Notowania

igor tuleya
16.01.2013 17:53

Jest zawiadomienie ws. agenta CBA

Stołeczny sąd wysłał do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień i składania fałszywych zeznań przez agenta CBA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

*Stołeczny sąd wysłał do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień i składania fałszywych zeznań przez agenta CBA, tzw. dużego Tomka, w sprawie dr. G. - poinformował warszawski sąd. *

W zawiadomieniu sędzia Igor Tuleya, który wydał wyrok w sprawie kardiochirurga dr. Mirosława G., powołał się na możliwe naruszenie artykułu Kodeksu karnego, przewidującego karę do 10 lat więzienia za przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej. Sąd już wcześniej zapowiadał złożenie takiego zawiadomienia. Chodzi o wątek funkcjonariusza Biura, który podczas działań w sprawie dr. G. miał _ wejść w dużą zażyłość z jedną z pielęgniarek _.

W 2009 r. na procesie kardiochirurga świadkowie zeznawali m.in., że pielęgniarka z kierowanego przez dr. Mirosława G. oddziału kardiochirurgii szpitala MSWiA miesiąc przed faktem mówiła, że ordynator będzie aresztowany. Zdaniem jednego ze świadków na oddziale wiedziano, że pielęgniarka jest związana z agentem CBA. Inni świadkowie wskazywali, że pielęgniarka - podając się za osobę z rodziny kogoś, kto ma być pacjentem kardiochirurga - wypytywała, _ ile trzeba dać doktorowi, bo wiadomo, że bierze _.

W mowie obrończej dr. G. jego adwokat mec. Adam Jachowicz zachowanie funkcjonariusza CBA, który wszedł w intymne relacje z pielęgniarką Honoratą K. z kardiochirurgii, ocenił jako niedopuszczalne i nazywał go _ małym +agentem Tomkiem+ _, nawiązując do sprawy b. posłanki PO Beaty Sawickiej i agenta CBA pod przykryciem (był nim obecny poseł PiS Tomasz Kaczmarek).

Sędzia Tuleya odnosząc się do tego w ustnym uzasadnieniu wyroku powiedział, że w sprawie kardiochirurga nie mieliśmy do czynienia z _ małym _, ale z _ dużym agentem Tomkiem _, który miał swój związek z pielęgniarką wykorzystać, aby wyłudzać od niej m.in. informacje o sytuacji na oddziale.

_ Pismo z sądu wpłynęło; jest ono częściowo niejawne _ - powiedział PAP w środę rzecznik prokuratury okręgowej Dariusz Ślepokura. Odmówił szerszej wypowiedzi.

Jest to kolejne zawiadomienie sądu w związku ze sprawą dr G. Tydzień temu sędzia Tuleya wysłał do prokuratury zawiadomienie dotyczące podejrzenia składania fałszywych zeznań przez świadków w sprawie kardiochirurga. Sąd podejrzewa, że fałszywe zeznania w sprawie dr. G. złożyło pięcioro świadków.

W zawiadomieniu chodzi m.in. o słowa jednej z przesłuchiwanych kobiet, że na łapówkę dla lekarza rodzina musiała zaciągnąć kredyt w banku. Tymczasem sąd ściągnął dokumentacją bankową, z której wynika, że kredyt był brany kilka miesięcy po rzekomym wręczeniu łapówki kardiochirurgowi. Za fałszywe zeznania świadkowi grozi do trzech lat pozbawienia wolności. W przypadku zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prokurator musi podjąć decyzję o wszczęciu śledztwa bądź jego odmowie.

Zawiadomienie dotyczące świadków trafiło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola. W poniedziałek prok. Ślepokura mówił, że zawiadomienie sądu zostało przekazane do warszawskiej prokuratury apelacyjnej z wnioskiem o wskazanie innej jednostki, z uwagi _ na konieczność uniknięcia zarzutu braku bezstronności przy rozpoznawaniu tego zawiadomienia _. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przygotowała bowiem akt oskarżenia w sprawie kardiochirurga.

- _ Zapadła decyzja, że zawiadomienie wkrótce trafi do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga _ - powiedział rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury apelacyjnej prok. Zbigniew Jaskólski.

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów wysłał już także w poniedziałek do CBA i Prokuratury Okręgowej w Warszawie dwa zawiadomienia dotyczące _ rażących uchybień _ organów ścigania w sprawie kardiochirurga. Pismo to zostało też przekazane do wiadomości prokuratora generalnego.

Wysłane zastrzeżenia dotyczą m.in. zatrzymań i przesłuchań prowadzonych w sprawie kardiochirurga przez funkcjonariuszy Biura i prokuratorów. Chodzi o zasadność 24 zatrzymań i dodatkowo prawidłowość dwóch spośród tych zatrzymań. Szef CBA i prokurator okręgowy zostali zobowiązani do ustosunkowania się w ciągu miesiąca do kwestii podniesionych w tych zawiadomieniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin: Przesadził, ale nie naruszył prawa Sprawę powinien, jego zdaniem, rozstrzygnąć samorząd sędziowski.
Sąd nie będzie wnosił o dyscyplinarkę dla Tulei Kierownictwo Sądu Okręgowego nie zamierza podejmować żadnych kroków w celu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Igora Tulei - powiedziała rzeczniczka sądu.
Będzie kolejny proces ws. Mirosława G.? To jest decyzja sądu - podkreślił Tuleya, pytany w TVN24 o to, kto zdecydował o złożeniu zawiadomienia.
Tagi: igor tuleya, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz