Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
07.12.2010 11:52

Orlen będzie szukał ropy na Ukrainie

Spółka podpisała porozumienie z ukraińskim resortem ochrony środowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

*PKN Orlen i Ministerstwo Ochrony Środowiska Ukrainy podpisały porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu na Ukrainie - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu. *

Porozumienie zakłada możliwość rozpoczęcia prac w ramach nowych koncesji, jak również wspólne zagospodarowanie złóż rozpoznanych już wcześniej przez specjalistów ukraińskich.

Jak podał PKN Orlen, porozumienie podpisał w Kijowie prezes płockiego koncernu Jacek Krawiec i Nikolay Zlochevskyy, Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele spółki Orlen Upstream, odpowiedzialnej w grupie PKN Orlen za działania związane z poszukiwaniem i wydobyciem. Spółka ta będzie zaangażowana bezpośrednio we współpracę z partnerami z Ukrainy.

Współpraca między PKN Orlen a stroną ukraińską zakłada realizację wspólnych projektów poszukiwań oraz wydobycia ropy i gazu, m.in. w zakresie złóż konwencjonalnych. Podjęcie decyzji o zaangażowaniu kapitałowym, poprzedzać będzie etap szczegółowych analiz i ekspertyz wykonanych przez strony zawartego porozumienia.

- _ Zrobiliśmy kolejny, bardzo ważny krok w zakresie budowy segmentu upstream w PKN Orlen. Co ważne, rozpoczynamy działania na Ukrainie, która jest jednym z kierunków rozwoju wskazywanym w naszej strategii _ - powiedział cytowany w komunikacie Krawiec.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t47489.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwini;oskarzaja;orlen;nie;zalezy;mu;na;mozejkach,91,0,706651.html) Litwini oskarżąją Orlen. Nie zależy mu na Możejkach
Prezes PKN Orlen dodał, że plany poszukiwawcze będą realizowane _ we współpracy z partnerami ukraińskimi, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie _. - _ Pokładamy duże nadzieje w tej współpracy zarówno ze względu na know how, jaki posiadają nasi partnerzy, jak i zasobność Ukrainy w złoża węglowodorów. Będziemy również analizować potencjał zasobów gazu niekonwencjonalnego _ - oświadczył Krawiec.

Ukraina ma znaczne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Na terenie tego kraju wyróżnia się trzy baseny naftowe, w tym basenu Dniepr-Donieck (basen Połtawski), którego zasoby geologiczne pozostające do rozpoznania oceniane są przez międzynarodowych ekspertów na poziomie 150 mln ton ropy naftowej oraz 850 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.

Spółka Orlen Upstream prowadzi obecnie cztery projekty poszukiwawczo-wydobywcze: w łotewskiej strefie szelfu Morza Bałtyckiego we współpracy z firmą Kuwait Energy Company, w okolicach Sierakowa z PGNiG, oraz dwa kolejne, realizowane samodzielnie na Lubelszczyźnie.

PKN Orlen ma łącznie siedem koncesji, w ramach których prowadzone są prace w zakresie rozpoznania zasobów konwencjonalnych z potencjałem odkrycia złóż gazowo-kondensatowych, jak i niekonwencjonalnych, w tym głównie gazu łupkowego. Obecnie prowadzone są wstępne prace poszukiwawcze i przygotowania do realizacji odwiertów, które Orlen Upstream planuje zrealizować w 2011 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t91751.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/orlen;wsrod;gigantow;wchodzi;na;swiatowy;rynek,121,0,690297.html) Orlen wśród gigantów. Wchodzi na światowy rynek Spółka chce zająć się międzynarodowym handlem ropą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t96547.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pkn;orlen;zarabia;na;jednej;barylce;ropy;4;dolary,15,0,671247.html) PKN Orlen zarabia na jednej baryłce ropy 4 dolary Modelowa marża rafineryjna grupy PKN Orlen wzrosła w sierpniu tego roku do 4,00 USD na baryłce z 3,00 USD w lipcu tego roku, była wyższa niż przed rokiem, kiedy to wyniosła 3,00 USD.
Orlen wejdzie na rynek Ukrainy PKN Orlen chce zaistnieć na rynku Ukrainy, zarówno poprzez sprzedaż paliw, jak i prowadzenie stacji. Orlen przewiduje zwiększenie liczby stacji także w krajach bałtyckich, w Czechach i w Niemczech.
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz