Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leszek Miller szantażowany? Zapowiada, że będzie walczył

0
Podziel się:

Według niego cała burza rozpętała się przez feralne zdjęcie zrobione dzień wcześniej.

Leszek Miller szantażowany? Zapowiada, że będzie walczył
(Reporter Poland)
bFerAvOt

Lider SLD Leszek Miller zapowiedział, że jeżeli powstałyby wspólne listy Sojuszu z jakąś formacją polityczną przed wyborami do europarlamentu, to nie znajdzie się na nich Marek Siwiec.

Zapowiedział, że SLD nie pozwoli nikomu się szantażować, zachowa swoją organizacyjną i polityczną odrębność.

Europoseł Marek Siwiec poinformował wczoraj, że odszedł z SLD. Wśród powodów swej decyzji wymienił: politykę Sojuszu, która nie gwarantuje wyjścia z opozycji i brak współpracy z Aleksandrem Kwaśniewskim i Ruchem Palikota. Siwiec na razie nie przechodzi do innej partii, ale zostaje w polityce. Natomiast Janusz Palikot poinformował dziś, że w pojutrze spotka się z Siwcem.

bFerAvOv

Lider SLD Leszek Miller przyznał dziś na konferencji prasowej w Łodzi, że odradzał Markowi Siwcowi tą decyzję. _ - Powoływałem się na swój przykład, że też odszedłem i też próbowałem budować własną formację i do dzisiaj tego kroku żałuję _ - mówił przewodniczący SLD. Dodał, że jest przekonany, iż Marek Siwiec znajdzie się w dokładnie takiej samej sytuacji. _ - Ale Marek Siwiec jest dorosłym chłopcem i podejmuje takie decyzje, jakie uważa za stosowne _ - dodał.

Podkreślił, że Siwiec uprzedził go o swojej decyzji, co - jak mówił Miler - _ docenia, bo przecież o odejściu Bartosza Arłukowicza moi koledzy jakiś czas temu dowiedzieli się z telewizji, więc postęp niewątpliwie jest zauważalny _.

Szef SLD podkreślił, że jeśli Siwiec wyszedł z SLD, bo chce w ten sposób skłonić Sojusz do wspólnych list przed wyborami do europarlamentu to - zdaniem Millera - być może te listy będą, tylko że na nich nie będzie Marka Siwca.

- J_ eśliby powstała koncepcja wspólnych list z jakąś inną formacją, wszystko jedno z jaką, to na tych listach Marka Siwca nie będzie. Dlatego, że moje koleżanki i koledzy nie zgodzą się po prostu, żeby premiować osoby, które od SLD odeszły, albo w inny sposób szkodą SLD _ - zapowiedział Miller.

bFerAvOB

Pytany, czy był zaskoczony decyzją Siwca, zaznaczył, że kiedy czytał jego ostatnie wypowiedzi, to sądził, że _ jest blisko takiej decyzji _. - _ W tym sensie nie jest to jakieś wielkie zaskoczenie, ale zawsze jest to przykrość, bo przecież pracowaliśmy razem przez wiele lat. Raz lepiej raz gorzej, ale jednak razem. No ale każdy decyduje o swojej drodze _" - podkreślił.

Lider Sojuszu pytany czy nie obawia się, że wraz z Markiem Siwcem mogą odejść inni zaznaczył, że _ wolna droga dla każdego kto ma inną koncepcję, kto uważa, że znajdzie sobie lepszą przystań _. _ SLD nie pozwoli nikomu się szantażować, zachowa swoją organizacyjną i polityczną odrębność, będzie otwarty na rozmaite propozycje, jeśli one będą miały miejsce i będą korzystne dla SLD _ - dodał. W jego ocenie Sojusz nie jest w sytuacji, w której musi gorączkowo szukać jakichś nowych rozwiązań i podkreślił, że w dwóch ostatnich sondażach jego partia uzyskała wyniki na poziomie 14-16 proc.

Miller pytany o zapowiedź spotkania Janusza Palikota z Markiem Siwcem, odparł, że on też rozmawia z Januszem Palikotem _ i co z tego wynika _? _ Naprawdę nie jestem w stanie powiedzieć, do jakiej partii Marek Siwiec zamierza wstąpić. To nie jest dla nas szczególnie fascynujący temat. Zrobi to, co uzna za stosowne _ - dodał. Pytany przez dziennikarzy, kim są _ ludzie Kwaśniewskiego _, szef Sojuszu odparł, że nie wie, _ kto jest człowiekiem Kwaśniewskiego, a kto nie. To może jest pytanie bardziej do Aleksandra Kwaśniewskiego, ja naprawdę nie wiem _ - odparł.

Podkreślił, że SLD jest rzeczywiście w opozycji od kilku lat, ale po drodze próbował wariantu, o którym wspomina Marek Siwiec.

bFerAvOC

_ - Jeżeli Marek Siwiec postuluje zjednoczenie z Ruchem Palikota, czy z inną formacją, to SLD próbował wariantu LiD - Lewica i Demokraci - i to się skończyło dla SLD fatalnie. Każdy, kto nawołuje do wariantu LiD bis powinien o tym pamiętać i powinien wiedzieć jak poprzedni eksperyment się skończył _ - dodał.

Miller zdementował też informacje, że w rozmowie z nim Marek Siwiec _ wykazywał jakąś ochotę do szantażu, że jak nie będzie wspólnej listy z Palikotem, to on odejdzie. Nic takie nie miało miejsca _ - mówił. Jak określił, _ frustracja _ Siwca była widoczna od momentu przegranych podczas kongresu Sojuszu wyborów na wiceprzewodniczącego SLD.

_ - Tak się złożyło, że Siwiec spotkał się w przeddzień z Palikotem i zrobił sobie zdjęcie. To było powodem, dla którego nie otrzymał tyle głosów ile powinien. Dla mnie to była przykra okoliczność, bo ja osobiście rekomendowałem Siwca na stanowisko wiceszefa SLD, więc w pewnym sensie ja też przegrałem _ - dodał lider Sojuszu.

Przewodniczący Sojuszu podkreślił, że jeśli będzie taka potrzeba, SLD zmierzy się z każdą nową partią polityczną, obojętnie czy o profilu lewicowym czy prawicowym, w przekonaniu, że wygra z każdą taką formacją.

bFerAvOD

_ - Jeżeli ktoś chce wezwać SLD na udeptaną ziemię, proszę bardzo. Zjawimy się tam i będziemy toczyć walkę wyborczą. Choć też rozumiemy, że lewica powinna się nie tyle może jednoczyć, czy łączyć, bo to jest niemożliwe, ale ze sobą ściśle współpracować _ - zaznaczył Miller.

Czytaj więcej w Money.pl
Odpowiadają za smarowanie swastyk Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała w lipcu do sądu Prokuratura Okręgowa w Białymstoku.
Co to znaczy "Siła i Honor"? Paweł Kukiz tłumaczy, dlaczego radia nie chcąc puszczać jego nowej płyty. "Siła i Honor" to nie jest wezwanie do rewolucji, a już rozpętała się o nią burza.
Miller i Palikot razem. Z kim chcą walczyć? Zaplanowane na sobotę spotkanie to odpowiedź na zajścia podczas niedzielnego Marszu Niepodległości w Warszawie.
bFerAvOW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)