Notowania

rosja
01.06.2011 09:19

Ocieplenie stosunków polsko-rosyjskich?

Marszałek sejmu przybył do Moskwy rozmawiać na temat współpracy w sferze technologii i innowacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Od spotkania z rektorem Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Wiktorem Sadowniczym rozpoczął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oficjalną część trzydniowej wizyty w Moskwie.

Marszałek przybył do stolicy Rosji, by wziąć udział w obradach III Forum Regionów Polska-Rosja w dniach 1-2 czerwca. Głównym tematem obrad będzie współpraca polsko-rosyjska w sferze zaawansowanych technologii i innowacji.

Borusewiczowi towarzyszą m.in. marszałkowie kilku województw, wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, a także senatorowie.

Dzisiaj przed południem marszałek Senatu zwiedzi Muzeum Historii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Michaiła Łomonosowa. Następnie odwiedzi Naukowo-Badawcze Centrum Obliczeniowe tej uczelni, gdzie obejrzy m.in. znajdujący się tam superkomputer.

Po południu Borusewicz spotka się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, a także pierwszym zastępcą przewodniczącego Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Aleksandrem Torszynem oraz z przewodniczącym Dumy Państwowej Borysem Gryzłowem.

Posiedzenie plenarne III Forum Regionów będzie miało w Skołkowie koło Moskwy, gdzie z inicjatywy rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa powstaje nowoczesny ośrodek naukowo-technologiczny, który w zamyśle gospodarza Kremla ma być odpowiednikiem amerykańskiej Doliny Krzemowej.

W czasie Forum po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda marszałka Senatu i przewodniczącego Rady Federacji _ Ku spotkaniu _ za działalność na rzecz zbliżenia narodów Polski i Rosji. Nagrodę stanowi rzeźba _ Trzy anioły _ wykonana przez włoskiego artystę pracującego w Krakowie Enrico Muscetra. Tegorocznymi laureatami są kompozytorzy i muzycy: Krzysztof Penderecki i Andriej Eszpaj.

Forum jest wspólną inicjatywą Borusewicza i byłego przewodniczącego Rady Federacji Siergieja Mironowa. Celem Forum jest stworzenie przestrzeni do spotkań przedstawicieli samorządów obu krajów. Marszałek Senatu przybył do Moskwy we wtorek wieczorem. Po przyjeździe wziął udział w kolacji wydanej na jego cześć przez wiceprzewodniczącego Torszyna.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t102472.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosjanie;w;obronie;prawa;do;zgromadzen,45,0,842285.html) Rosjanie w obronie prawa do zgromadzeń Co najmniej 30 osób zostało zatrzymanych, w tym liderzy Innej Rosji i Frontu Lewicowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t17055.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;wygral;z;rosja;w;strasburgu,251,0,841979.html) Chodorkowski wygrał z Rosją w Strasburgu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja naruszyła prawa byłego szefa Jukosu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t79480.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/borusewicz;w;moskwie;wrecza;nagrody,41,0,841769.html) Borusewicz w Moskwie. Wręcza nagrody Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczyna dziś trzydniową wizytę w Moskwie. Spotka się między innymi z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.
Tagi: rosja, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz