Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ofiary komunizmu. Komorowski chce oficjalnych pogrzebów

0
Podziel się

Prezydent ocenia, że najbardziej godnym uhonorowaniem żołnierzy wyklętych - ofiar komunistycznej bezpieki ekshumowanych na Powązkach w Warszawie - jest państwowy pogrzeb.

Ofiary komunizmu. Komorowski chce oficjalnych pogrzebów
(eecpoland.eu)
bEqELbkR

Prezydent ocenia, że najbardziej godnym uhonorowaniem żołnierzy wyklętych - ofiar komunistycznej bezpieki ekshumowanych na Powązkach w Warszawie - jest państwowy pogrzeb we wrześniu 2014 roku w 75-lecie Polskiego Państwa Podziemnego.

Miejscem oficjalnego państwowego pogrzebu - zdaniem prezydenta - powinna być kwatera _ Ł _ na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O propozycji prezydenta poinformowały dzisiaj kancelaria prezydenta oraz IPN. Pomysł uhonorowania ekshumowanych na Powązkach żołnierzy zbrojnego podziemia po 1945 r. prezydent przedstawił podczas spotkania z prezesem IPN Łukaszem Kamińskim i sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejem Krzysztofem Kunertem.

Tematem spotkania, które odbyło się w środę, były prace ekshumacyjne i identyfikacyjne prowadzone w kwaterze _ Ł _ Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Omówiono stan tych prac oraz kwestie wymagające rozwiązania przed uroczystym pogrzebem odnalezionych szczątków osób zamordowanych przez funkcjonariuszy UB.

bEqELbkT

Zdaniem prezydenta - jak poinformowała kancelaria - _ najbardziej godnym rozwiązaniem byłoby uhonorowanie szczątków bohaterów oficjalnym państwowym pogrzebem na "Łączce", zorganizowanym w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej _. Terminem pogrzebu byłby wówczas koniec września 2014 r.

Do tej pory na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach wydobyto szczątki ok. 200 osób, z których 16 zidentyfikowano. Wśród nich są wybitni dowódcy oddziałów AK i WiN mjr Zygmunt Szendzielarz _ Łupaszka _, mjr Hieronim Dekutowski _ Zapora _, a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisław Kasznica.

Prace archeologiczno-ekshumacyjne IPN prowadzi od 2012 r. we współpracy m.in. z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Niezależnie od nich realizowane są badania genetyczne odnalezionych szczątków przez specjalistów w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Wciąż poszukiwane są szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa _ Nila _ - szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, ppłk. Łukasza Cieplińskiego - przywódcy Zrzeszenia _ Wolność i Niezawisłość _ i rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i dobrowolnego więźnia Auschwitz.

Tymczasowym miejscem przechowywania szczątków ofiar są wydzielone pomieszczenia na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. ROPWiM zapowiedziała, że w związku z pogrzebem ufunduje na Łączce powązkowskiego cmentarza kwaterę upamiętniającą ofiary komunizmu, gdzie szczątki ofiar zostaną godnie pochowane.

bEqELbkZ
Czytaj więcej w Money.pl
Naczelnik zakładu karnego zabijał więźniów Szef Instytutu Badania Zbrodni Komunizmu w Rumunii Andrei Muraru powiedział, że więźniowie umierali z powodu pobicia, z głodu, braku opieki medycznej i z zimna.
To kładzie się cieniem na relacjach z Ukrainą Na Ukrainie trwa wewnętrzny spór o rolę nacjonalizmu i komunizmu w jej dziejach. To wpływa na jej relacje z Polską - uważają ukraińscy eksperci.
Będzie zakaz propagowania komunizmu? Senat - niemalże jednogłośnie - przyjął projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
bEqELblu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)