Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Może prezydent poprawi przyszłą ustawę o OFE

Sławomir Nowak stwierdził, że tak jak w przypadku innych ustaw prezydent może ją skorygować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prezydencki minister Sławomir Nowak powiedział, że _ jest gotów sobie wyobrazić sytuację _, w której - jak w przypadku ustawy o finansach publicznych - prezydent wprowadzi zmiany do przyszłej ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że zaprezentowane przez premiera Donald Tuska propozycje zmian w OFE są obecnie dopiero na etapie prac rządowych.

- _ Po obróbce w parlamencie (ustawa) dopiero trafi na biurko prezydenta i wtedy prezydent na pewno się nad tym pochyli i się zastanowi. Jak pokazuje przykład ustawy o finansach publicznych, kiedy podpisuje, a jednocześnie nowelizuje i poprawia jakby w pewnym obszarze taką ustawę, to ja jestem sobie gotów wyobrazić sytuację, w której być może i w takich wariantach będzie potrzebna jakaś korekta czy poprawa _ - powiedział Nowak w TVN24. - _ Ale na pewno z korzyścią dla przyszłych emerytów, czyli nas wszystkich _ - dodał.

Nowak ocenił ponadto, że _ przydałaby się lepsza polityka informacyjna rządu _ w kwestii propozycji zmian w OFE.

Premier zapowiedział, że zgodnie z propozycją rządu Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS. Jak mówił, dzięki temu OFE nie będą zwiększać długu państwa.

Tusk zaznaczył, że propozycję tę należy traktować jako _ zasadnicze rozstrzygnięcie na poziomie rządu _, a projekt ustawy powstanie bardzo szybko. Wyraził nadzieję, że w styczniu projekt wraz ze szczegółowym opisem skutków finansowych, jakie wywoła, trafi do parlamentu. Rząd chce bowiem, by zmiany obowiązywały od 1 kwietnia 2011 r.

W ostatnich dniach prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Mające wejść w życie 1 stycznia 2011 r. zmiany przyniosą - według rządu - wielomiliardowe oszczędności. Jednocześnie zapowiedział inicjatywę ustawodawczą, która ma ponownie umożliwić łączenie emerytury z zatrudnieniem bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;zapewnia;emerytury;beda;wyzsze,188,0,745916.html) Fedak zapewnia: Emerytury będą wyższe Nie będą się też tak mocno wahać - mówi minister pracy o planach zmniejszenia składki do OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t127626.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/zabieraja;nam;skladki;z;ofe;wiekszosc;trafi;do;zus,158,0,745630.html) Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS Trzy filary w systemie zostają, ale do OFE trafiać będzie nie - jak obecnie - 7,3 procent, a jedynie 2,3 procent ubruttowionej pensji. Ekonomiści mówią o antyreformie i demontażu systemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t127677.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;koniec;zludzen;przejedza;emerytury,160,0,745632.html) Rybiński: Koniec złudzeń. Przejedzą emerytury Premier zapowiedział zmiany w OFE, które są demontażem systemu.
Tagi: obniżenie składki do ofe, sławomir nowak, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz