie tu jest ciśnienie _. Za główny problem uznał zatem to, na ile stać nas na to, aby w pełni finansować także in vitro.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin kontra PO? To może podzielić partię Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski uważa, że Sejm będzie zajmował się tylko jednym projektem PO dotyczącym in vitro.
Będzie refundacja in-vitro? PO zdradza plany Najbliższe tygodnie poświęcone będą przede wszystkim rządowej reformie emerytalnej - mówi szef klubu PO Rafał Grupiński.
Zakaz zamrażania zarodków. Chcą moratorium Solidarna Polska proponuje moratorium dotyczące zakazu zamrażania zarodków.
Tagi: ustawa o in vitro, sztuczne zapłodnienie, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz