Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Kaczyński i Ziobro przed Trybunałem Stanu to polityczny spektakl"

0
Podziel się

Trybunał Stanu dla dwóch liderów partii opozycyjnych to niepotrzebne zaognianie konfliktu politycznego - twierdzi prof. Nałęcz.

"Kaczyński i Ziobro przed Trybunałem Stanu to polityczny spektakl"
(Witold Rozbicki/Reporter)
bCYkrqvF

Trybunał Stanu dla dwóch liderów partii opozycyjnych to niepotrzebne zaognianie konfliktu politycznego. Tak mówił w Trójce prezydencki doradca profesor Tomasz Nałęcz. Jego zdaniem wniosek o pociągnięcie do konstytucyjnej odpowiedzialności Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry nie ma szans powodzenia.

Według profesora Nałęcza wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Kaczyńskiego i Ziobry to decyzja obliczona na polityczny efekt. _ - Ten wniosek nie jest po to by złapać króliczka, ale by go gonić _ - mówi prezydencki doradca. Doradca prezydenta dodaje, że politycy powinni raczej unikać zaogniania sporu politycznego niż go podsycać.

_ - Dotarliśmy do tego momentu, że trzeba za wszelką cenę zdejmować napięcie z tego politycznego kotła _ - radzi profesor Nałęcz. Doradca prezydent przypomina również, że trzeba pamiętać o tym, że werdykt wydadzą posłowie, a wystarczającej większość, by skazać Ziobrę i Kaczyńskiego raczej nie ma.

Pod wnioskiem o Trybunał podpisali się politycy PO, Ruchu Palikota i SLD. PiS i Solidarna Polska krytykują wniosek. W uzasadnieniu wniosku napisano, że Kaczyński i Ziobro naruszyli konstytucję, przekroczyli przysługujące im uprawnienia oraz instrumentalnie traktowali wymiar sprawiedliwości.

bCYkrqvH

Szef klubu PO Rafał Grupiński wyjaśniał, że wniosek jest poparty o dorobek dwóch komisji śledczych, które pracowały w poprzedniej kadencji i dotyczy przede wszystkim podejrzenia o złamanie konstytucji przez ówczesnego premiera. Zdaniem wnioskodawców Jarosław Kaczyński swoimi decyzjami zezwolił ministrowi sprawiedliwości na kontrolowanie organów państwa, które konstytucyjnie mu nie podlegały. Chodzi między innymi o policję i służby specjalne.

bCYkrqwi
kraj
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)