Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kopacz do PiS: Zostawcie pacjentów

0
Podziel się

Minister zdrowia Ewa Kopacz zaapelowała do polityków PiS, a zwłaszcza lekarzy w szeregach tej partii, by nie używali polskich pacjentów jako amunicji wyborczej.

Kopacz do PiS: Zostawcie pacjentów
(kprm.gov.pl)
bDzKXvyt

*PiS rozpoczyna obywatelską akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie komercjalizacji publicznej służby zdrowia i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z sektorów strategicznych dla Polski - poinformowali posłowie tej partii. *

Poseł Jarosław Zieliński poinformował, że podpisy będą zbierane w biurach posłów i senatorów PiS. Według niego potrzeba ok. miesiąca na zebranie 500 tys. podpisów. PiS chce zebrać ich milion. _ - Jeśli okaże się, że trzeba więcej czasu, to przyspieszymy lub poszukamy innych form dotarcia do społeczeństwa. Może trzeba będzie wyjść do ludzi i szukać na ulicy poparcia dla sprawy _ - poinformował Zieliński.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zaapelowała do polityków PiS, a zwłaszcza lekarzy w szeregach tej partii, by _ nie używali polskich pacjentów jako amunicji wyborczej _. Wskazała, że straszenie prywatyzacją, droższymi lekami i kolejkami _ już się odbywało _. _ = Zmilczeli wtedy, kiedy pokazywaliśmy fakty, fakty nie kłamią, a z faktami nie chcą dyskutować _ - zaznaczyła. _ - Zbierajcie się, straszcie się, zostawcie pacjentów w spokoju _ - dodała.

bDzKXvyv

Referendum ogólnokrajowe może być przeprowadzone w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Zarządza je Sejm bezwzględną większością głosów lub prezydent za radą i zgodą Senatu.

Istnieje również społeczna inicjatywa referendalna - projekt referendum musi wtedy uzyskać co najmniej 500 tys. podpisów osób mających prawo udziału w referendum. Wówczas Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum.

PiS ma już propozycje kart do głosowania, na których widnieją dwa pytania: 1. Czy jest Pan/Pani przeciwko komercjalizacji i prywatyzacji publicznej służby zdrowia?; 2. Czy jest Pan/Pani przeciwko prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z sektorów strategicznych dla Polski?

Zdaniem posła, ustawa o działalności leczniczej, którą 10 maja tego roku podpisał prezydent, powoduje, że samorządy będą dążyć do przekształcania szpitali publicznych w spółki prawa handlowego. - _ Ta ustawa wręcz szantażuje samorządy, bowiem jej konstrukcja jest taka, że jeśli nie przekształci (samorząd) jednostki w spółkę, to będzie odpowiedzialny za jego zobowiązania i ich spłatę. Samorządy zostały postawione pod ścianą przez tych, którzy tę ustawę uchwalili _ - dodał Zieliński.

bDzKXvyB

Według PiS najpierw komercjalizacja, a później prywatyzacja państwowej służby zdrowia ograniczy dostęp do części usług medycznych - tych mniej opłacalnych dla szpitali. Zaznaczył, że PiS nie jest przeciwko prywatnej służbie zdrowia, ale powinny istnieć także publiczne placówki.

Zieliński poinformował, że PiS sporządzi listę przedsiębiorstw państwowych z sektorów strategicznych, które nie powinny być prywatyzowane. Podkreślił, że chodzi o przedsiębiorstwa m.in. z sektora energetycznego, chemicznego, sieci transportu kolejowego i lotniska.

_ Obecnie rządzący obóz PO-PSL, wspierany w wielu miejscach przez SLD, dąży do prywatyzacji wszystkiego co się da sprywatyzować _ - dodał poseł PiS.

Zieliński uważa, że szanse na przeprowadzenie referendum są spore, bo większość rządząca stanie przed poważnym problemem, gdy obywatele podpiszą się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Dodał jednak, że wierzy w zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych i wtedy referendum przeprowadzi nowa większość rządząca.

bDzKXvyC

Poseł PiS i szef okręgu tej partii Krzysztof Jurgiel mówił na konferencji prasowej w Białymstoku, że o wsparcie akcji PiS chce też zwrócić się do organizacji społecznych w regionie (m.in. w służbie zdrowia).

Jurgiel mówił, że w takiej sprawie decyzję powinien podjąć naród. Przypomniał, że w Sejmie nie udało się opozycji przegłosować wniosków o odwołanie ze stanowisk ministrów zdrowia i skarbu państwa. W jego ocenie, o przyszłości szpitali powinni decydować obywatele. Mówił też, że sektory gospodarki strategiczne dla państwa: produkcja żywności, energetyka, powinny być własnością państwa.

PiS takie referendum chciałoby przeprowadzić jesienią. Według Jurgiela, najlepiej, gdyby odbyło się razem z wyborami parlamentarnymi.

Pytana o tę sprawę minister zdrowia powiedziała, że _ są politycy, którzy są niereformowalni i są politycy, dla których nie ma świętości _. _ Ja prosiłam tylko o jedno, zostawcie pacjentów w spokoju. - Możecie się tłuc między sobą. Jak macie taką potrzebę i potrzebne jest wam do życia - jak tlen do oddychania - wieczne straszenie się, to się straszcie we własnym towarzystwie. Zbierajcie się, straszcie się, zostawcie pacjentów w spokoju _ - zaapelowała Kopacz.

bDzKXvyD

Oceniła, że dopóki od reformowania ochrony zdrowia nie oddzieli się polityki, każdy kolejny minister zdrowia będzie miał _ pod górkę _. _ - Jeśli dobrze życzymy polskim pacjentom, jeśli jednocześnie ich szanujemy, nie tolerujmy uprawiania polityki na nieszczęściu ludzkim. Nie używajmy polskich pacjentów jako amunicji wyborczej _ - zaznaczyła minister zdrowia.

Dodała też, że jeśli politycy PiS chcą uprawiać politykę, niech robią to w sposób przyzwoity, ale bez obecności pacjentów. - _ To jest świętość dla każdego lekarza, a w klubie PiS też są lekarze. Muszą sobie odpowiedzieć w swoim własnym lekarskim sumieniu, czy to jest przyzwoite, co robią _ - podkreśliła Kopacz.

bDzKXvyW
Źródło:
KOMENTARZE
(0)