Notowania

stosunki polska-rosja
20.03.2011 13:22

Komorowski i Miedwiediew uczczą Katyń

Politycy podzieleni. Prawica uważa, że najpierw Rosjanie powinni okazać dobrą wolę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

*- _ Udział prezydentów Polski i Rosji w uroczystościach w Katyniu to zły pomysł _ - twierdzi Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej). Według doradcy prezydenta Tomasza Nałęcza, właśnie takie spotkanie może połączyć polską opinię publiczną w hołdzie dla ofiar. *

11 kwietnia z udziałem prezydentów: Polski Bronisława Komorowskiego i Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Katyniu odbędą się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Spotkaniu prezydentów w tej formie jest przeciwny lider Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek. Jak powiedział w niedzielę w Radiu Zet, to bardzo zły pomysł i niefortunna decyzja. _ _

_ - Ona będzie dzielić w momencie żałoby opinię publiczną. Ja bym zdecydowanie zachęcał prezydenta do większej ostrożności _ - zaznaczył. - _ Jesteśmy niezadowoleni z jego przebiegu śledztwa katyńskiego po stronie rosyjskiej. W tej sytuacji robienie takich wspólnych obchodów będzie dzielić opinię publiczną w sytuacji, kiedy powinniśmy być zjednoczeni _ - dodał Jurek.

Doradca prezydenta ds. historii prof. Tomasz Nałęcz powiedział z kolei, że jeśli jest coś, co może połączyć polską opinię publiczną, to właśnie hołd dla ofiar Katynia. _ - Dla tych dwudziestu kilku tysięcy (osób) polskiej elity, wymordowanej przez NKWD. Jeśli nie potrafimy być razem na obchodach katyńskiej, żeby uczcić ofiary zbrodni katyńskiej, to gdzie możemy się spotkać? _ - pytał retorycznie.

Zdaniem wiceszefa klubu Polska Jest Najważniejsza Pawła Poncyljusza, nikt nie powinien być przeciwny jakimkolwiek kontaktom na takim szczeblu. _ _

_ - Pytanie po stronie polskiej, czy my wiemy, co ma wynikać z tego spotkania?Tego typu wydarzenia nie dzieją się tylko i wyłącznie w celach ceremonialnych. Przynajmniej nie powinny. Pytanie w związku z tym jest takie: czy polska dyplomacja, polski prezydent ma jakieś konkretne cele do załatwienie i czy spotkanie obu prezydentów wieńczy jakiś okres, na przykład rozwiązywania śledztwa katyńskiego. Ja bym oczekiwał, że tego typu spotkania są jakimś wydarzeniem dyplomatycznym, a nie tylko celebrami pod tytułem "złożymy wieńce" _ - powiedział.

Marek Siwiec (SLD) podkreślił z kolei, że gdyby na te uroczystości nie przyjechał prezydent Miedwiediew, pojawiłyby się liczne opnie o kryzysie w polsko-rosyjskich stosunkach. _ _

_ - Jak nie wiadomo, jak wnioski wyciągać, to trzeba wyciągać pozytywne. W tej sytuacji to jest gest humanitarny. Lepiej, jak Miedwiediew jest, niż jakby go nie było _ - powiedział.

Dodał, że wizyta może być okazją do przedstawienia opinii krytycznych na temat postępów śledztwa katyńskiego. _ Wyjdą z cmentarza i pewnie rozpocznie się rozmowa o interesach. I pewnie będą rozmawiali o następnej wizycie. Komorowski powinien pojechać do Moskwy _ - dodał.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział z kolei, że wizyta jest elementem realizacji konsekwentnej polityki polsko-rosyjskiej, która rozpoczęła się od symbolicznej wizyty premiera Putina na Westerplatte. - _ To ma również wymiar konkretny, bo po tych symbolicznych gestach mamy sukcesywnie przekazywane dokumenty ze śledztwa katyńskiego _ - zaznaczył.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski (PSL) uważa, że planowane spotkanie prezydentów oznacza, iż Polska _ w ostatnim czasie jest na topie _. _ Wyjazd pana premiera do Paryża, przyjazd przywódców Niemiec, Francji do prezydenta. To oznacza, że jesteśmy coraz bardziej liczącym się krajem, przewidywalnym. Chcą z nami rozmawiać. To nawet służyłoby pojednaniu polsko-rosyjskiemu _ - zaznaczył.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t103296.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;rosji;odwiedzi;polske;na;poczatku;grudnia,59,0,694331.html) Prezydent Rosji odwiedzi Polskę na początku grudnia Wcześniej planowany jest polsko-rosyjski szczyt poświęcony współpracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t97558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;i;miedwiediew;razem;w;katyniu,243,0,795891.html) Komorowski i Miedwiediew razem. W Katyniu Na uroczystościach z okazji 71. rocznicy zbrodni katyńskiej mają być prezydenci Polski i Rosji - wynika z nieoficjalnych informacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;chce;modernizowac;rosje;bedzie;umowa,8,0,727304.html) Polska chce modernizować Rosję. Będzie umowa Prezydenci Polski i Rosji podpiszą dokumenty w poniedziałek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;potwierdzil;przyjedzie;do;polski,37,0,685605.html) Miedwiediew potwierdził, przyjedzie do Polski Komorowski: Tak jak się umawialiśmy, przyjedzie do nas jeszcze w tym roku
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t96296.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wizyta;przelomowa;czy;tylko;pelna;gestow,167,0,618407.html) Wizyta przełomowa czy tylko pełna gestów? Komorowski: Chcemy razem z Rosjanami rozliczyć totalitaryzm. Politycy: poczekajmy na decyzje Moskwy.
Tagi: stosunki polska-rosja, polska, rosja, miedwiediew, komorowski, spotkanie, katyń, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz