Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kierunki zamawiane ukończyło jedynie 148 osób w całej Polsce

0
Podziel się:

53 miliony zostały wydane na 714 osób, z których studia skończyło zaledwie 148 osób.

Kierunki zamawiane ukończyło jedynie 148 osób w całej Polsce
(uniinnsbruck/CC/Flickr)

Pilotażowy program kierunków zamawianych, czyli tych najbardziej potrzebnych polskiej gospodarce, kończy się fiaskiem. Rozpoczęte trzy lata temu studia dotowane przez Unię Europejską ukończyła zaledwie co piąta osoba.

Pierwsi absolwenci kierunków zamawianych weszli na rynek pracy. Rezultaty pilotażu, na który resort nauki wydał 53 milionów złotych, są zatrważające. Dotowane przez Unię Europejską studia licencjackie rozpoczęło w 2008 roku 714 osób, a do lipca ukończyło je 148. Wielu studentów zrezygnowało z nauki na kierunkach zamawianych, bo nie radzili sobie z trudnymi egzaminami - pisze _ Gazeta Prawna _.

Eksperci upatrują fiaska pilotażu w tym, że resort nauki nie stawiał uczelniom żadnych wymogów dotyczących przyjmowanych kandydatów. Szkołom zależało na zwiększeniu liczby studentów, więc przyjmowały na studia zamawiane także osoby,
które miały słabe wyniki maturalne z matematyki.

Jak podkreśla profesor Lesław Piecuch, rekrutacja na kierunki zamawiane zawsze zaczynała się późno. Trafiało więc na nie wiele osób, które nie dostały się na inne studia. Inną przyczyną niepowodzenia tego programu jest brak wcześniejszej reformy szkół średnich.

Czytaj o uczelniach wyższych w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t80883.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/magistrow;mamy;na;peczki;licza;sie;doktorzy,110,0,867950.html) Magistrów mamy na pęczki. Liczą się doktorzy Mamy teraz 10 procent więcej doktorantów niż rok wcześniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t82144.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/brazylia;wysyla;tysiace;mlodych;ludzi;na;zagraniczne;studia,238,0,920814.html) Wyślą za granicę 75 tys. studentów. Stać ich Rząd Brazylii, z pomocą sektora prywatnego, sfinansuje naukę za zagranicą 75 tysiącom studentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/oecd;o;edukacji;polska;sredniakiem,198,0,919750.html) Nauczyciele mało zarabiają. Bo mało pracują? Zarobki polskich nauczycieli, choć nieco wzrosły, są na tle Europy wciąż bardzo niskie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)