Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Muzeum Tatrzańskie szuka wsparcia za granicą

0
Podziel się:

Podczas spotkania zaprezentowano możliwości finansowania ze środków unijnych wspólnych, ponadnarodowych projektów kulturalnych.

Muzeum Tatrzańskie szuka wsparcia za granicą
(Gerard/REPORTER)
bEErEvyZ

Muzeum Tatrzańskie podpisało list intencyjny o współpracy z ośmioma największymi muzeami górskimi z Europy. Placówki chcą między innymi stowarzyszenia międzynarodowego związku muzeów górskich i wspólnego pozyskiwania funduszy unijnych w przyszłej perspektywie na lata 2014-2020.

Jak poinformowała dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, spotkanie szefów muzeów górskich odbyło się we wtorek i środę we włoskim Turynie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Alpenverein-Museum w austriackim Innsbrucku, Alpines Museum der Schweiz w szwajcarskim Bernie, Alpines Museum w Monachium, Mus,e Alpin w Chamonix - Francja, Slovenski Planinski Muzej w słoweńskiej Mojstranie, Servei General d'Informacio de Muntanya w Sabadell w Hiszpanii oraz Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Gospodarzem spotkania był Aldo Audisio, dyrektor Museo Nazionale della Montagna.

_ - To było pierwsze w historii spotkanie dyrektorów muzeów górskich w Europie _ - nie ukrywa satysfakcji dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego. _ Spotkanie było okazją do bardzo interesującej wymiany doświadczeń, określenia wspólnych potrzeb i możliwości współpracy, a także do nawiązania kontaktów osobistych, dzięki którym Muzeum Tatrzańskie ma nadzieję na rozszerzenie współpracy międzynarodowej i możliwość prezentowania i promowania kultury tatrzańskiej i podhalańskiej w innych państwach oraz prezentowania alpejskiej kultury w Zakopanem _ - dodała.

bEErEvzb

Podczas zjazdu ustalono, że podobne spotkania dyrektorów będą się odbywać raz w roku, najbliższe odbędzie się w Szwajcarii. Ustalono również, że muzea będą wzajemnie wymieniać swoje wystawy.

_ - W najbliższym czasie chcemy pokazać naszą kolekcję etnograficzną w muzeum Alpines Museum der Schweiz w szwajcarskim Bernie, a do Zakopanego chcemy sprowadzić z tamtego muzeum bardzo interesujące projekty alpejskich schronisk _ - powiedziała Wende-Surmiak.

Na podstawie podpisanego listu intencyjnego, europejskie muzea górskie chcą także realizować wspólne projekty edukacyjne, a także prowadzić wymianę stażów pracowniczych. Podczas spotkania zaprezentowano możliwości finansowania ze środków unijnych wspólnych, ponadnarodowych projektów kulturalnych.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, ze swoimi ośmioma filiami i trzema galeriami sztuki, jest największym z obecnych na spotkaniu muzeów górskich i drugim, po muzeum turyńskim, najstarszym - otwarte zostało w 1889 r. Museo Nazionale della Montagna w Turynie utworzono w 1874 r.

bEErEvzh

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem od 2009 r. współpracuje z Museo Nazionale della Montagna w Turynie. Najbliższym projektem tej współpracy będzie otwarcie 8 listopada w Turynie wystawy _ Tatrzańskie spotkania. Plakaty turystyczne i sportowe z lat 1900-1950 _ z kolekcji zakopiańskiego muzeum.

Czytaj więcej w Money.pl

bEErEvzC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)