Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski na Słowacji prawi komplementy

0
Podziel się:

Polskę i Słowację łączą stosunki na poziomie absolutnie ponadstandardowym, powiedział prezydent.

Komorowski na Słowacji prawi komplementy
(PAP/Leszek Szymański)

Dwustronna współpraca gospodarcza, handlowa i polityczna oraz priorytety polskiej prezydencji w UE były tematem rozmów w Bratysławie prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Słowacji Ivana Gaszparovicza.

Omawiano też kwestię bezpieczeństwa energetycznego i nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

Prezydent Komorowski wraz z małżonką przebywa z dwudniową wizytą oficjalną na Słowacji. Przywódcy obu państw, którzy przewodniczyli przed południem rozmowom plenarnym polskiej i słowackiej delegacji, wyrazili zadowolenie z bardzo dobrych relacji dwustronnych. Jak podkreślił po spotkaniu z Ivanem Gaszparoviczem Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej, Polskę i Słowację łączą stosunki na _ poziomie absolutnie ponadstandardowym _.

Tematem rozmów była również sytuacja kryzysowa w Unii Europejskiej i kwestia udzielania pomocy państwom, które znalazły się w takiej sytuacji. Polska przejmuje przewodnictwo w Radzie UE od 1 lipca.

_ - Rozmawialiśmy także o tym, że rok 2011 jest takim naszym rokiem: Republika Słowacka przewodniczyła Grupie Wyszehradzkiej, przekazuje teraz to przewodnictwo Republice Czeskiej. Węgry przewodniczyły UE - teraz prezydencję obejmuje Polska _ - zauważył na konferencji Gaszparovicz. Prezydent Słowacji dodał, że jest to czas, kiedy jego kraj _ może podkreślić swą rolę, a Polska może promować nasze interesy _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t98957.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;kolei;za;granica;wozimy;zuzel;ze;slowacji,109,0,839277.html) Polska kolei za granicą. Wozimy żużel ze Słowacji
Grupę Wyszehradzką tworzą cztery środkowoeuropejskie kraje: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym prezydentów, premierów i szefów MSZ. Jak informowali przedstawiciele polskiego rządu, państwa Grupy dążą do uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie budżetu UE po 2013 roku.

Gaszparovicz podkreślił, że z punktu widzenia Bratysławy _ najważniejszymi kwestiami w najbliższym półroczu prezydencji UE będzie bezpieczeństwo energetyczne oraz właśnie przygotowanie perspektywy budżetowej na lata 2014-2020 _.

Ze swej strony Komorowski pogratulował Słowacji _ udanego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które przyniosło zapowiedź realizacji ważnego, także z punktu widzenia Polski, tworzenia wyszehradzkiej grupy bojowej, wkładu w postęp integracji europejskiej i obszar bezpieczeństwa _.

Polski prezydent przypomniał, że kwestia bezpieczeństwa jest _ ważnym obszarem, który znajdzie wyraz w priorytetach prezydencji Polski w UE _. Komorowski z satysfakcją mówił ponadto o _ daleko idącej zbieżności poglądów (ze Słowacją) w kwestii perspektyw krajów na wschód od UE, jeśli chodzi o ich uczestnictwo w integracji Europy _. Jak przypomniał, _ trzecim priorytetem Polski w ramach sprawowania przewodnictwa w Radzie UE będzie aktywna polityka wschodnia z podkreśleniem znaczenia Partnerstwa Wschodniego. _

Polski prezydent nawiązał także do inwestycji infrastrukturalnych i komunikacyjnych łączących Polskę i Słowację, takich jak Via Carpatia. Wyraził nadzieję, że _ dotychczasowe plany zostaną do końca zrealizowane: a więc interkonektor gazowy na granicy polsko-słowackiej, jak i dokończenie drogi szybkiego ruchu Bielsko-Biała-Żylina _.

13 stycznia tego roku operatorzy gazociągów przesyłowych z Polski i Słowacji Gaz-System i Eustream podpisali list intencyjny w sprawie budowy transgranicznego łącznika gazowego. Interkonektor miałby stać się wschodnim ogniwem korytarza gazowego Północ-Południe, docelowo łączącego planowane terminale LNG w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk. Decyzje w sprawie budowy łącznika polsko-słowackiego mają zapaść w 2012 roku.

Po spotkaniu z szefem słowackiego państwa prezydent Komorowski udał się na uroczyste śniadanie wydane przez premier Ivetę Radiczovą. Następnie spotka się z burmistrzem Bratysławy Milanem Ftacznikiem, przedstawicielami Polonii i przewodniczącym słowackiego parlamentu (Rady Narodowej) Richardem Sulikiem.

Jutro, w drugim dniu wizyty, prezydenci Polski i Słowacji złożą na bratysławskim Devinie wieniec pod pomnikiem ofiar walki o wolność, upamiętniającym tych, którzy zginęli w czasie nielegalnego przekraczania granicy między ówczesną Czechosłowacją a Republiką Austrii.

Czytaj w Money.pl

wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)