Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejna zmiana przyleciała do Afganistanu

0
Podziel się

W ceremonii wzięli udział ambasador RP w Afganistanie Piotr Łukasiewicz, dowódca operacyjny SZ gen. broni Marek Tomaszycki.

Kolejna zmiana przyleciała do Afganistanu
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)
bErkdtFN

We wtorek w bazie Ghazni odbyła się uroczystość przejęcia dowodzenia przez XIV zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie - poinformował mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

W ceremonii wzięli udział ambasador RP w Afganistanie Piotr Łukasiewicz, dowódca operacyjny SZ gen. broni Marek Tomaszycki, przedstawiciele lokalnych afgańskich władz, wojska i policji, wśród nich wicegubernator leżącego w prowincji Ghazni dystryktu Andar Mohammad Qasim Desiwal, a także dowódca Dowództwa Regionalnego Wschód wojsk ISAF gen. dyw. James C. McConville.

Dowódca kończącej służbę XIII zmiany gen. bryg. Marek Sokołowski przekazał obowiązki swojemu następcy gen. bryg. Cezaremu Podlasińskiemu.

bErkdtFP

_ Ci, którzy przybyli tu z pierwszą zmianą, pamiętają, z jakim sprzętem przyjechaliśmy. I widzą, czym polscy żołnierze dysponują dziś - to zupełnie inny sprzęt. Dziś mamy także zupełnie inną armię. Przez ten czas zmienili się nasi żołnierze i nasi dowódcy _ - powiedział gen. Tomaszycki. Zwrócił uwagę, że udział w operacji pozytywnie wpłynął na międzynarodową pozycję Polski.

Podziękował kończącym zmianę żołnierzom i przypomniał, że _ wracają do polskiej rzeczywistości _. _ W kraju spotkacie się z różnymi ocenami wysiłku i poświęcenia tysięcy żołnierzy, którzy pełnili służbę w Afganistanie. Usłyszycie pytania, czy warto było poświęcić życie 43 żołnierzy, waszych kolegów. Czy wasze poświęcenie i wysiłek warte były tego, że kilkuset żołnierzy, którzy zostali podczas misji ranni, mają dziś problemy ze zdrowiem, a część z nich zostało inwalidami _ - mówił generał.

_ Tak naprawdę te pytania pozostają częściowo bez odpowiedzi. Niektórzy stawiają je tylko po to, by twierdzić, że ta misja nie była potrzebna. Jednak ci wszyscy, którzy tu byli, są w stanie docenić wkład polskich żołnierzy w budowanie bezpiecznego Afganistanu _ - powiedział dowódca operacyjny. _ Tu widać efekty naszej pracy. Tutejsze wojsko, policja i służby bezpieczeństwa, które były szkolone przez polskich żołnierzy, są już na odpowiednim poziomie. To gwarantuje, że uda się także zapewnić w miarę spokojny rozwój gospodarczy i administracji _ - dodał.

XIII zmianę PKW tworzyło 1600 żołnierzy, głównie z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Podczas blisko siedmiomiesięcznej służby głównym zadaniem żołnierzy było doradztwo oraz wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa i władz lokalnych. Zespoły doradcze wojska i policji wyszkoliły 3. brygadę afgańskiej armii i afgańskich funkcjonariuszy, którzy są już w stanie samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić operacje. Głównym zadaniem poprzedniej zmiany kontyngentu było przekazanie Afgańczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo prowincji Ghazni, wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa i administracji.

bErkdtFV

Polscy żołnierze przeprowadzili ponad 30 operacjach i uczestniczyli w ponad 1000 patroli. Zlikwidowali blisko 30 nielegalnych magazynów broni i amunicji, przechwycili prawie 5,5 tony materiałów do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz znaleźli 30 niewybuchów i 50 gotowych już do detonacji improwizowanych ładunków wybuchowych. Zatrzymali kilkudziesięciu talibów, w tym czterech z listy najgroźniejszych poszukiwanych. W trakcie XIII zmiany zginęło czterech polskich żołnierzy.

Pod koniec sierpnia baza została zaatakowana przez zamachowców samobójców. Wskutek ran odniesionych wtedy w walce zginęło dwóch żołnierzy - polski i amerykański. Zginęło też kilkunastu żołnierzy, policjantów i cywilów afgańskich, a około pięćdziesięciu osób zostało rannych.

Obecna zmiana liczy ok. 1000 osób. Jej głównym zadaniem będzie doradzanie afgańskim siłom bezpieczeństwa i wspieranie ich, obowiązkiem żołnierzy będzie też kontynuacja przerzutu sprzętu do kraju. Będzie to przedostatnia zmiana polskiego kontyngentu ISAF i ostatnia funkcjonująca w Ghazni. Działalność w tej prowincji zakończy pod koniec kwietnia przyszłego roku. Ostatnia, XV zmiana ma funkcjonować już tylko w bazie Bagram. Zgodnie z decyzją NATO misja ISAF ma się zakończyć w roku 2014.

Trzon sił bojowych XIV zmiany PKW tworzą żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, z których większość już służyła w Afganistanie, wspierani przez żołnierzy wojsk specjalnych, a także z innych jednostek w Polsce - 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 10. Brygadę Logistyczną w Opolu, 9. Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego, Centralną Grupę Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 4. Pułk Chemiczny z Brodnicy, 1. Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych, 1. Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy oraz żandarmów z Mińska Mazowieckiego.

bErkdtFW

Czytaj więcej w Money.pl

bErkdtGq
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)