Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofa w Babach: Sąd uchylił areszt

0
Podziel się:

Za maszynistę poręczyli poseł PiS Jerzy Polaczek i były prezes PKP Intercity Czesław Warsewicz.

Katastrofa w Babach: Sąd uchylił areszt
(pkp.pl)

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uchylił areszt dla 42-letniego maszynisty pociągu TLK Warszawa-Katowice, który 12 sierpnia wykoleił się w Babach koło Piotrkowa Tryb - poinformował jego obrońca.

42-letni maszynista pociągu, Tomasz G. jest podejrzany o spowodowanie katastrofy kolejowej. 15 sierpnia piotrkowski sąd rejonowy - na wniosek prokuratury - aresztował go na dwa miesiące. Areszt był uzasadniany obawą matactwa ze strony podejrzanego i grożącą mu wysoką karą - do 12 lat więzienia.

Od decyzji sądu odwołała się obrona oskarżonego. Poręczenia za aresztowanego maszynistę skierowali do sądu poseł PiS Jerzy Polaczek i były prezes PKP Intercity Czesław Warsewicz.

_ - Sąd uchylił areszt i zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł oraz dozór policyjny. Sąd uznał, iż trudno mojemu klientowi zarzucić, że umyślnie spowodował tę katastrofę, że to nie jest jeszcze nic pewnego i wymaga to opinii biegłych, dokonania szeregu czynności. Nie zachodzi również obawa matactwa _ - powiedział mec. Wojciech Kilanowski. Dodał, że po dopełnieniu wszystkich formalności jego klient może wyjść z aresztu jeszcze dziś po południu.

Do wypadku pociągu pasażerskiego TLK relacji Warszawa Wschodnia-Katowice doszło 12 sierpnia. Wykoleiła się lokomotywa i cztery wagony. Lokomotywa uderzyła w nasyp. Jeden z wagonów wypadł z torów i przewrócił się. W katastrofie zginął 52-letni mężczyzna, a 81 osób poszkodowanych trafiło do szpitali.

*CZYTAJ WYWIAD MONEY.PL *
Polaczek: Kolei potrzebna jest Streżyńska
Według piotrkowskiej prokuratury jedną z przyczyn wypadku była nadmierna prędkość, z jaką pociąg wjechał na rozjazd. Urządzenia w lokomotywie zarejestrowały, że przed wypadnięciem z torów skład jechał z prędkością 118 km na godz., a ograniczenie prędkości w tym miejscu wynosi 40 km na godz.

Prokuratura przedstawiła maszyniście zarzut _ sprowadzenia katastrofy w ruchu kolejowym _, której następstwem była _ śmierć jednej osoby oraz doznanie obrażeń ciała różnego stopnia przez szereg innych osób _. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. W prokuraturze odmówił składania wyjaśnień. Przed sądem - podczas rozpoznawania wniosku o aresztowanie - zmienił zdanie i opowiadał o zdarzeniu.

Śledczy wciąż analizują inne możliwe przyczyny tej katastrofy m.in. wadę materiałową i technologiczną torowiska, wadę urządzenia rozjazdowego, które miało zmienić tor poruszania się pociągu czy niesprawność mechanizmów elektrowozu. Wstępne ustalenia - według prokuratury - nie wskazują na wady czy niesprawność urządzeń. Na potrzeby śledztwa zabezpieczono m.in. rejestratory z lokomotywy, zapisy rozmów między maszynistą a pracownikiem nastawni i rejestratory uruchamiania świateł wskazujących na konieczność ograniczenia prędkości na danym odcinku.

Czytaj więcej na temat kolei w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t138362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/katastrofa;w;mostach;pociagi;juz;jezdza,62,0,821566.html) Katastrofa w Mostach. Pociągi już jeżdżą Wznowiony został ruch pociągów na odcinku Lębork - Godętowo, gdzie w czwartek doszło tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t137355.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;rozklad;jazdy;pkp;znowu,156,0,899996.html) Znów zmieniają rozkład jazdy pociągów Zmiany dotyczą głównie linii na trasie z Warszawy do Gdyni, Krakowa, Katowic, Łodzi, Poznania, a także z Wrocławia do Poznania.
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/60/t155452.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/szczecin;bedzie;mial;nowy;dworzec,151,0,898967.html) Szczecin będzie miał nowy dworzec Projekt modernizacji dworca Szczecin Główny wraz z układem komunikacyjnym znalazł się na rezerwowej...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)