Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwaśniewski i Cox w sprawie Tymoszenko

0
Podziel się:

Według obrońcy Tymoszenko przystała na propozycję misji Kwaśniewskiego i Coksa i zgodziła się na leczenie w Niemczech.

Kwaśniewski i Cox w sprawie Tymoszenko
(PAP/Radek Pietruszka)

Specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza o ułaskawienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko - poinformował w piątek jej adwokat Serhij Własenko.

Według obrońcy Tymoszenko przystała na propozycję misji Kwaśniewskiego i Coksa i zgodziła się na leczenie w Niemczech. Dotychczas żadne inne źródła nie potwierdziły tych doniesień.

Kwaśniewski i Cox znajdują się obecnie w Kijowie, gdzie - według Własenki - spotkali się już z prezydentem Janukowyczem. Jego kancelaria nie opublikowała dotąd komunikatu w tej sprawie.

Własenko oświadczył na konferencji prasowej, że informację o prośbie o ułaskawienie swej klientki przekazał na wyraźne życzenie członków misji PE.

_ - Kilka godzin temu miałem spotkanie z przedstawicielami misji PE Patem Coksem i Aleksandrem Kwaśniewskim. Upoważnili mnie, bym poinformował, że dziś podczas spotkania z Wiktorem Janukowyczem i w celu legalizacji możliwości wyjazdu Tymoszenko za granicę Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski przekazali (Janukowyczowi) prośbę o ułaskawienie Julii Tymoszenko _ - oświadczył.

Własenko odczytał także list swej klientki, w którym potwierdza ona, że godzi się na leczenie poza granicami Ukrainy. - _ Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski złożyli mi propozycję leczenia w Niemczech. Publicznie tę propozycję przyjmuję _ - oświadczyła Tymoszenko.

Była premier podkreśliła, że będzie ubiegać się o oczyszczenie jej imienia z zarzutów, które doprowadziły do wtrącenia jej do więzienia. - _ Wyjazd za granicę nie rozwiąże tego problemu całkowicie, jednak ufam, że ten krok pozwoli na złagodzenie sytuacji w przededniu szczytu Partnerstwa Wschodniego _ - zaznaczyła.

_ - Oświadczam jasno i zdecydowanie: mój możliwy wyjazd do Niemiec nie jest emigracją. Nigdy nie poproszę o azyl polityczny i nie będę się ukrywała w innych krajach. Będę aktywnie uczestniczyła w dziele wyzwolenia Ukrainy _ - oświadczyła Tymoszenko.

Uwolnienia Tymoszenko domaga się m.in. Unia Europejska, która uzależnia od tego zaplanowane na koniec listopada podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Zdaniem Brukseli byłą premier skazano z przyczyn politycznych. Umowa ma być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Jeśli prezydent Janukowycz, który publicznie oświadcza, że Ukraina dąży do integracji z UE, pozytywnie rozpatrzy prośbę Kwaśniewskiego i Coksa, prawdopodobne jest, że Tymoszenko odzyska wolność już w najbliższych dniach.

Stało się tak w przypadku ułaskawionego w kwietniu z kary odbywania czterech lat więzienia szefa MSW w rządzie Tymoszenko, Jurija Łucenki. 5 kwietnia ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Wałerija Łutkowska zwróciła się do prezydenta z prośbą o jego ułaskawienie. Już dzień później komisja prezydencka ds. ułaskawień zaproponowała szefowi państwa uwzględnienie tego wniosku. Dekret o ułaskawieniu Janukowycz podpisał 7 kwietnia. Tego samego dnia Łucenko znalazł się na wolności.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujawnili, kiedy Tymoszenko ma być wolna Misja wysłanników Parlamentu Europejskiego, a zwłaszcza ich rozmowy na temat Tymoszenko, otoczona jest ścisłą tajemnicą.
Kwaśniewski spotkał się z Tymoszenko Obaj politycy od ubiegłego roku obserwują z ramienia PE postępowania sądowe wobec polityków ukraińskiej opozycji.
"Kwaśniewski lekceważy proces Tymoszenko" Kwaśniewski jest obserwatorem procesu Tymoszenko z ramienia Parlamentu Europejskiego.
Terroryści się nie wymkną. Trwa szturm na centrum handlowe Dwóch zamachowców już zginęło. Agencje donoszą o silnych eksplozjach i strzałach z ciężkiej broni.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)