Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Kultury nie chce upamiętnić Kuklińskiego

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Kultury opowiedziała się przeciwko projektowi uchwały złożonemu przez Solidarną Polskę.

Komisja Kultury nie chce upamiętnić Kuklińskiego
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejmowa Komisja Kultury opowiedziała się przeciwko złożonemu przez Solidarną Polskę projektowi uchwały upamiętniającej płk Ryszarda Kuklińskiego i jego zasługi dla obalenia w Polsce komunizmu i utrzymania światowego pokoju.

_ W 9. rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika, którego bezinteresowne poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju, zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi ZSRR _ - czytamy w projekcie.

W uchwale autorzy podkreślają, że Kukliński _ kierując się dobrem Polski i Polaków, nie zważając na niebezpieczeństwa odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu ze wszystkimi bohaterami walk o polską niepodległość _.

_ - Płk Kukliński w kluczowych momentach zimnej wojny przekazał wywiadowi USA ok. 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących m.in. planów użycia broni nuklearnej przez Związek Radziecki, rozmieszczenia jednostek, strategii i metod działania ZSRR i planów wprowadzenia stanu wojennego. Te informacje miały według historyków unikalną wartość. M.in. w wyniku przekazania w 1986 r. przez prezydenta Ronalda Reagana podczas spotkania z Michaiłem Gorbaczowem kartki z planem rozmieszczenia sowieckich stanowisk dowodzenia, przywódca ZSRR był zmuszony do ustępstw i akceptacji tzw. opcji zero zakładającej eliminację średnich pocisków jądrowych w Europie. Lokalizacje te przekazał właśnie płk Kukliński _ - mówił przedstawiciel wnioskodawców Patryk Jaki (SP).

Zdaniem Tadeusza Iwińskiego (SLD) postać płk Kuklińskiego jest kontrowersyjna i może być różnie oceniana. _ - Mój klub jest przeciwny tej uchwale i uważamy, że to byłby ewenement w historii. Pomijam, że jego życiorys jest pełen tajemnic i niejasności. Prawdopodobnie zwerbowany przez Amerykanów w Wietnamie, odgrywał rolę normalnie określaną mianem szpiega. Znane są w historii przypadki, że jakieś państwo honorowało wybitnego agenta czy wywiadowcę, ale własnego, który działał za granicą i to z reguły gratyfikacją pieniężną. Ale żeby aż parlament przyjmował tego typu uchwałę, to ma charakter prowokacyjny _ - ocenił Iwiński.

Do krytycznej opinii na temat projektu uchwały przychyliła się przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreślając, że choć zapewne działalność Kuklińskiego jest godna uhonorowania, to opowiada się za odłożeniem tej uchwały w czasie. _ Może wstrzymajmy się np. do jakiejś okrągłej rocznicy, może też przez ten czas pojawią się jakieś nowe informacje na jego temat _ - powiedziała posłanka, składając wniosek o odrzucenie uchwały, który poparła większość członków komisji. Posłem-sprawozdawcą został Piotr Bauć (RP).

Kim był pułkownik Kukliński

Czytaj więcej w Money.pl
Znany gwiazdor zagra Kuklińskiego Ekipa Pasikowskiego pracowała w środę na terenie klasztoru Franciszkanów przy ul. Senatorskiej.
Mówi, czy wznowią prace komisji smoleńskiej Nie pojawiły się żadne nowe fakty, które uzasadniałyby wznowienie prac komisji badającej przyczyny katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem - uważa Jerzy Miller.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)