Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Muzułmańskie modlitwy w intencji ojczyzny

0
Podziel się

To nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe.

Muzułmańskie modlitwy w intencji ojczyzny
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)
bErwrQwl

Polscy wyznawcy islamu modlili się w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Modlitwy związane są z obchodami Święta Niepodległości. W Białymstoku tradycją tych obchodów są nabożeństwa przedstawicieli różnych wyznań.

Modlitwom społeczności muzułmańskiej w Białymstoku przewodniczył mufti Tomasz Miśkiewicz. To nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku.

Modlitwy osób różnych wyznań są stałym elementem oficjalnych obchodów świąt państwowych w stolicy województwa podlaskiego. Zapoczątkowana w latach 90. ubiegłego wieku tradycja włączenia tych religijnych uroczystości do programu oficjalnych obchodów najważniejszych świąt państwowych, ma m.in. podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa. Są tu bowiem m.in. największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a także polskich Tatarów wyznających islam.

bErwrQwn

Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, takich jak Dzień Konstytucji 3 Maja czy Święto Niepodległości, wprowadził w województwie podlaskim abp Sawa - obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego.

Uroczysta liturgia w prawosławnej katedrze św. Mikołaja odbędzie się w poniedziałek rano. Przed południem zaś: katolicka msza św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bezpośrednio po której, przy pomniku marszałka Piłsudskiego, odbędą się centralne podlaskie obchody Święta Niepodległości. W niedzielę w intencji ojczyzny modlić się też będą w Białymstoku wierni kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Czytaj więcej w Money.pl

bErwrQwO
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)