Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lekarze każą za to płacić, choć nie powinni

0
Podziel się

Ministerstwo Zdrowia uznało, że pobieranie opłat za znieczulenie przy porodzie wykonywane na życzenie pacjentki jest niezgodne z prawem.

Lekarze każą za to płacić, choć nie powinni
(thelinke/iStockphoto)
bEhXLxRx

Ministerstwo Zdrowia w sierpniu ubiegłego roku uznało, że pobieranie opłat za znieczulenie przy porodzie wykonywane na życzenie pacjentki jest niezgodne z prawem. Nadal jednak w niektórych szpitalach rodzące muszą za nie płacić.

W Szpitalu Klinicznym imienia Anny Mazowieckiej w Warszawie za znieczulenie na życzenie trzeba zapłacić 500 złotych - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Jak jednak podkreśla Alina Kuźmina, specjalista ds. komunikacji i mediów, w tej placówce znieczulenie wynikające ze wskazań medycznych jest bezpłatne.

Inna stołeczna placówka, Szpital Specjalistyczny Świętej Zofii, prosi rodzące, które chcą uniknąć bólu, o wpłacenie 600 złotych na rzecz szpitalnej fundacji. Dyrektor szpitala, Wojciech Puzyna tłumaczy, że placówka nie jest w stanie udźwignąć kosztów, związanych ze znieczuleniem przy porodach. Około 70 procent pacjentek życzy sobie znieczulenie około porodowe - pisze dziennik.

bEhXLxRz

Szpitale pobierają opłaty dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia płaci im za każdy poród zryczałtowaną kwotę (1680 zł). Mieści się w niej także wynagrodzenie za wszystkie rodzaje znieczulenia. Placówki medyczne przekonują, że kwota ta jest jednak niewystarczająca, by znieczulenie można było stosować przy każdym porodzie - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/200/t101320.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/zdrowie/zyj-zdrowo/oddzialy;poloznicze;bez;sprzetu;ale;polki;je;chwala,207,0,645839.html) Oddziały położnicze bez sprzętu, ale Polki je chwalą Kontrola Najwyższej Izby Kontroli ujawniła, że na oddziałach brakuje lekarzy, aparatura często nie ma wymaganej dokumentacji. Ankieta wśród pacjentek pokazuje jednak, że najwyraźniej nam to nie przeszkadza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/1;2;mln;zl;odszkodowania;od;szpitala,84,0,820052.html) 1,2 mln zł odszkodowania od szpitala Posłowie ustalili górny pułap odszkodowania, jakiego będzie mógł się domagać pacjent poszkodowany przez szpital.
bEhXLxSa
KOMENTARZE
(0)