Notowania

leopard
24.07.2012 10:31

Kolejne zarzuty dla szefów firmy deweloperskiej Leopard

Prokuratura postawiła im zarzut oszustwa na szkodę ponad 80 osób, które straciły prawie 8 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Byli szefowie firmy deweloperskiej Leopard oraz jej były udziałowiec usłyszeli kolejne zarzuty oszustwa klientów oraz działania na niekorzyść spółki - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. *

Podejrzani to były prezes Leoparda SA Jacek P., były wiceprezes Bogusław Z. oraz Grzegorz A. - według prokuratury - _ szara eminencja _ firmy. Mężczyźni od lutego przebywają w areszcie.

Prokuratura postawiła im zarzut oszustwa na szkodę ponad 80 osób, które straciły prawie 8 mln zł. - _ Pokrzywdzeni to osoby, które dokonały dopłat - w formie pożyczek - do mieszkań przy ul. Kijowskiej. Osoby te zostały wprowadzone w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z zawieranych z nimi umów. Wpłacały od około 70 do około 250 tys. zł _ - wyjaśniła Marcinkowska.

Jacek P. i Grzegorz A. usłyszeli też zarzut oszustwa ok. 110 osób, które wpłacały pieniądze na inwestycję przy ul. Twardowskiego. Straciły one łącznie ponad 23 mln zł. Poszkodowani wpłacali od 20 tys. do 1 mln zł.

Wszystkim podejrzanym prokuratura zarzuca działanie na szkodę spółki _ Leopard _ poprzez emisję obligacji, w wyniku czego firma straciła ok.18,5 mln zł. Bliższych informacji o tym wątku śledztwa prokuratura nie udziela.

Żaden z podejrzanych nie przyznał się do zarzutów. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Bogusław Z. i Jacek P. złożyli wyjaśnienia. Grzegorz A. odmawia wyjaśnień. Prokuratura zamierza wystąpić do sądu z wnioskiem o kolejne przedłużenie aresztu.

Wcześniej podejrzanym postawiono zarzuty w związku z inwestycją przy ul. Wierzbowej i z działaniem na szkodę spółki.

Zdaniem prokuratury Jacek P., Bogusław Z. i Grzegorz A. wspólnie i w porozumieniu oszukali blisko 230 klientów, z którymi zawarli ponad 140 umów na sprzedaż mieszkań lub lokali przy Wierzbowej, na ponad 56 mln zł. Wprowadzali ich w błąd co do posiadania odpowiednich środków finansowych na realizację inwestycji, przeznaczania wpłaconych środków na finansowanie tej inwestycji, a także zamiaru i możliwości wywiązania się z przedwstępnych umów sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych. Klienci wpłacali kwoty od 150 tys. zł do 1,5 mln zł.

Prokuratura zarzuciła też Jackowi P. działanie na niekorzyść spółki i spowodowanie 34,5 mln zł strat, m.in. poprzez kupowanie nieruchomości za zawyżone wartości, a także niezgłoszenie w latach 2007-2009 wniosku o upadłość spółki.

Bogusławowi Z. zarzucono spowodowanie szkody na 17,5 mln zł w mieniu spółki oraz niezgłoszenie wniosku o upadłość. Także Grzegorzowi A. zarzucono spowodowanie 34,5 milionowej szkody w mieniu spółki.

W 2009 roku Leopard S.A. ogłosił upadłość, inwestycja pozostała niedokończona. Okazało się, że spółka zaciągnęła pożyczkę od amerykańskiego funduszu inwestycyjnego pod zabezpieczenie na hipotece prowadzonej przez Leoparda inwestycji.

Klienci Leoparda założyli w marcu 2010 r. Stowarzyszenie Poszkodowanych Przez Deweloperów _ Wierzbowa _. Złożyli zawiadomienie do prokuratury, rozpoczęli także walkę o swoje mieszkania w sądzie.

Czytaj więcej na podobne tematy w Money.pl
Mogą stracić swoje domy. Przez dewelopera Prokurator oskarża szefów firmy Leopard o oszustwa na kwotę 55 milionów złotych i działanie na szkodę firmy.
Sky Club wprowadził klientów w błąd? Według prokuratury, zachodzi podejrzenie, że członkowie zarządu biura podróży wprowadzali swych klientów w błąd co do sytuacji finansowej firmy i przyjęli od nich łącznie prawie 70 milionów złotych wiedząc, że Sky Club nie będzie w stanie wywiązać się z zawartych umów.
To była wielka afera lat 90. Decyzja w śledztwie Do połowy października gdańska prokuratura apelacyjna przedłużyła śledztwo ws. byłego ministra skarbu w rządzie AWS Emila Wąsacza.
Tagi: leopard, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz