Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lista Macierewicza - mija 20 lat

0
Podziel się:

20. lat temu, w nocy z 4 na 5 czerwca Sejm odwołał rząd Jana Olszewskiego na tle tak zwanego kryzysu lustracyjnego.

Lista Macierewicza - mija 20 lat
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

To była lista hańby. Tak ocenia ujawnienie nazwisk 64. osób, które znalazły się w archiwach jako tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa, ówczesny poseł, dziś doradca prezydenta, Jan Lityński.

20. lat temu, w nocy z 4 na 5 czerwca Sejm odwołał rząd Jana Olszewskiego na tle tak zwanego _ kryzysu lustracyjnego _. Bezpośrednią przyczyną upadku centroprawicowego rządu Olszewskiego stała się _ lista Macierewicza _, na której znalazły się osoby pełniące wówczas najważniejsze funkcje w państwie, a które figurowały w aktach bezpieki jako tajni współpracownicy.

Na liście znalazły się nazwiska osób zajmujących wysokie stanowiska państwowe, między innymi Lecha Wałęsy i marszałka Sejmu Wiesława Chrzanowskiego. Jan Lityński ocenia, że ta lista mogła zachwiać funkcjonowaniem państwa i zawierała liczne błędy.

- Symbolicznym błędem, że jednego senatora pomylono z tajnym współpracownikiem o tym samym imieniu, świadczy o rzetelności tej listy. Fakt, że znalazł się na tej liście nie żyjący już dziś Wiesław Chrzanowski, świadczy, że była to raczej lista hańby dla jej twórców, a nie dla tych, którzy się na niej znaleźli - mówi Lityński.

Ponad to - zdaniem Jana Lityńskiego - lista została ujawniona z pogwałceniem konstytucji. Dlatego według polityka, ujawnienie listy stało się pierwszym krokiem do stworzenia ustawy lustracyjnej. Jan Lityński uważa również, że ujawnienie przez Macierewicza listy, radykalnie podzieliło Polskę.

- _ Wtedy odbył się podział Polski na dwa zwalczające się obozy, co jest bardzo niekorzystne. Do tego momentu walka polityczna odbywała się w poczuciu wspólnego celu. Od tamtego czasu jest wojna _ - mówi

Rząd Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm 5 czerwca 1992 roku, trzy kwadranse po północy. Wniosek o votum nieufności dla rządu zgłosił w imieniu Unii Demokratycznej, Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Polskiego Programu Gospodarczego Jan Maria Rokita, a nieformalnie poparł go Sojusz Lewicy Demokratycznej. Poparcie dla rządu cofnął również prezydent Lech Wałęsa.

Czytaj więcej o działaniach Antoniego Macierewicza
Macierewicz musi poczekać. Dziś rada PiS Będą podjęte uchwały dotyczące przyszłości Polski i Euro 2012 - zapowiada rzecznik PiS Adam Hofman.
Macierewicz się przyznał. Wojnę wymyślił sam Antoni Macierewicz (PiS ) zapewnił, że swoich słów o wypowiedzeniu wojny w związku z katastrofą smoleńską nie konsultował z nikim z władz partii.
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)