Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres Kobiet już wie, kogo poprze

0
Podziel się:

To, czy Kongres przekształci się w niezależną siłę polityczną i wystawi własne kandydatki, ma się rozstrzygnąć przed wyborami do Sejmu i Senatu.

Henryka Bochniarz
Henryka Bochniarz (Reporter Poland)

W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego i samorządowych Kongres Kobiet poprze wszystkie kandydatki, podzielające postulaty Kongresu, niezależnie od przynależności partyjnej - zapowiada Rada Polityczna Kongresu Kobiet.

To, czy Kongres przekształci się w niezależną siłę polityczną i wystawi własne kandydatki, ma się rozstrzygnąć przed wyborami do Sejmu i Senatu.

_ - Nie jest tajemnicą, że jest wśród nas duża grupa, która chce, by powstała taka inicjatywa polityczna. Ale jest też duża grupa kobiet, która uważa, że Kongres, będąc ponadpartyjnym tworem, stał się bardzo silną organizacją społeczną i pójście w stronę polityki może zmarnować nasz pięcioletni dorobek _ - mówiła podczas środowej konferencji w Warszawie przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet Henryka Bochniarz.

Według niej przed wyborami do PE i samorządowymi Kongres nie stanie się odrębną siłą polityczną. _ - Natomiast wydaje mi się, że wybory parlamentarne będą odpowiedzią na to pytanie. Więc na razie nie, natomiast na przyszłość nie mówimy zdecydowanie nie _ - podkreśliła Bochniarz.

Podczas konferencji ogłoszono powstanie Grupy Inicjatywnej Rady Politycznej Kongresu Kobiet, której głównym celem będzie promowanie kobiet na listach wyborczych. Na początek Grupa wystosuje listy do przewodniczących klubów parlamentarnych i prezesów partii politycznych, w którym prosi o spotkanie, _ by dowiedzieć się, jakie strategie dotyczące kwestii promocji kobiet na listach wyborczych _ ma dane ugrupowanie.

Ponadto Grupa zapowiada szkolenia dla kobiet, chcących wystartować w najbliższych wyborach. _ - Chcemy zająć się przygotowaniem tych kobiet, ich szkoleniem, promocją, tym wszystkim, co spowoduje, że rzeczywiście kobiety, które dotychczas w życiu politycznym niezbyt chętnie uczestniczyły po pierwsze: będą miały na to większą ochotę, a po drugie: będą miały też zdecydowanie większe szanse _ - mówiła Bochniarz.

Prof. Małgorzata Fuszara podkreślała, że udział kobiet w polityce był od początku ważną sprawą dla Kongresu Kobiet. _ A ponieważ zbliżają się kolejne wybory, stąd przyspieszenie w sprawie realizacji tych naszych postulatów _ - dodała.

Zachęcała wszystkie kobiety, które podzielają idee Kongresu Kobiet, by zgłaszały się po wsparcie. W sierpniu ruszy Letnia Akademia Kongresu Kobiet. Weźmie w niej udział 50 kobiet z całej Polski. Tematy warsztatów to m.in. kobiety a polityka, prawa reprodukcyjne, prawo i płeć, autoprezentacja.

Rzeczniczka Kongresu Kobiet Dorota Warakomska powiedziała, że Kongres Kobiet wzywa przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do prowadzenia monitoringu obecności kobiet w mediach. - _ Chodzi o to, żeby KRRiT wydała polecenie wszystkim mediom, żeby sprawdzały, ile wśród zaproszonych gości jest gościń, czyli kobiet, na ile kobiety są obecne w mediach, w różnych programach - zarówno publicystycznych, jak i informacyjnych _ - powiedziała Warakomska.

Pisma _ uczulające _ na problem obecności kobiet w mediach otrzymali też redaktorzy naczelni głównych mediów w Polsce.

Grupę Inicjatywną Kongresu Kobiet tworzą: Henryka Bochniarz, prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz, prof. Małgorzata Fuszara, Agnieszka Graff, Anna Gwoińska, Barbara Labuda, Magdalena Środa, prof. Eleonora Zielińska.

Rada Polityczna Kongresu Kobiet powstała w czerwcu podczas V Kongresu Kobiet. Jej zadaniem jest m.in.: wprowadzenie jak największej liczby kobiet do władz samorządowych i krajowych, zbudowanie na bazie postulatów Kongresu programu politycznego, który _ artykułowałby potrzeby kobiet, rodziny i społeczeństwa obywatelskiego _, prowadzenie szkoleń dla kandydujących w wyborach kobiet, prowadzenie rozmów z ugrupowaniami promującymi kobiety na listach wyborczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Większość posłów nie poprze budżetu Unii Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, napisał list do irlandzkiej prezydencji.
Europa wysupłała 3,5 miliarda euro Eurodeputowani opowiedzieli się w środę za przeznaczeniem 3,5 mld euro na żywność i odzież dla najbiedniejszych mieszkańców UE.
Parlament zatwierdził małżeństwa gejów Oczekuje się, że pierwsze małżeństwa osób tej samej płci odbędą się w Anglii i Walii latem przyszłego roku.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)