Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jerzy Buzek doceniony przez prezydenta

0
Podziel się

Bronisław Komorowski powołał byłego premiera Jerzego Buzka w skład Kapituły Orderu Orła Białego - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jerzy Buzek doceniony przez prezydenta
(Jakub Orzechowski / Reporter)
bEpXNDkR

Bronisław Komorowski powołał byłego premiera Jerzego Buzka w skład Kapituły Orderu Orła Białego - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

W skład kapituły, na czele której stoi prezydent, wchodzą także: Władysław Bartoszewski - jako Kanclerz Orderu, Aleksander Hall - jako sekretarz kapituły, Krzysztof Penderecki oraz Henryk Samsonowicz.

Jerzy Buzek został odznaczony Orderem Orła Białego 11 listopada 2012 r., w uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność naukową i państwową oraz za osiągnięcia w działalności politycznej na arenie międzynarodowej.

bEpXNDkT

Jak przypomina Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej, w gronie odznaczonych Orderem Orła Białego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego znaleźli się do tej pory m.in. Adam Michnik, Zbigniew Romaszewski, Adam Strzembosz, Wisława Szymborska i Andrzej Wajda. Order otrzymali także m.in.: abp Tadeusz Gocłowski, Zbigniew Romaszewski i Andrzej Wielowieyski.

Jerzy Buzek w latach 1997-2001 był prezesem Rady Ministrów. Od lipca 2009 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Obecnie jest eurodeputowanym. W czerwcu 2009 r. wstąpił do PO.

Pod koniec 2010 roku z zasiadania w Kapitule Orderu Orła Białego zrezygnowali: były Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński i jeden z czołowych opozycjonistów w czasach PRL Andrzej Gwiazda. Swą decyzję tłumaczyli przyznaniem Orderu Orła Białego Adamowi Michnikowi, Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, Aleksandrowi Hallowi i bp. Alojzemu Orszulikowi. Z kapituły odszedł też były premier Jan Olszewski.

Kapituły orderów nadawanych przez prezydenta mają prawo wyrażania opinii we wszystkich sprawach dotyczących orderu: opiniują wnioski o nadanie lub pozbawienie orderu, wniesione przez premiera przed ich przedstawieniem prezydentowi; mogą wystąpić do prezydenta z inicjatywą nadania orderu lub jego pozbawienia; zapoznają się z projektami aktów normatywnych dotyczących orderu; mogą występować do organów uprawnionych o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących orderu.

bEpXNDkZ
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/m252342.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/buzek;davis;i;strzembosz;odznaczeni;orderem;orla;bialego,21,0,1194773.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Buzek, Davis i Strzembosz odznaczeni Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim. Odznaczenia wręczał prezydent RP, Bronisław Komorowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m198028.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/prezydent-podpisal-nowele-prawa-energetycznego,65,0,1364545.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie stać na rachunek za prąd? Będą dopłaty Rozdział właścicielski przesyłu i obrotu gazem, obowiązek sprzedaży gazu przez giełdę czy ulgi dla przemysłu energochłonnego - to najważniejsze założenia nowelizacji Prawa energetycznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/m280032.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prezydent;apeluje;to;ostatnia;szansa;na;tak;duze;pieniadze,184,0,1364664.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Ostatnia szansa Polski na tak duże pieniądze" Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że pieniądze, które Polska ma otrzymać z UE w najbliższych latach, to ostatnia tak duża szansa na przyspieszenie rozwoju gospodarczego.
bEpXNDlu
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)