Notowania

Przejdź na
most
30.03.2013 18:33

Na Nysie Łużyckiej powstanie nowy most kolejowy

Inwestycja zakłada rozbiórkę starego mostu i budowę nowej pięcioprzęsłowej przeprawy przystosowanej dla ruchu dwutorowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Nowy most kolejowy łączący miejscowości po polskiej i niemieckiej stronie granicy powstanie na Nysie Łużyckiej. Dzięki nowej przeprawie pociągi pomiędzy Bielawą Dolną i niemieckim miastem Horka będą kursować z prędkością większą o 70 km/h niż obecnie.

Jak poinformowała rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe Maciej Dutkiewicz, rozpoczęcie budowy nowego mostu na Nysie Łużyckiej zależy teraz tylko od decyzji administracyjnej strony niemieckiej. _ PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymały już wszystkie zgody administracyjne na budowę _ - podał rzecznik.

Inwestycja zakłada rozbiórkę starego mostu i budowę nowej pięcioprzęsłowej przeprawy przystosowanej dla ruchu dwutorowego.

Jerzy Dudek z Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformował, że gotowy już jest projekt budowlany mostu.

_ - Strona niemiecka będzie modernizowała odcinek Horka - granica państwa przy całkowitym zamknięciu linii w okresie od grudnia 2013 do sierpnia 2015. W celu skoordynowania prac na odcinku granicznym Horka - Bielawa Dolna, my również zamierzamy prowadzić budowę mostu i pozostałe roboty w tym okresie _ - dodał Dudek.

W ramach realizowanego projektu oprócz budowy mostu zmodernizowana zostanie sieć teletechniczna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W 2015 r. po nowym mości pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h. Dziś jest to zaledwie 50 km/h.

Wartość inwestycji to niemal 20 mln zł. Odcinek linii kolejowej Bielawa Dolna - Horka z mostem na Nysie Łużyckiej jest fragmentem linii E30, łączącej Drezno-Wrocław-Katowice-Kraków-Kijów.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest zgoda rządu na wielką inwestycję Zgodę na budowę wydał minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji ma nastąpić w 2015 r.
Rafako i Mostostal wybudują blok elektrowni w Jaworznie KIO oddaliła odwołania przegranych w przetargu na blok w Jaworznie. - _ Inwestycja będzie mieć pozytywny wpływ na całą branżę budowlaną _ - uważa szef resortu skarbu.
Wybudują im nowy dworzec. Za 100 mln zł Nowy obiekt kolejowy wraz z podziemnym parkingiem i hotelem, ma powstać do końca 2014 r.
Tagi: most, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz