Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MAC ostrzega przed nawałnicami m.in. na Dolnym Śląsku

0
Podziel się:

Może dojść do wezbrania dopływów Odry na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego

MAC ostrzega przed nawałnicami m.in. na Dolnym Śląsku
(PAP/Darek Delmanowicz)
bETvlMol

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, gradu i silnym wiatrem, które mogą wystąpić w najbliższych dniach m.in. na Dolnym Śląsku. Wczoraj z powodu nawałnic strażacy interweniowali w całym kraju ponad 750 razy.

Jak poinformowało MAC - powołując się na prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - we wtorek i w środę może dojść do wezbrania dopływów Odry na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego; w te dni, a także w nocy ze środy na czwartek będzie też intensywnie padać m.in. na Dolnym Śląsku. Opadom deszczu mogą towarzyszyć opady gradu i silny - dochodzący do 70 km/h - wiatr.

_ W woj. dolnośląskim w stan gotowości postawione są wszystkie jednostki PSP, a także strażacy ochotnicy. W nocy z poniedziałku na wtorek pojechało tam dodatkowo 350 strażaków z dwóch szkół pożarniczych z Poznania i Bydgoszczy; będą mieć bazę we Wrocławiu. Także we Wrocławiu są dwie grupy ratownictwa wysokościowego z Łodzi i Warszawy; mają one do dyspozycji trzy śmigłowce policyjne _ - powiedział we wtorek PAP rzecznik Komendanta Głównego PSP Paweł Frątczak.

bETvlMon

Jak mówił, dodatkowi strażacy z woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego pojechali też do Złotoryi i Lubania. Wały wzmacniane są też w woj. lubuskim - w okolicach Gubina i woj. opolskim w okolicach miejscowości Cisek.

_ Staramy się mieć tam więcej ludzi na wypadek, gdyby opady deszczu spowodowały znaczny przybór wód. Apelujemy też do mieszkańców, by mieli świadomość, że takie zjawiska - intensywne opady deszczu, grad, silny wiatr - mogą wystąpić. Te opady w województwie dolnośląskim mają być ciągłe, mogą trwać wiele godzin, a nawet dobę _ - dodał Frątczak.

Z powodu intensywnych opadów deszczu tylko w poniedziałek strażacy interweniowali w całym kraju 752 razy.

_ Najwięcej akcji związanych było z intensywnymi opadami deszczu - 447, a także m.in. silnym wiatrem. Polegały one głównie na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, dróg, ulic, usuwaniu powalonych drzew. Zabezpieczaliśmy też kilkanaście dachów uszkodzonych m.in. przez grad _ - relacjonował Frątczak.

bETvlMot

W przesłanym PAP komunikacie MAC doprecyzowało, że m.in. w Siemiatyczach (woj. podlaskie) po intensywnych opadach gradu uszkodzone zostały dachy na ośmiu budynkach mieszkalnych.

Jak dodał Frątczak, strażacy w poniedziałek podwyższali też i umacniali wały przeciwpowodziowe.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostało we wtorek w Oświęcimiu. Po ostatnich opadach rzeka Soła przekroczyła tu stan ostrzegawczy. Przed południem jej poziom wynosił 4,04 m. To 34 cm więcej niż wynosi stan ostrzegawczy. _ Niekorzystne są prognozy synoptyków. Ich zdaniem możemy się spodziewać burz. Do środy spaść może do 40 mm deszczu, a lokalnie nawet 50 mm _ - dodała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.

Czytaj więcej w Money.pl

bETvlMou
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m111857.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/burze;w;polsce;ponad;750;razy;interweniowali;strazacy,90,0,1547610.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ponad 750 interwencji strażaków
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/242/m111858.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;pomorskiem;poziom;wisly;przekroczyl;stany;alarmowe,97,0,1545569.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Przekroczone stany alarmowe. Będą burze
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/246/m92918.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pozary;w;polsce;plonie;70;hektarow;lasu,34,0,1545250.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Płonie 70 ha lasu. Strażacy walczą z ogniem
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/96/m308320.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/powodz;w;bosni;polscy;strazacy;wyruszyli;z;pomoca,58,0,1542458.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Strażacy wyruszyli z pomocą do Bośni
bETvlMoO
kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)