Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jaruzelski wypisany ze szpitala. "Stan zadowalający"

0
Podziel się:

Leczenie generała będzie kontynuowane w trybie ambulatoryjnym.

Jaruzelski wypisany ze szpitala. "Stan zadowalający"
(Bartosz KRUPA/East News)

Generasł Wojciech Jaruzelski został wypisany dzisiaj ze szpitala - poinformował płk Grzegorz Kade, rzecznik Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie.

90-letni Jaruzelski przebywał w szpitalu od zeszłego czwartku. Powodem hospitalizacji było zakażenie układu moczowego z towarzyszącą gorączką oraz osłabieniem. W związku z tą infekcją gen. Jaruzelski otrzymał antybiotyk.

- _ Leczenie będzie kontynuowane w trybie ambulatoryjnym _ - powiedział Kade. Biorąc pod uwagę wiek pacjenta i jego schorzenia, jego ogólny stan określił jako _ zadowalający _.

Jaruzelski poprzednio był hospitalizowany na przełomie stycznia i lutego z powodu zapalenia płuc. W zeszłym roku zdiagnozowano u niego chłoniaka, miał też powikłania po chemioterapii.

Latem 2011 r. lekarze uznali, że przez co najmniej 12 miesięcy generał nie może uczestniczyć w procesach za wprowadzenie w Polsce w 1981 r. stanu wojennego i w sprawie Grudnia 70. Obie sprawy wówczas zawieszono. W połowie ub. roku zespół biegłych lekarzy różnych specjalności orzekł, że Jaruzelski jest trwale niezdolny do udziału w procesach.

W lipcu br. warszawski sąd na wniosek IPN, po tym, gdy generał uczestniczył w obchodach 90. urodzin w warszawskim hotelu, zażądał ponownych badań generała. Sąd zlecił lekarzom wydanie nowej opinii, czy zdrowie gen. Jaruzelskiego pozwala na sądzenie go za wprowadzenie w Polsce w 1981 r. stanu wojennego. Biegli na wydanie ekspertyzy mają zakreślony przez sąd czas do 1 września.

Komentując ten wniosek IPN, generał uznał za _ nonsensowne, nawet cyniczne _ porównywanie okolicznościowego spotkania z uciążliwym fizycznie i psychicznie zasiadaniem przez lata na ławie sądowej. Oświadczył zarazem, że wróci na ławę oskarżonych, jeśli lekarze uznają to za możliwe.

Jaruzelski to przywódca PRL w latach 80. ubiegłego wieku, przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego, prezydent w latach 1989-90.

Czytaj więcej w Money.pl
Jaruzelski: Wszystko zależy od lekarzy Jaruzelski jest oskarżony przez IPN o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym.
Szef SLD nie przyszedł na urodziny generała Szef SLD tłumaczy też, dlaczego odstąpiono od pomysłu zorganizowania uroczystości z tej okazji w sejmie.
Kto przyszedł na urodziny Jaruzelskiego? Zebrani trzymali w rękach transparenty z napisami m.in. Jaruzelski sto lat ... w kiciu oraz Dość przechowywania komunistycznych zbrodniarzy.
wiadmomości
kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)