Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrola placówki w Skierniewicach. Co wykryli?

0
Podziel się:

Dyżury pediatry tylko w weekendy, w pozostałe dni jeden lekarz niebędący pediatrą lub bez specjalizacji; niedokumentowane porady przez telefon - to ustalenia kontroli zleconej przez RPD.

Na zdj. rzecznik praw dziecka Marek Michalak
Na zdj. rzecznik praw dziecka Marek Michalak (Reporter Poland)

Dyżury pediatry tylko w weekendy, w pozostałe dni jeden lekarz niebędący pediatrą lub bez specjalizacji; niedokumentowane porady przez telefon - to ustalenia kontroli zleconej przez RPD w placówce nocnej pomocy lekarskiej w Skierniewicach po śmierci 2,5-latki.

W związku ze śmiercią 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej, rzecznik praw dziecka Marek Michalak zlecił kontrole w placówkach, do których dzwoniła matka dziecka, próbując wezwać lekarza lub karetkę.

O wynikach kontroli rzecznik poinformował ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza._ - Podczas działań wyjaśniających prowadzonych przez pracowników mojego biura ustalono, że w placówce odpowiedzialnej za zorganizowanie Nocnej Pomocy Lekarskiej w Skierniewicach, w lutym liczba dzieci przyjętych wyniosła 392, w tym 119 to dzieci w wieku do trzeciego roku życia. Dyżury lekarza pediatry w tej placówce odbywały się jedynie w soboty i w niedzielę, a w pozostałe dni dyżurował fizycznie jeden lekarz, niebędący pediatrą lub w ogóle nieposiadający specjalizacji _ - napisał Michalak.

Dodał, że w placówce, w której lekarze udzielają porad telefonicznie, nie jest prowadzony rejestr tych rozmów, nie są one nagrywane, nie sporządza się też na ten temat żadnej dokumentacji.

_ - Jak ważne jest to w przypadku konieczności ustalenia odpowiedzialności za prawidłowość postępowania medycznego - wskazuje ten tragicznie zakończony przypadek. Sądzę, że zasadne byłoby dokonanie analizy, czy zastosowane procedury są zgodne z zawartym z Narodowym Funduszem Zdrowia kontraktem na świadczenia zdrowotne _ - napisał rzecznik.

Dodał, że jego głęboki niepokój budzi świadomość, że podobne rozwiązania mogą funkcjonować w innych placówkach, co może zagrażać bezpośrednio zdrowiu dzieci. RPD pytał również o specjalistyczny nadzór wojewódzkich konsultantów w dziedzinie pediatrii nad placówkami udzielającymi świadczeń zdrowotnych dzieciom - interesowało go, czy nadzór prowadzony jest w sposób systemowy we wszystkich placówkach medycznych, czy podejmowany jest jedynie w sytuacjach wyjątkowych.

Ostatnim problemem - na który rzecznik zwrócił uwagę po raz kolejny - jest konieczność dokumentowania wszelkich działań podejmowanych przez lekarza w stosunku do dziecka poprzez wpisanie ich, choćby w sposób skrótowy, do książeczki zdrowia.

_ - Jestem przekonany, że tragiczne wydarzenie, jakim była śmierć małego dziecka, powinno w nas, dorosłych, wzbudzić refleksję i gotowość do działań na rzecz poprawy sytuacji i zlikwidowania wszelkich stwierdzonych w tym zakresie zaniedbań _ - podkreślił Michalak.

Resort zdrowia ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika. Śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania śmierci 2,5-letniej dziewczynki prowadzi skierniewicka prokuratura. W ubiegłym tygodniu dziewczynka trafiła w stanie krytycznym do szpitala im. Konopnickiej w Łodzi; karetka pogotowia przyjechała do dziecka dopiero po drugim zgłoszeniu. Wcześniej przyjazdu odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Dziecko trafiło do szpitala dopiero po ponad 7 godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie; zmarło w ub. środę.

Dziecko chorowało od końca stycznia i przyjmowało antybiotyki. Jego rodzice zeznali, że dzień wcześniej byli w poradni świadczącej nocną i świąteczną pomoc medyczną i opisali lekarzowi, że córka ma drgawki, że przeszła diagnostykę w tym zakresie. Twierdzą, że lekarz rozpoznał jedynie przeziębienie i nie zapoznawał się z dokumentacją medyczną, nie widział podstaw do hospitalizacji.

Prokuratura przesłuchała w tej sprawie już 20 osób. Wśród nich byli m.in. rodzice dziewczynki, właściciele ambulatorium nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej w Skierniewicach, lekarz, który pełnił dyżur krytycznej nocy, oraz drugi lekarz, który wcześniej badał dziecko.

Po tym wydarzeniu minister zdrowia zapowiedział szkolenia dla dyspozytorów pogotowia oraz opracowanie specjalnych zasad przyjmowania przez nich zgłoszeń. Mają być zorganizowane wspólnie z Fundacją WOŚP, której szef Jurek Owsiak postawił pod znakiem zapytania dalsze działania WOŚP na rzecz medycyny dziecięcej wobec śmierci kolejnego dziecka wskutek nieudzielenia fachowej pomocy medycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Śmierć dzieci. Ujawniono rolę prokuratora W puckiej prokuraturze stwierdzono uchybienia i zaniedbania w śledztwie dotyczącym śmierci dwójki dzieci.
Zdesperowani rodzice przed Sejmem. Chcą... Złożyli również petycję w sprawie uznania za pracę stałej opieki nad dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Nie doszło do spotkania z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz.
Ostra reakcja NFZ po śmierci małej Dominiki Są pierwsze efekty kontroli po śmierci 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej w Skierniewicach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)