Notowania

jerzy owsiak
18.10.2013 21:27

Instytut Lecha Wałęsy nagrodził Jerzego Owsiaka

Jak poinformował dziś Instytut Lecha Wałęsy, nagrodę przyznano za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz aktywną pomoc w rozwoju polskiej medycyny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Instytut Lecha Wałęsy przyznał Jerzemu Owsiakowi Nagrodę Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla za działalność społeczną.

Jak poinformował dziś Instytut Lecha Wałęsy, nagrodę przyznano _ za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz aktywną pomoc w rozwoju polskiej medycyny _.

Nagroda wręczona zostanie na specjalnej ceremonii w trakcie XIII Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który rozpocznie się w poniedziałek w Warszawie.

Jerzy Owsiak, założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, urodził się 6 października 1953 r. w Gdańsku. Jest głównym pomysłodawcą i realizatorem corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także twórcą jednego z największych festiwali w Europie - Przystanku Woodstock.

Założona przez niego fundacja już od ponad 20 lat zmienia oblicze polskiej medycyny; jak informuje, w tym czasie wyposażyła szpitale w ponad 20 tys. nowoczesnych urządzeń medycznych o wartości blisko 140 mln dolarów.

Wszystko zaczęło się, gdy na antenie programu _ Róbta, co chceta _ Owsiak zachęcił do wsparcia fundacji działającej przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, która zbierała pieniądze na zakup sprzętu medycznego. Następstwem tego apelu był pierwszy Finał WOŚP, który miał miejsce 3 stycznia 1993 r. W marcu 1993 r. została zarejestrowana Fundacja WOŚP.

_ Wcześniej w ogóle nie myśleliśmy o tym, żeby zakładać fundację. Kiedy ogłosiliśmy w programie zaproszenie do pierwszego Finału, myśleliśmy o jednorazowym happeningu i wielkiej zabawie, która miała przynieść wymierne korzyści. Ale jakie? Tego nikt nawet nie przewidywał. Sukces pierwszego Finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce _ - opowiada Owsiak.

Owsiak często wspomina, jak podczas 1. Finału podeszła do niego w studiu kobieta, zdjęła obrączkę, dała mu ją i powiedziała, że to po jej zmarłym mężu. _ Była w studiu z niepełnosprawną córką. Nie wyglądały na zamożne... Zgłupiałem, kiedy dawała mi tę obrączkę. Nie wiedziałem, co mam powiedzieć. To było wspaniałe. Nie chodziło wtedy o wartość materialną, chodziło o emocje _ - mówił, podkreślając, że zrozumiał wtedy, jak poważna stała się ta akcja.

Od 1993 r. rokrocznie fundacja organizuje zbiórkę na konkretny, wcześniej wytyczony medyczny cel. Zawsze gra na początku stycznia, angażując do współpracy tysiące wolontariuszy i zachęcając do ofiarności miliony Polaków. W styczniu WOŚP zagra po raz 22.

W Fundacji WOŚP Owsiak jest wolontariuszem, pełni funkcję prezesa zarządu.

Owsiak jest również dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, prowadzi codzienny videoblog pod adresem http://owsiaknet.pl/channel/blog Jest także witrażystą i posiada uprawnienia psychoterapeuty.

Owsiak ukończył liceum ekonomiczne, próbował - bez efektu - swoich sił na uczelniach artystycznych, a także na takich kierunkach jak filozofia, resocjalizacja, psychologia.

Pod koniec lat 70. podjął się stałego zajęcia w pracowni witraży, gdzie zdobył uprawnienia mistrzowskie w cechu witrażystów. Założył własną pracownię, uruchomił ją dokładnie 13 grudnia 1981 r. i prowadził do 1994 r., kiedy przekazał ją swojemu bratu Andrzejowi.

Owsiak miał swoje audycje m.in. w Rozgłośni Harcerskiej, w Programie Trzecim Polskiego Radia, od grudnia 1991 r. prowadził w TVP2 program _ Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki _, który w 1994 r. zmienił nazwę na _ Dziura w koszu _, a w 1996 r. - na _ Kręcioła _.

Obecnie skupia się na działaniach serwisu www.owsiaknet.pl Spotyka się również ze słuchaczami w środy o godz. 22 na antenie radiowej Trójki.

W latach 1991 i 1992 kierował razem z Walterem Chełstowskim Festiwalem w Jarocinie. W 1995 r. zorganizował pierwszy Przystanek Woodstock, który stał się największą plenerową imprezą rockową w Polsce i Europie.

Jest żonaty, jego żona Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jest dyrektorem ds. medycznych Fundacji WOŚP. Mają dwie córki - Olę i Ewę.

Czytaj więcej w Money.pl
Chodorkowski dostał od Wałęsy 100 tys. zł Wyróżnienie odebrał syn biznesmena, bo Chodorkowski wciąż przebywa w łagrze.
Nobel z ekonomii przyznany. Trzech laureatów Nobel z ekonomii to najmłodsza Nagroda Nobla, ufundowana przez centralny bank Szwecji w 1969 roku.
Wałęsa: Nobel dla OPCW to słuszna decyzja Pokojowy noblista z 1983 roku. Dodał, że do skutecznej walki z tą bronią konieczne jest przeorganizowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ i NATO.
Tagi: jerzy owsiak, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz