Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie wiemy, jak i gdzie wykonać test na HIV

0
Podziel się:

Polacy czują się dobrze poinformowani o drogach zakażenia HIV oraz sposobach zabezpieczania się przed zakażeniem i nie boją się rozmawiać z partnerami o tych sprawach.

Nie wiemy, jak i gdzie wykonać test na HIV
(pidjoe/iStockphoto)

Polacy czują się dobrze poinformowani o drogach zakażenia HIV oraz sposobach zabezpieczania się przed zakażeniem i nie boją się rozmawiać z partnerami o tych sprawach. Nie wiedzą jednak, kiedy i gdzie wykonać test w kierunku HIV - wynika z sondażu TNS OBOP.

Krajowe Centrum do spraw AIDS rozpoczęło kampanię _ Zrób test na HIV _ zachęcającą do wykonywania badań w kierunku obecności wirusa. - _ Chcemy podkreślić, że taki test można zrobić bezpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całym kraju. W każdym z nich wykwalifikowany doradca pomoże ustalić, czy podejmowane zachowania seksualne są lub były ryzykowne i - jeżeli jest taka potrzeba - zaleci wykonanie testu w kierunku HIV. Rozmowa z doradcą jak i samo wykonanie testu są w PKD anonimowe i bezpłatne _ - mówi dyrektorka Krajowego Centrum do spraw AIDS Anna Marzec-Bogusławska.

Centrum zleciło badanie dotyczące profilaktyki zakażeń HIV/AIDS, które zrealizował TNS OBOP. Okazuje się, że Polacy czują się bardzo dobrze poinformowani o drogach zakażenia HIV oraz sposobach zabezpieczania się przed zakażeniem (odpowiednio 85 proc. i 84 proc. badanych).

Większość nie wie jednak, kiedy należy wykonać test w kierunku HIV. Niemal połowa respondentów (49 proc.) przekonana jest, że trzeba to zrobić bezpośrednio po zdarzeniu, a co piąty (20 proc.) wskazał inny termin, przed upływem 12 tygodni. Jedynie 4 proc. respondentów wie dokładnie, kiedy udać się do PKD (przynajmniej po 12 tygodniach od możliwego zakażenia) oraz zna termin _ okienko serologiczne _ określający przedział czasu od zakażenia do wytworzenia przeciwciał. Co ciekawe, określenie to zna dobrze aż 84 proc. osób, które nigdy nie wykonywały testu.

Polacy chętnie rozmawiają ze swoimi partnerami o sprawach związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli mają opory, to głównie ze strachu przed oceną partnera (13 proc.) lub ze wstydu. Choć głównymi tematami poruszanymi są poprzednie związki (66 proc.) oraz odpowiednie zabezpieczenie (59 proc.), to badani dyskutują także o zagrożeniach zakażeniem HIV (38 proc.) oraz pytają partnera o test w kierunku HIV (24 proc. pytało partnera, a 21 proc. spotkało się z tym pytaniem).

Zdecydowana większość respondentów (88 proc.) uważa, że wierność oraz stały związek zmniejszają ryzyko zakażenia HIV. Niewiele mniej badanych (86 proc.) jako najbardziej skuteczną metodę zmniejszającą ryzyko zakażenia HIV wskazuje stosowanie prezerwatywy podczas każdego stosunku seksualnego. Stosowanie prezerwatywy odbierane jest zazwyczaj jako dowód odpowiedzialności (66 proc.), a osoby wymagające tego od partnera traktowane są jako godne zaufania (53 proc.).

Wykonując test w kierunku HIV, Polacy udaliby się przede wszystkim do lekarza rodzinnego (37 proc.) a następnie do punktu krwiodawstwa (27 proc.) lub do przychodni (24 proc.). Co piąty badany decydując się na test, w pierwszej kolejności samodzielnie poszukałby niezbędnych informacji w internecie lub innych źródłach (21 proc.).

Na następnej stronie o tym, ilu Polakówrobi testy na HIV

Według 80 proc. Polaków osoby zakażone HIV lub chore na AIDS powinny mieć prawo do kontynuowania pracy mimo zakażenia, a prawie połowa ankietowanych akceptuje zachowanie choroby w tajemnicy. Badanie przeprowadzono w dniach 1-8 czerwca na próbie 600 osób w wieku 18-39 lat.

Jak informuje Krajowe Centrum ds. AIDS, w 2010 r. test w kierunku HIV w PKD wykonało ponad 25 tys. osób i choć liczba ta z roku na rok wzrasta, nadal jest zbyt mała. Kampania _ Zrób test na HIV _ podkreśla, że zakażenie może dotyczyć każdego, dlatego warto rozmawiać na ten temat z partnerem i wspólnie wykonać badania. Podkreśla także, że negatywny wynik testu dziś, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Jedynie unikanie ryzykownych zachowań może zapobiec zakażeniu i chorobie.

Kampania potrwa do maja 2012 r.; będzie obecna w prasie, telewizji, radiu oraz internecie, jej honorowymi patronami są: Minister Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Krajowe Centrum ds. AIDS podkreśla, że każdego dnia na świecie HIV zakaża się ponad 7 tys. osób, a około 5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywa się ok. 800 zakażeń. Od początku epidemii w 1985 r. do kwietnia 2011 r. odnotowano 14 tys. 474 zakażeń a leczeniem ARV objętych zostało ponad 5 tys. 162 pacjentów, w tym 135 dzieci.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t85008.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wloscy;naukowcy;coraz;blizej;szczepionki;przeciw;aids,53,0,709429.html) Włoscy naukowcy coraz bliżej szczepionki przeciw AIDS Badacze opracowali preparat, który regeneruje system immunologiczny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t141849.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiedza;co;jest;zrodlem;ehec;ale;bakteria;wciaz;zabija,99,0,849763.html) Wiedzą co jest źródłem EHEC, ale bakteria wciąż zabija Dwie kolejne osoby zmarły w Niemczech w wyniku zatrucia wywołanego groźnym szczepem pałeczki okrężnicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t141791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bakteria;e;coli;u;kolejnej;pacjentki;w;polsce,246,0,849398.html) Bakteria E.coli u kolejnej pacjentki w Polsce Bakterię wykryto u kobiety z Giżycka. Niemcy potwierdzają, że źródłem epidemii są kiełki fasoli.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)