Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisje nie chcą na razie sześciolatków w szkołach

0
Podziel się:

Minister edukacji Krystyna Szumilas przypomniała, że we wrześniu 2011 r. naukę w klasach pierwszych rozpoczęło tylko około 20 proc. wszystkich dzieci 6-letnich.

Komisje nie chcą na razie sześciolatków w szkołach
(Reporter)
bFeQoACt

Sejmowe komisje: Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poparły rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przesuwający o dwa lata - z 2012 r. na 2014 r. - wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Dziś na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji. Zgodnie z decyzją marszałek Sejmu Ewy Kopacz projekt rozpatrywany jest w trybie pilnym. Za projektem głosowało 28 posłów, sześcioro było przeciw, trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Jak przypomniała minister edukacji Krystyna Szumilas (na zdj.), we wrześniu 2011 r. naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpoczęło tylko około 20 proc. wszystkich dzieci 6-letnich. Jednocześnie w obecnym roku szkolnym 2011/2012 sześciolatki uczęszczają do blisko 90 proc. szkół podstawowych lub oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach. _ - Niektóre szkoły potrzebują jednak więcej czasu na włączenie się w realizację reformy _ - oceniła. Według minister, projekt rządowy wychodzi też na przeciw oczekiwaniom rodziców.

bFeQoACv

Obecne w Polsce, zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty, od 1 września 2012 r. wszystkie sześciolatki mają rozpocząć naukę w szkole. Do tego czasu o tym, czy dziecko wcześniej rozpocznie naukę, czy nie - decydują rodzice. Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko 6-letnie edukacji szkolnej, oznacza, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice.

Nowością w stosunku do obowiązujących rozwiązań jest też to, że w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję. Obecnie dyrektor może odmówić przyjęcia dziecka.

Projekt nie wprowadza zmian w obowiązku przedszkolnym pięciolatków. Wszystkie dzieci w wieku pięciu lat będą objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie rozpoczną nauki w I klasie szkoły podstawowej, od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r., będą nadal przedszkolakami.

Czytaj więcej o zmianach w szkołach
Ministerstwo kupiło zabawki. Dla szkół Katarzyna Hall zaznaczyła, że rząd stara się pomóc szkołom w przygotowaniach na przyjęcie sześciolatków.
Są wściekli na premiera. Cierpią dzieci Rodzice pięciolatków wysłali już 1000 listów do premiera. Są wściekli, bo nie wiedzą, kiedy ich dzieci rozpoczną naukę.
bFeQoACW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)