Notowania

instytut europejski
11.12.2010 14:28

Leszek Miller otworzył Instytut Europejski

Do rady programowej Instytutu były premier pozyskał byłego unijnego komisarza Guentera Verheugena.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Były premier Leszek Miller zainaugurował działalność związanego z SLD Instytutu Europejskiego, który zajmie się problematyką unijną i przyszłością Europy. Instytut będzie prowadzić działalność edukacyjną, formułować analizy. Ma z nim współpracować m.in. Guenter Verheugen. *

- _ Instytut będzie think tankiem, który - z jednej strony będzie miał charakter ekspercki, a więc będzie opracowywał rozmaite analizy i formułował opinie, a z drugiej strony - będzie prowadził działalność edukacyjną _ - powiedział Miller na konferencji prasowej, poprzedzającej inaugurację.

Według niego działalność Instytutu ma koncentrować się wokół trzech problemów: strategii dalszego rozwoju UE, ruchów i partii o charakterze lewicowym w zachodniej Europie, a także polskiej polityki wschodniej. Temu ostatniemu obszarowi były premier chciałby poświęcić najwięcej uwagi.

Miller poinformował też, że zaczyna tworzyć radę programową Instytutu. Już - jak podkreślił - udało mu się pozyskać do niej byłego unijnego komisarza ds. rozszerzenia, Guentera Verheugena. W radzie mają się ponadto znaleźć obecni europosłowie SLD: Lidia Geringer de Oedenberg i Bogusław Liberadzki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t89539.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;wierzy;w;normalny;dialog;z;rosja,71,0,727623.html) Miller wierzy w normalny dialog z Rosją
- _ Będziemy też mieli kilku byłych ambasadorów, w tym Andrzeja Załuckiego (kierował placówką w Pradze) oraz Jana Piekarskiego (byly ambasador w Belgii i Luksemburgu), a ponadto liczne grono ludzi nauki, profesorów zajmujących się tą problematyką _ - dodał Miller.

Szef SLD Grzegorz Napieralski, do którego - jak mówił były premier - należała inicjatywa powołania Instytutu, podkreślił, że Europa potrzebuje obecnie _ bardzo głębokiej myśli _ i drogowskazu, w którą stronę się rozwijać.

- _ Jaka ma być jej przyszłość za 5, 10 lat, jakie relacje z partnerami wschodnimi, ale też z Chinami, Ameryką Północną i Południową _ - zaznaczył Napieralski.

Według Grzegorza Napieralskiego to nie przypadek, że szefem Instytutu Europejskiego jest Leszek Miller. Powiedział, że Miller jest nie tylko byłym premierem, ale też osobą, która wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej.

Po konferencji Miller wygłosił wykład inauguracyjny na jednej z warszawskich prywatnych uczelni wyższych, zatytułowany _ Polska w Europie _. Przekonywał tam m.in., że polscy i unijni politycy powinni zastanowić się nad tym, czy warto przyjmować Turcję do wspólnoty. Jak ocenił, jeśli porównać standardy demokratyczne w tym kraju i w UE, to są one nie do pogodzenia.

Zaproponował też, by w unijnym budżecie nieznacznie zmniejszyć środki przeznaczone na dopłaty dla rolników, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na przykład na rozwój technologiczny w Europie.

Kolejne wykłady organizowane w ramach działalności Instytutu Millera mają dotyczyć m.in. przypadającej w drugiej połowie przyszłego roku polskiej prezydencji w UE, a także analizy wyników badań na temat postaw Polaków w stosunku do Unii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t89539.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;kaczynski;pogodzil;sie;ze;z;po;nie;wygra,7,0,707335.html) Miller: Kaczyński pogodził się, że z PO nie wygra Zdaniem byłego premiera, prezes PiS zrezygnował z władzy. _ To abdykacja z ambicji _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t110790.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapatero;brown;i;fico;na;zjezdzie;sld,171,0,675755.html) Zapatero, Brown i Fico na zjeździe SLD Tak Sojusz Lewicy Demokratycznej ma zamiar rozpocząć kampanię do parlamentu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t74590.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;nie;bylo;tajnych;wiezien;cia;w;polsce,68,0,675140.html) Miller: Nie było tajnych więzień CIA w Polsce Działania prokuratury w sprawie domniemanych więzień CIA zagrażają państwu.
Tagi: instytut europejski, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz