Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja Writing Freedom. 200 pisarzy przyjedzie do Krakowa

0
Podziel się:

Gościem konferencji będzie m. in. skazany na wiezienie za zamieszczenie w internecie satyrycznego wywiadu komentującego sytuację w Azerbejdżanie Emin Milli.

Emin Milli podczas konferencji ONZ o wolności słowa w Internecie
Emin Milli podczas konferencji ONZ o wolności słowa w Internecie (US Mission Geneva)

Pisarze, poeci, dziennikarze i blogerzy, którzy ze względu na swoją twórczość musieli opuścić ojczyznę wezmą udział w międzynarodowej konferencji _ Writing Freedom _, która rozpocznie się w Krakowie już pojutrze.

Na czterodniowe obrady przyjedzie blisko 200 gości z 50 krajów: przedstawiciele najważniejszych instytucji zajmujących się ochroną wypowiedzi, obrońcy praw człowieka oraz twórcy literatury prześladowani we własnych krajach.

Gośćmi konferencji będą m. in. skazany na wiezienie za zamieszczenie w internecie satyrycznego wywiadu komentującego sytuację w Azerbejdżanie Emin Milli, pierwszy bloger, którego skazano na karę więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka Kareem Amer oraz pisarka, dziennikarka i prawniczka Sonali Samarasinghe - pierwsza kobieta w Sri-Lance, która stworzyła i prowadziła dziennik o krajowym zasięgu.

Wykład inauguracyjny _ Wolna wypowiedź w zatłoczonym świecie _ wygłosi we wtorek 14 maja Timothy Garton Ash, a w przedostatnim dniu konferencji 16 maja Władysław Bartoszewski opowie o działalności Żegoty.

_ - To dla nas bardzo duże wyróżnienie, że coroczna konferencja PEN International i konferencja ICORN-u odbywają się razem, właśnie w Krakowie. Blisko 200 osób z zagranicy będzie debatować, jak chronić pisarzy w sytuacjach opresyjnych. Dla nas to bardzo istotne, bo ważna część polskiej literatury, co najmniej, od końca XVIII wieku powstawała na uchodźstwie, więc z jednej strony mam do spłacenia jakiś dług, a z drugiej strony Kraków zawsze był centrum myśli i duchowości _ - mówi zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka.

Dodała, że wiele projektów związanych z rozwojem demokracji, poszanowaniem praw człowieka i wolnością wypowiedzi prowadzą w Krakowie instytucje takie jak Międzynarodowe Centrum Kultury, Instytut Studiów Strategicznych czy Willa Decjusza oraz środowisko akademickie. - _ Konferencja będzie poświęcona wolności w kontekście praw człowieka rozumianych także jako prawo do twórczości i do swobodnego wyrażania poglądów _ - dodała Sroka.

Do Krakowa przyjadą prezydent PEN International, kanadyjski pisarz i eseista John Ralston Saul, przewodnicząca Komisji ds. Więzionych Pisarzy PEN International Marian Botsford Fraser oraz szef polityki wolności wypowiedzi i PR w firmie Google William Echikson.

W programie konferencji przewidziano warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w internecie i wykorzystania mediów społecznościowych, dyskusję o tłumaczeniach i praktykach wydawniczych oraz o skutkach Arabskiej Wiosny dla wolności wypowiedzi w krajach Północnej Afryki.

Uczestnicy konferencji będą też rozmawiać o tym, jak promować prześladowanych, a czasem skazanych autorów, którzy tworzą z narażeniem życia i często są nieznani szerokiej publiczności. W Krakowie przedstawione zostaną także raporty na temat sytuacji pisarzy krajów byłego Związku Radzieckiego, które zaprezentują Oksana Czeliszewa (Czeczenia) i Aleksiej Simonow (rosyjski PEN).

Większość wydarzeń będzie się odbywała w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz w Willi Decjusza. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji powinny się zarejestrować na stronie www.readingmalopolska.pl. Wstęp na wykłady Timothy Garton Asha i Władysława Bartoszewskiego jest wolny, trzeba pobrać wejściówki w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle.

ICORN (International Cities of Refuge Network - Międzynarodowa Sieć Miast Uchodźstwa) - jest organizacją skupiającą miasta pomagające literatom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju. Siedzibą organizacji jest norweskie Stavanger. Do sieci nie można się zgłosić czy samemu zapisać, miasta są do niej zapraszane.

Pisarz - uchodźca przebywa w jednym mieście najdłużej dwa lata. W tym czasie ma zapewnione mieszkanie i środki, które pozwolą mu na samodzielne utrzymanie się i pracę twórczą. Później, jeśli to możliwie wraca do własnego kraju, korzysta z gościny innego miasta bądź zwraca się o azyl w miejscu pobytu. Do sieci ICORN należy ponad 40 miast, Kraków został do niej zaproszony w 2011 r. jako pierwsze miasto z Europy Środkowo-Wschodniej.

Do tej pory w Krakowie gościło dwoje pisarzy: Maria Amelie - pisarka rosyjskiego pochodzenia, która po napisaniu książki opisującej doświadczenia nielegalnej imigrantki została deportowana z Norwegii oraz Kareem Amer - egipski bloger. Maria Amelie wróciła do Norwegii, w której zmienione zostało prawo dotyczące imigrantów, w tym kraju jest też obecnie Amer. _ _

_ - Program ICORN-u pozwala prześladowanym pisarzom zbudować sobie nowe życie w nowym miejscu, jeśli nie mogą wrócić do swojego kraju. Dowiadują się przy tym, że gdzieś w świecie mają wsparcie, to daje im nadzieję i spokój, choć nie niweluje bólu i tęsknoty za Ojczyzną _- mówi dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, które pomaga pisarzom - uchodźcom, Danuta Glondys.

Konferencja _ Writing Freedom _, czyli _ Pisząc Wolność _odbywa się tuż przed 3. Festiwalem Miłosza (16-19 maja). Jest organizowana w ramach programu Reading Małopolska finansowanego z funduszy UE. Konferencja jest także częścią programu Kraków Miasto Literatury i jest powiązana ze staraniami Krakowa o tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury, który przyznaje UNESCO.

Czytaj więcej w Money.pl
Niezwykle cenne zbiory już w Polsce Osiem skrzyń zawiera niezbadane jeszcze 103 notatniki poety z lat 1974-2003, korespondencję, fotografie, dokumenty prywatne oraz złoty medal Nagrody Nobla.
Wybitne dzieła w Polsce. Przygotuj się! Dobry plan zwiedzania to podstawa udanej Nocy Muzeów. Impreza odbędzie się za tydzień, ale już dziś warto się do niej przygotować.
Wypij jak Vito Corleone Najwięksi książkowi gentlemani wiedzieli, co sączyć z kieliszków.
kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)