Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stan wojenny
18.07.2011 11:27

NATO odtajniło dokumenty o stanie wojennym

NATO nie było skłonne pomóc Polakom i interweniować w latach 80. gdy wprowadzany był stan wojenny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*NATO nie było skłonne pomóc Polakom i interweniować w latach 80. gdy wprowadzany był stan wojenny i rozpatrywano możliwość ewentualnej interwencji radzieckiej. *

Tak komentuje minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odtajnienie dziś dokumentów z czasów stanu wojennego przez kwaterę główną NATO.

_ - NATO nie kwapiło się do podjęcia ryzyka na rzecz walczących o wolność Polaków. Przejrzałem te dokumenty, ale nie potrafię dokonać egzegezy, zostawmy to historykom, ważne, że nastąpiło to przed upływem 30-letniej klauzuli, czyli NATO idzie nam znacząco na rękę i te dokumenty trafią w ręce historyków _ - powiedział minister spraw zagranicznych

Sojusz przyspieszył o kilkanaście lat publikację archiwów na wniosek Warszawy. Polska jest jednym z pierwszych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, któremu udało się rozpocząć odtajnianie dokumentów.

Z odtajnionych dokumentów wynika, że Sojusz przygotowywał różne scenariusze na wypadek ewentualnej interwencji radzieckiej w Polsce, ale nie przewidywał włączenia się w konflikt. Przewidywano też, że rozpoczną się ucieczki Polaków samolotami i planowano przechwytywanie ich przez siły NATO-wskie nad wodami międzynarodowymi. Samoloty Sojuszu miały jednak zakaz interwencji gdyby polskie samoloty były atakowane przez kraje Układu Warszawskiego.

Czytaj w Money.pl

Tagi: stan wojenny, kraj, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz