Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: W 11 miastach alarm powodziowy

0
Podziel się:

Stany alarmowe przekroczone zostały na ośmiu rzekach w Łódzkiem. Hydrolodzy
przewidują dalsze wzrosty stanów wody w rzekach. Trwa szacowanie strat.

Łódzkie: W 11 miastach alarm powodziowy
(PAP/Darek Delmanowicz)

Stany alarmowe przekroczone zostały na ośmiu rzekach. Hydrolodzy przewidują dalsze wzrosty stanów wody. Trwa szacowanie strat.

W związku z wysokim stanem wody w rzekach alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w miastach: Głowno, Poddębice, Łęczyca i Zduńska Wola, powiecie poddębickim oraz w gminach: Sędziejowice (pow. łaski), Aleksandrów i Sulejów (powiat piotrkowski), Łęczyca i Wartkowice - poinformował Krzysztof Janecki z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Tomaszowie Maz. oraz w gminach: Góra Św. Małgorzaty, Świnice Warckie, Zadzim oraz Pęczniew. "Poziom wody w rzekach nadal rośnie o kilka centymetrów w ciągu kilku godzin" - powiedział Janecki.

Stany alarmowe przekroczone zostały na ośmiu wodowskazach: Niechmirów na rzece Oleśnicy, w Mirkowie na Prośnie, w Sulejowie na Pilicy, w Poddębicach na Nerze oraz na rzekach: Grabi w Grabnie, Luciąży w Kłudzicach, Czarnej w Dąbiu i kończącej swój bieg w regionie łódzkim Czarnej Włoszczowskiej.

*Zobacz podtopienia na Dolnym Śląsku *

  • fot: PAP/Maciej Kulczyński
  • fot: PAP/Maciej Kulczyński
  • fot: PAP/Maciej Kulczyński
  • fot: PAP/Maciej Kulczyński [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/podtopienia-na-dolnym-slasku-przekroczone-stany-alarmowe-g555349.html)

Stany ostrzegawcze przekroczone są obecnie na dziesięciu wodowskazach. W ciągu ostatniej dobry przekroczone zostały m.in. w Bobrach, Osjakowie, Sieradzu i Uniejowie na Warcie. Z prognoz hydrologicznych wynika, że w ciągu najbliższej doby na obszarze zlewni Warty w Łódzkiem przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich.

Najpoważniejsza sytuacja jest w powiatach: brzezińskim, łowickim, kutnowskim, opoczyńskim i poddębickim, gdzie występują lokalne podtopienia gospodarstw i zalania piwnic budynków. W wyniku spływów wód uszkodzonych zostało również wiele dróg, przepustów i innych obiektów hydrotechnicznych.

W powiecie brzezińskim zalana została m.in. piwnica Domu Pomocy Społecznej w miejscowości Dąbrowa, piwnice kilkudziesięciu budynków, uszkodzone zostały nawierzchnie lokalnych dróg i przepusty. W powiecie łódzkim wschodnim zalane zostały piwnice czy kotłownie kilku szkół i przedszkoli.

W powiecie rawskim w Boguszycach podtopiony został most na drodze powiatowej na rzece Rawce, a w powiecie poddębickim odnotowano liczne uszkodzenia infrastruktury drogowej. W Kutnie trwają prace umacniające wały przeciwpowodziowe na rzece Ochnii, a w powiecie opoczyńskim w miejscowości Trojanów w wyniku zapadnięcia się drogi powiatowej jest ona nieprzejezdna.

Zobacz zdjęcia z Gubina po przejściu fali wezbraniowej

  • fot: PAP/Lech Muszyński
  • fot: PAP/Lech Muszyński
  • fot: PAP/Lech Muszyński
  • fot: PAP/Lech Muszyński [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/gubin-po-przejsciu-fali-wezbraniowej-g556450.html) Według rzecznika łódzkiej straży pożarnej Arkadiusza Makowskiego strażacy PSP w ciągu ostatniej dobry interweniowali w regionie prawie 420 razy. "Głównie były to działania związane z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic budynków i posesji. W kilku miejscach strażacy umacniali wały przeciwpowodziowe workami z pisakiem. Dotąd nie było konieczności ewakuacji mieszkańców" - zaznaczył Makowski.
Czytaj więcej w Money.pl
PCK wysłał pomoc dla powodzian w Dreźnie Dolnośląski PCK nie prowadził specjalnej zbiórki, wysłany sprzęt pochodził z magazynów organizacji
Przez zaniedbania grozi nam powtórka z powodzi tysiąclecia Wylewy rzek kosztowały nas sześciokrotnie więcej niż wydaliśmy na wały i śluzy. Opóźnienia w budowie zabezpieczeń sięgają nawet 7 lat.
Miasta jak wymarłe. Kulminacyjna fala... Już wczoraj woda wlała się do kilku dzielnic, które wcześniej ewakuowano. Dziś przelała się przez ściany ochronne.
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)