Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janusz Kurtyka ponownie pochowany w Krakowie

0
Podziel się:

Nie było przemówień przy grobie. Kurtyka spoczął w grobowcu w Alei Zasłużonych.

Janusz Kurtyka ponownie pochowany w Krakowie
(Jakub Bułas/wikipedia)

Jego szczątki zostały ekshumowane w zeszłym tygodniu na polecenie prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim. Kurtykę żegnała rodzina, przyjaciele, w sumie ok. 150 osób. Nie było przemówień przy grobie. Kurtyka spoczął w grobowcu w Alei Zasłużonych.

W zeszłym tygodniu na warszawskich Powązkach Wojskowych została przeprowadzona ekshumacja zwłok Przemysława Gosiewskiego; dzień później na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie ekshumowano szczątki Janusza Kurtyki. Badania obu ciał były prowadzone w Krakowie i Wrocławiu.

_ - Ze stanowiskiem prokuratury po przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu ekshumacjach i badaniach należy się wstrzymać do czasu otrzymania przez prokuratorów prowadzących śledztwo opinii od biegłych z Krakowa i Wrocławia _ - powiedział rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa. Opinie te powinny być przekazane do wojskowej prokuratury za kilka miesięcy.

W zeszłym tygodniu Naczelna Prokuratura Wojskowa informowała, że nie ma wątpliwości dotyczących tożsamości ekshumowanych ciał Kurtyki i Gosiewskiego. Ekshumacje zarządzono w związku z wątpliwościami i rozbieżnościami między dokumentacją sądowo-medyczną otrzymaną z Rosji a innymi dowodami, np. zeznaniami świadków.

Prokuratura wcześniej ujawniła, że ekshumacja Kurtyki - przeprowadzona mimo sprzeciwu wdowy Zuzanny Kurtyki - była konieczna, z powodu rozbieżności między rosyjską dokumentacją, a zeznaniami członków rodziny, którzy twierdzili, że w trakcie identyfikacji ciała nie dostrzegli znamion przeprowadzenia sekcji zwłok.

Janusz Kurtyka miał 50 lat. Był historykiem, specjalizował się w historii Polski późnego średniowiecza, był miłośnikiem historii powojennej naszego kraju. Ukończył Wydział Historyczno-Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego i studia doktoranckie w Instytucie Historii PAN.

W grudniu 2005 r. został prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Wcześniej w latach 2000-2005 był dyrektorem i organizatorem oddziału IPN w Krakowie. Za kadencji Kurtyki IPN koncentrował się na śledztwach w sprawie zbrodni aparatu władzy z lat 70. i 80. oraz na projektach badawczych dotyczących opozycji z tych lat.

W kwietniu 2009 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Kurtykę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu 2010 r. Kurtyka został pośmiertnie laureatem Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej, którą sam ustanowił.

Ponowny pogrzeb Przemysława Gosiewskiego odbył się w piątek na Powązkach Wojskowych. Pełnomocnik bliskich byłego posła mec. Rafał Rogalski mówił w mediach, że _ podczas sekcji znaleziono pewne przedmioty, które tam się nie powinny znaleźć _, a procedury traktowania zwłok przez stronę rosyjską mogły nie być właściwe.

W sierpniu zeszłego roku prokuratura ekshumowała inną ofiarę katastrofy - Zbigniewa Wassermanna. Jedna z konkluzji ekspertyzy biegłych dokonanej po ekshumacji szczątków Wassermanna, którą prokuratura ujawniła w grudniu zeszłego roku, wskazywała, że w rosyjskiej opinii z sekcji zwłok były błędy, nie podają one jednak w wątpliwość głównych wniosków rosyjskiej opinii.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokurator na cmentarzu, wojsko blokuje wejścia. Co wykaże ekshumacja? _ - Prokuratura nie podejmuje tego typu decyzji ad hoc. To nieodzowne - _tłumaczy prawnik.
Żandarmeria obstawiła cmentarz. To efekt... Na miejscu są m.in. prokuratorzy i inspektor sanitarny. Cmentarz został zamknięty, wejść pilnuje żandarmeria wojskowa.
Ekshumują 96 ofiar? Potrzebne są nowe sekcje Kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej odbędą się nawet pomimo braku zgody rodzin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)