Notowania

MON się chwali. Spada przestępczość w wojsku

O siedem procent spadła liczba żołnierzy, których sprawy wojskowa prokuratura i żandarmeria skierowały do sądów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

O siedem procent spadła w ubiegłym roku liczba żołnierzy, których sprawy wojskowa prokuratura i żandarmeria skierowały do sądów - poinformował MON. Wojskowym najczęściej zdarzały się kradzieże i dezercja.

Z danych Naczelnej Prokuratury Wojskowej, które udostępnił resort obrony, wynika, że w 2011 roku zakończono postępowania przygotowawcze wobec 725 wojskowych sprawców przestępstw. W 2010 roku takich osób było 782.

Przez cały ubiegły rok wojskowa prokuratura i Żandarmeria Wojskowa wszczęły i zakończyły około 2,4 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa. W 2010 r. takich postępowań było nieco ponad 2,5 tys._ _

_ - Spadek przestępczości w wojsku to wynik wszechstronnej profilaktyki, poprawiania sposobów zarządzania i nadzoru przez odpowiednich przełożonych oraz doskonalenia prawa i procedur kontrolnych na wszystkich szczeblach _ - ocenił rzecznik MON Jacek Sońta.

Z danych NPW wynika, że spada przestępczość wśród oficerów (114 sprawców przestępstw w 2011 r. wobec 137 rok wcześniej) i podoficerów (214 sprawców, o 46 mniej niż w 2010 r.). Wzrosła natomiast liczba szeregowych, którzy złamali prawo - w zeszłym roku było ich 339 (rok wcześniej 292).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/77/m99661.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;ujawnia;skale;przestepstw;w;wojsku,33,0,999713.html) *Prokuratura ujawnia skalę przestępstw w armii * Skarb Państwa stracił kilkaset milionów złotych - wynika z analizy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Skierowaniem aktu oskarżenia do sądu w 2011 r. zakończyło się 62 procent postępowań wobec wojskowych (przez cały 2010 r. w ten sposób prokuratura zakończyła prawie 75 procent spraw). Wobec ponad jednej trzeciej sprawców (36,6 procent) prokuratura wystąpiła z wnioskiem o warunkowe umorzenie. Pojedyncze sprawy przekazano do cywilnej prokuratury.

Prawie jedna trzecia przestępstw popełnionych przez wojskowych to czyny przeciwko mieniu, a około jednej czwartej - samowolne opuszczenia jednostek lub dezercje. Rzadziej występowały fałszerstwa, przestępstwa przeciw działalności instytucji państwowych i samorządowych, zasadom pełnienia służby oraz bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

W porównaniu z 2010 r. wzrosła natomiast liczba wykroczeń popełnianych przez wojskowych. W 2011 r. zanotowano ich prawie 370, podczas gdy rok wcześniej - niecałe 240. Wśród wykroczeń najczęściej odnotowywano skarbowe, związane z nadużywaniem alkoholu, a także z bezpieczeństwem ruchu drogowego. W ubiegłym roku Żandarmeria Wojskowa ukarała mandatami około 2,7 tys. żołnierzy.

W Wojsku Polskim służy niecałe 100 tys. żołnierzy zawodowych.

Czytaj więcej o sytuacji w polskiej armii
Szef MON bierze się za odchudzanie. Cięcia? Szef MON wypowiada walkę biurokracji w swoim resorcie.
Maksymalnie 150 tys. zł dla bliskich poległego Resort obrony chce zróżnicować wysokość świadczeń w zależności od sytuacji materialnej rodziny żołnierza.
Polscy żołnierze zostaną dłużej. Tego chce rząd Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR w Bośni i Hercegowinie, Kosowie i Macedonii.
Tagi: modernizacja polskiej armii, wojsko polskie, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz