Notowania

katastrofa w smoleńsku
17.02.2011 12:51

Odpowiadamy Rosji: Wasi eksperci powtarzają tezy MAK-u

Polscy piloci badający katastrofę w Smoleńsku uważają, że rosyjska konferencja była niepotrzebna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Rosjanie zorganizowali w Moskwie konferencję swoich speców od lotnictwa. Według nich, winę za tragedię ponoszą polscy piloci, którzy popełnili szereg błędów - jeszcze w kraju. Nasi eksperci uważają, że Rosjanie nie zapoznali się z wszystkimi materiałami i powtarzają tezy MAK.

Polska komisja uważa, że rosyjscy eksperci nie zapoznali się z wszystkimi badaniami. Choćby dlatego, że nasze uwagi na stronie MAK są publikowane tylko po polsku. To sugeruje, że Rosjanie nie mieli dostępu do naszych materiałów i to wybrzmiewa w przekazywanych tezach.

- _ Zastanawialiśmy się, jaki był cel organizowania tej konferencji. Spodziewaliśmy się jakiś nowych doniesień. Rozczarowano nas, żadnej nowej wiedzy w tych wypowiedziach nie znalazłem. Na co liczyła strona rosyjska, prezentując to stanowisko _ - mówił pułkownik Mirosław Grochowski (na zdj.), wiceszef polskiej rządowej komisji badającej okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem.

Według rosyjskich ekspertów, Polacy przede wszystkim nie zgodzili się na udział w locie rosyjskiego lidera, czyli kogoś kto zna lotnisko w Smoleńsku. Sami też nie zdecydowali się na lot próbny, który zapoznałby ich z warunkami lądowania w tamtym rejonie.

- _ Nieznajomość elementarnych informacji o lotnisku jest elementarnym błędem. Nikt z żołnierzy nie poleciałby na poligon nie znając warunków pogodowych. Okazuje się, że prezydenta można wieźć bez znajomości warunków pogodowych _- mówił Oleg Smirnow, były pilot i szef eksperckiego zespołu.

Poza tym Rosjanie podkreślają też wcześniejsze ustalenia Międzynarodowego Komitetu Lotniczego. MAK ustalił, że Polacy byli mało zgrani, zignorowali ważne wskazania przyrządów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t128791.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/raport;mak;presja;i;alkohol,219,0,751835.html) Raport MAK: Presja i alkohol Zły stan techniczny lotniska Siewiernyj nie był przyczyną katastrofy - stwierdza MAK. Zobacz rosyjski dokument i uwagi polskich ekspertów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t123662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;do;katastrofy;w;smolensku;przyczynili;sie;wojskowi,180,0,726452.html) Klich: Do katastrofy w Smoleńsku przyczynili się wojskowi Pułkownik sugeruje, że lot został źle przygotowany przez 36. Pułk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t95099.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosyjscy;eksperci;wyliczaja;bledy;zalogi;tu-154,141,0,773261.html) Rosyjscy eksperci wyliczają błędy załogi TU-154 Rosjanie zorganizowali konferencję speców od lotnictwa. Analizują oni katastrofę Smoleńską.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, mak, katastrofa, rosjanie, eksperci, konferencja, smoleńsk, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz