Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofa smoleńska. Komisja kultury przeciw projektowi uchwały w sprawie uczczenia gen. Błasika

0
Podziel się:

Komisja kultury i środków przekazu na dzisiejszym posiedzeniu negatywnie zarekomendowała projekt uchwały ws. uczczenia gen. Andrzeja Błasika.

Katastrofa smoleńska. Komisja kultury przeciw projektowi uchwały w sprawie uczczenia gen. Błasika
(PAP/Paweł Supernak)
bEDiqAVx

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu na dzisiejszym posiedzeniu negatywnie zarekomendowała projekt uchwały ws. uczczenia gen. Andrzeja Błasika, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Projekt przygotowali posłowie PiS.

_ Sejm oddaje hołd generałowi Andrzejowi Błasikowi, dowódcy Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej, wzorowemu oficerowi Wojska Polskiego, do końca wiernemu przysiędze wojskowej i honorowi żołnierskiemu _ - napisano w projekcie uchwały.

Podkreślono również, że _ Sejm wyraża głębokie ubolewanie z powodu oczerniającej kampanii, szargającej mundur polskiego żołnierza, wymierzonej w śp. generała Andrzeja Błasika _. _ Nieprawdziwe i urągające godności zarzuty kierowane przez lata wobec śp. generała Błasika są bezprecedensową próbą okrycia hańbą oficera Wojska Polskiego. (...) Sejm zwraca się do Prezydenta Rzeczypospolitej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, o podjęcie niezbędnych działań, które pozwolą na przezwyciężenie kłamstwa utrwalonego w opinii światowej i przywrócenie honoru byłego dowódcy Sił Powietrznych RP _ - napisano w projekcie.

bEDiqAVz

Rosyjski Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) w styczniu 2011 r. w raporcie wskazał, że we krwi gen. Błasika wykryto 0,6 promila alkoholu. Oficjalne stanowisko strony polskiej z 2011 roku, wobec raportu MAK głosiło, że nie można się odnieść do informacji o obecności alkoholu we krwi gen. Błasika ze względu na _ brak dokumentacji źródłowej _.

Wdowa po generale oceniała, że jest to _ haniebna próba szkalowania pamięci męża _. Jej pełnomocnik mec. Bartosz Kownacki wniósł o weryfikację twierdzeń MAK i zbadanie sprawy rzekomej zawartości alkoholu we krwi Błasika.

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Ryszard Terlecki argumentował na czwartkowym posiedzeniu komisji, że uchwała ma przywrócić honor generała Błasika. _ Uchwałą Sejmu zwracamy się do najwyższej instytucji państwa, aby przywrócić honor generała, honor polskich sił powietrznych, honor polskiej armii i wreszcie honor Rzeczpospolitej _ - mówił Terlecki.

Przewodnicząca komisji posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska zwróciła uwagę, że _ gen. Błasika oszkalowano w raporcie rosyjskim pani Anodiny _. _ Nie przypominam sobie - mówiła - aby ktokolwiek z władz publicznych Rzeczpospolitej - ani Sejm, ani rząd, ani prezydent - szkalował pamięć gen. Błasika _.

bEDiqAVF

Jak mówiła, ówczesny minister obrony Bogdan Klich oddawał hołd gen. Błasikowi. _ Było odcięcie się od tych sformułowań, od tych pomówień z raportu Anodiny _ - powiedziała Śledzińska-Katarasińska.

Terlecki podkreślił, że zabrakło sprostowania tez przedstawionych w raporcie MAK-u. _ Ani rząd, ani inne instytucje polskiego państwa nie prostowały kłamstwa zawartego w raporcie i zawartego następnie w szerokiej kampanii, która również przetoczyła się przez Polskę, przez polskie media i wtedy nikt nie stawał oficjalnie w obronie niesłusznie oskarżonego generała _ - powiedział Terlecki.

20 marca br. Naczelna Prokuratura Wojskowa ujawniła opinię biegłych, zgodnie z którą zarówno gen. Błasik, jak i załoga Tu-154M, personel pokładowy i funkcjonariusze BOR byli trzeźwi w momencie katastrofy smoleńskiej. Dzień później premier Donald Tusk mówił, że polska komisja i prokuratura nigdy nie zgodziły się z tezą o nietrzeźwości gen. Błasika. Jak dodał, strona polska w bardzo wielu miejscach nie zgodziła się z raportem MAK, zaś _ polska komisja wysłała w bardzo szybkim trybie dziesiątki mniej lub bardziej szczegółowych uwag dotyczących niesolidności tego raportu. _

_ Czytaj więcej w Money.pl * [ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m46705.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kanonizacja;jana;pawla;ii;uchwala;odeslana;do;komisji;kultury,58,0,1520698.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Uchwała o kanonizacji odesłana. Co dalej? * [ ( http://static1.money.pl/i/h/167/m191399.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/;jan;pawel;ii;nie;potrzebuje;uchwaly;sejmu,195,0,1520835.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) ,,Jan Paweł II nie potrzebuje uchwały Sejmu" * [ (
http://static1.money.pl/i/h/12/m292876.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/blaszczak;uchwala;sejmu;tylko;jednoglosnie,251,0,1520635.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Błaszczak: uchwała Sejmu tylko jednogłośnie * [ ( http://static1.money.pl/i/h/92/m303708.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rocznica;katastrofy;smolenskiej;koalicja;i;opozycja;osobno;uczcily;zmarlych,174,0,1513390.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ministrowie na Powązkach. A prezes PiS... _

bEDiqAWa
kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)